אלי רוזנברג הוא בעל השליטה החדש באל על

אל על גייסה 505 מיליון שקל בהנפקת מניות ■ על פי הערכות, רוזנברג רכש 42.9% ממניות החברה - והמדינה רכשה 15.5%-11.9%

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי רוזנברג
יורם גביזון

חברת אל על גייסה הערב (ד') 505 מיליון שקל בהנפקה ציבורית של מניותיה. ההנפקה נסגרה במחיר המינימום של 67.1 אגורות למניה. המדינה, שהזמינה 395 מיליון מניות (52% מההנפקה ו-31.7% ממניותיה של אל על לאחר ההנפקה) במחיר המינימום, תרכוש מניות בסכום של 130-100 מיליון שקל - כלומר 195-150 מיליון מניות, שהן 15.5%-11.9% מהחברה לאחר ההנפקה.

בעקבות ההנפקה, השליטה באל על תעבור לאלי רוזנברג (29) לאחר שחברת כנפי נשרים תעופה שבשליטתו רכשה 42.9% ממניות החברה לאחר ההנפקה. אחזקתה של חברת כנפיים באל על, שבשליטת תמי מוזס-בורוביץ', תרד ל-15.2%. ההקצאה המדויקת של המניות למזמינים תוודא כאשר הם ידווחו על אחזקותיהם לחברת אל על.

חברת לידר חיתום וכן אוריון חיתום הובילו את ההנפקה בסיוע לאומי פרטנרס חתמים. עם השלמת הנפקת המניות הציבורית, אל על תחדש את מאמציה לגייס חוב בהיקף של 250 מיליון דולר בערבות מדינה של 75%, באמצעות הלוואה בנקאית או בהנפקת איגרות חוב.

מטוס של חברת אל עלצילום: Ariel Schalit/אי־פי

משרד האוצר העריך שהנפקת מניות תעביר את החברה להון עצמי חיובי - לאחר שסיימה את הרבעון השני של 2020 בגירעון של 135 מיליון דולר בהון העצמי - והעברת השליטה מידיה של כנפיים תקל על החברה לקבל הלוואה בנקאית.

הכספים שגייסה אל על בהנפקת המניות ותגייס בהלוואה בנקאית ישמשו את החברה לפרוע את חובה לרוכשי כרטיסים ישראלים שטיסתם בוטלה. אל על דיווחה על חוב של 80 מיליון דולר לרוכשי כרטיסים. על פי התיקון לחוק שירותי תעופה (חוק טיבי), על החברה להחזיר את הכסף לרוכשי כרטיסים שטיסתם בוטלה בתוך 90 יום מביטול הטיסה או ב-1 באוקטובר, לפי המאוחר מבין השניים.

מלבד החוב לרוכשי כרטיסים, אל על תידרש לפרוע בהדרגה חוב של 125 מיליון דולר לחברות שהחכירו לה מטוסים וכן חובות לספקים אחרים כמו בתי מלון.

מחברת כנפי נשרים תעופה נמסר: "אנחנו לוקחים על עצמנו אחריות לאומית חשובה להוביל את אל על לעתיד בטוח, נשים דגש מיוחד על עמידה בלוחות זמנים, שיפור חוויית השירות לכלל הלקוחות ושדרוג המזון המוגש לנוסעים בכל המחלקות". עוד מסרו, כי החברה "גאה על תוצאות ההנפקה הציבורית", והתייחסו לצורך "להשיב את אמון הנוסעים, להבטיח את תעסוקתם של אלפי עובדי אל על ולהוביל את חברת התעופה של ישראל לעתיד בטוח".

מוועד טייסי אל על נמסר בתגובה: "טייסי אל על מברכים על הצלחת ההנפקה וההזרמה הצפויה לקופת החברה. הזרמה שמסמנת את תחילת דרכה החדשה של אל על. ברכות לבעל השליטה החדש. אנחנו בטוחים שיוביל את החברה לצמיחה ושגשוג. מי ייתן ותהיה זו שנת התחדשות והצלחה לחברת אל על ולעובדיה המסורים. מנצלים הזדמנות זו לאחל לכלל לקוחותינו בארץ ובחו"ל שנה טובה ,שנת בריאות ופרנסה טובה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker