השמועות על מותו היו מוקדמות? נכון להיום, נראה שלדולר אין תחליף

למרות הודעת יו"ר הפדרל ריזרב ביום שישי כי הריביות בארה"ב יהיו אפסיות עד סוף 2023, ועל אף תחזית לא חיובית של הבנק המרכזי למשק האמריקאי — הדולר דווקא התחזק

איתן אבריאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חלפן כספים בהונג קונג. הסינים דוחפים את היואן
חלפן כספים בהונג קונג. הסינים דוחפים את היואןצילום: בלומברג

כמה שווה מטבע, שהוא נכס פיננסי, אם התשואה שהוא מייצר היא אפס — ולא רק לשנה הקרובה אלא לתמיד? השאלה הזו עלתה בסוף השבוע החולף בראשם של סוחרי מטבעות בעולם, לאחר ההודעה של הפדרל ריזרב (הפד) האמריקאי, שהוא ישאיר את הריבית על הדולר ברמה האפסית הנוכחית לעוד זמן ארוך מאוד — עד סוף 2023 לפחות.

מה היה כה דחוף לפד להתחייב לריבית אפסית לעוד כל כך הרבה שנים? מדוע לא לשמור על גמישות ועמימות, כדי להגיב בעת הצורך למציאות כלכלית כלשהי בדרך שתפתיע את הסוחרים? בהסבר להודעה שלו, מסר הפד שהוא מעוניין להבהיר לשווקים ולכלכלה כי יעמוד לצדם עד שהכלכלה תגיע לשיעור התעסוקה המרבי, ועד שהאינפלציה תגיע ואף תעבור לזמן מה את הרמה של 2%.

בפועל, הסביר יו״ר הפד, ג׳רום פאואל, במסיבת עיתונאים, כי הריביות יהיו "נוחות מאוד" עד שהכלכלה תהיה עמוק בתהליך ההתאוששות שלה. התחזית של הפד מיום שישי אכן אינה חיובית: הוא קבע שהתעסוקה התאוששה במעט, אבל הוא חושש שגיוס העובדים קשור בעיקר להזרמת החירום הממשלתיות בגין משבר הקורונה, שלא תימשך לנצח. הוא הוריד את תחזיות הצמיחה, הוא הודיע שימשיך לקנות ניירות ערך, והוא אמר שהממשלה צריכה להכריז על חבילת הטבות נוספת לכלכלה.

לכאורה, הודעה כזו אולי אמורה להחליש את הדולר. ריבית אפס לעוד יותר משלוש שנים וכלכלה מאכזבת הרי אינן הבעת אמון בכלכלה האמריקאית. אלא ששוק המטבע פועל אחרת. בשוק הזה, הסוחרים מנסים לחזות לא את הנתונים הכלכליים אלא את הכיוון והעצמה של זרמי הכספים העתידיים שהמגמות הללו ייצרו. לכן, התגובה שלהם להודעה של הפד היתה הפוכה.

ההיגיון של הסוחרים הוא כזה: אם התחזית הכלכלית גרועה יותר, ייתכן שמשקיעים מאוכזבים יחליטו לצאת משוק המניות ומנכסים מסוכנים אחרים, ולשמור על כספם במזומנים — פעולה שמשמעותה רכישת דולרים. הרי כשמשקיע מוכר מניה (שנקובה בדולרים) ומקבל במקומה מזומנים, זו פעולה שיוצרת ביקושים ועליית שער למטבע.

יו"ר הפדרל רזרב, ג'רום פאואל
יו"ר הפדרל רזרב, ג'רום פאואלצילום: Daniel Acker - Bloomberg

ואכן, לרוב כשיש ירידות משמעותיות בשוק המניות — הדולר, הנחשב "נכס מקלט", מתחזק. זו הסיבה לכך שהוא עלה בעת המפולת של ימי הסגר הראשונים, זו הסיבה מדוע הוא החל לרדת כשהבורסות החלו להתאושש, וזו הסיבה שהוא התחזק מול מטבעות האחרים ביום שישי בתגובה להודעת הפד.

כלל האצבע פשוט: כשהמשקיעים מחפשים סיכון וקונים ניירות ערך, הדולר יורד. אם הם בורחים מהשוק ומוכרים אותם — הדולר עולה. בחודשים האחרונים הדולר ירד מול כל המטבעות בעולם, וגם מול השקל, כי משקיעים רכשו מניות והבורסות רשמו שיאים, וכי הדפסת הכספים הנרחבת של הפד לצורך רכישת אג"ח בשוק, מאיימת לייצר אינפלציה ולשחוק את ערכו.

מה יעלה בגורלו של הדולר?

הסיפור של ירידת הדולר בחצי השנה האחרונה הוא סיפור אמריקאי — הרי הוא נחלש מול כל המטבעות — אבל כמובן שיש גם את הצד הישראלי. אם כלכלת ישראל תיפגע בעוצמה כזו שתקטין באופן משמעותי את זרמי המט"ח הנכנסים למדינה בתמורה ליצוא ולהשקעות של זרים — השקל ייחלש מול כל המטבעות וגם מול הדולר. נכון לעכשיו, למרות משבר הקורונה, זה לא קרה.

משקיעים לזמן ארוך מתעניינים בשאלה אחרת: האם הדולר יאבד מערכו כתוצאה מאיבוד מעמדו כ"מטבע הרזרבות" העולמי — זה שכמעט כל מערכת הכספים והמטבעות הגלובלית עוברת דרכו? הרי בנקים מרכזיים של כל המדינות מחזיקים טריליוני דולרים ברזרבות שלהם, ואם הם יחליטו להפטר מהדולרים הללו — המטבע האמריקאי יקרוס. לכאורה, יש סיבות לחשוש מתסריט כזה: הקורונה בארה"ב, ממשל טראמפ האגרסיבי ועלייתה של סין. אבל בכלל לא בטוח שהתסריט הזה הוא הסביר ביותר.

נוריאל רוביני מאוניברסיטת ניו יורק אמר באחרונה בהשאלה מתוך ציטוט ידוע של מארק טווין כי ״הידיעות על מותו של הדולר היו מוקדמות״. הסיבה העיקרית לכך היא שנכון להיום, בטווח הבינוני, אין מטבע אחר שיכול להחליף את הדולר בתפקידו הבינלאומי.

רוביני, כמובן, מודע למאמצי הסינים להפוך את היואן חלופה לדולר, אבל לטענתו רק לדולר יש את התנאים להיות מטבע הרזרבות הנבחר של בנקים מרכזיים: שוק אג״ח ענק הנקוב בדולרים, משטר שער חליפין חופשי, מערכת הסכמים גלובלית והיעדר מגבלות ופיקוח ממשלתי. סין יכולה לייצר מערך סחר אזורי בלי דולרים, אבל בנקים מרכזיים במערב לא ימהרו להחליף את הדולרים שלהם במטבע של מדינה כמו סין, שבה תהליכי קבלת ההחלטות אינם שקופים.

רוביני לא יוצא דופן בקביעתו. רוב הכלכלנים שמתבטאים בעניין מסכימים: נכון שנפתח שיח ציבורי על דעיכת האימפריה האמריקאית, ונכון שהניהול הכלכלי הכאוטי והכושל של טראמפ מגביר אותו — אבל עדיין אין בנמצא תחליף לדולר כמטבע הרזרבות העיקרי.

אסור להתנבא על כיוונו של הדולר ושל שוק המטבעות: זהו שוק של "משחק סכום אפס", שבו יש יותר מפסידים ממרוויחים. ואולם, כפי שהדברים נראים עתה אין סיבה לחשוש למעמדו הגלובלי של הדולר, ולכן התנודות שלו יהיו צמודות בעיקר להחלטות של המשקיעים במניות ולמצב הרוח של השווקים. מצב רוח טוב והמשך העליות? הדולר עשוי להמשיך להישחק. חדשות כלכליות גרועות, ירידות במדדי הבורסה וכניסה למקלטים הפיננסיים? הדולר צפוי דווקא לעלות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker