ההתאוששות בקרנות הפנסיה נמשכת: מי הצטיינה, ומי מנסה להיחלץ מהבור

מיטב דש הוביל באוגוסט בקרנות הפנסיה במסלול עד גיל 50 - בעוד מנורה עדיין לא מצליחה להתאושש מהביצועים שלה ■ מגדל מתאוששת והגיעה למקום השלישי

ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
שגרת קורונה בירושלים. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה
שגרת קורונה בירושלים. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבהצילום: אמיל סלמן

אוגוסט היה חודש מוצלח בתשואות שהניבו קרנות הפנסיה. במסלול של עד גיל 50 בקרנות הפנסיה, המוביל בחודש שעבר עם תשואה של 3.3% היה מיטב דש. אחריו נמצא הלמן אלדובי עם תשואה של 3.1%, והראל עם תשואה של 3%. במקום האחרון באוגוסט נמצאת מגדל עם תשואה של 2.6%.

במקום השני מהסוף באוגוסט נמצאת מנורה מבטחים עם תשואה של 2.7%, וגם אלטשולר שחם - שהוא המוביל בתשואות מתחילת השנה - עם תשואה דומה. מתחילת השנה התשואה של אלטשולר היא 2.4%, במקום השני מיטב דש עם תשואה של 1.05%, ומגדל במקום השלישי עם תשואה של 0.4%. גם הראל רשמה תשואה חיובית, של 0.13% מתחילת השנה, כשיתר הגופים הם עם תשואה שלילית.

בתחתית הטבלה מתחילת השנה נמצאת מנורה מבטחים, עם תשואה שלילית של 2%. התשואות של מנורה אינן מצליחות להתאושש מהרבעון הראשון. אז פגעו בה אחזקותיה בתחום האנרגיה, ובהן בקבוצת דלק.

חלק מהפנסיות כבר בפלוס ב-2020

"משקל היתר שיש לנו בתחום האנרגיה המתחדשת, שהמשיכה לעלות באוגוסט, תרם לתשואות שלנו", אמר גיא מני, מנהל ההשקעות הראשי של מיטב דש. אמנם אנחנו גם מממשים מדי פעם חלק מהאחזקות שלנו בתחום, אבל בטווח הארוך אנחנו סבורים שהאנרגיה המתחדשת היא העתיד. התקציבים יעברו לתחום הזה, הגם שזה קצת נשכח עם הקורונה. איננו יודעים אם השלטון בארה"ב ישתנה, אבל ג'ו ביידן כבר הודיע שהם הולכים לבצע השקעות מאוד גדולות באנרגיה המתחדשת".

לדברי מני, מה שעוד עזר לתשואות של מיטב דש באוגוסט היתה העובדה שבית ההשקעות אינו נמצא באג"ח ממשלתיות במח"מים ארוכים: "אנחנו במח"מ יחסית קצר, משום שהמשמעת הפיסקלית מאוד רופפת, ושיקולים פוליטיים ואחרים גורמים לכך שאיננו רואים מדיניות צמיחה פוסט קורונה.

גיא מני, מנהל ההשקעות הראשי, מיטב דש
גיא מני, מנהל ההשקעות הראשי, מיטב דש

"גם חלק מהתחומים של ההשקעות האלטרנטיביות נתנו תשואות יפות, למשל, קרנות כמו פימי, פונטיפקס ופורטיסימו. האפיק הלא סחיר פחות נהנה בחודשים של הריבאונד בשוקי ההון, אלא רק כעת, בעת פרסום דו"חות הרבעון השני. זה גם סייע מול המתחרים, שכן בשנתיים האחרונות הטינו את הכף לתחום הלא סחיר, בין היתר, אשראי וקרנות פרייבט אקוויטי בישראל ובחו"ל".

לשאלה אם זה לא כרוך בסיכון גדול יותר, השיב מני: "אמנם בירידות הן גם ירדו, אבל פחות. אותן קרנות ניצלו את מה שקרה בתקופת הקורונה, שבה נוצרו הזדמנויות משמעותיות אצל חברות שצמאות למזומנים, כך שאנחנו צופים שיהיה בהן פוטנציאל גם לרבעונים הבאים".

"התשואות בחוב הצטמצמו בקורונה"

את 2019 בפנסיה סיכמה מגדל בתחתית טבלת התשואות, עם תשואה של 11.8% במסלול עד גיל 50. התשואה של אלטשולר שחם, שהוביל את הטבלה, היתה 17%. עם זאת, מתחילת השנה מגדל מתאוששת והגיעה למקום השלישי בטבלה. לדברי גיא פישר, מנהל חטיבת ההשקעות במגדל, שנכנס לתפקיד בשיא המשבר, חל שינוי באסטרטגיה של החברה: "הגדלנו משמעותית את הרכיב המנייתי בתיק שלנו, ולקחנו יותר סיכון בשוק הסחיר. זה נתן את אותותיו בחודשים האחרונים.

גיא פישר, מגדל ביטוח
גיא פישר, מנהל ההשקעות הראשי של מגדלצילום: חברת מגדל

"שינינו גם את התפישה, ונהפכנו יותר אקטיביים בניהול ההשקעות שלנו. העולם תנודתי כרגע, ואיננו יודעים לאן הדברים הולכים, לכן זה מחייב תגובות מהירות לשינויים בכלכלה".

לדברי פישר, שינוי נוסף הוא מעבר מסיכון נמוך יחסית בהלוואות, לנכסים שהתשואות בהם יותר גבוהות, בין היתר כתוצאה מהקורונה: "הגדלנו את ההשקעה שלנו בקרנות חוב שנותנות הלוואות במקום שבו הבנקים מאותגרים, כמו מיליארד השקלים שהשקענו באחרונה בקרן חוב אירופית. התשואות בחוב הצטמצמו בקורונה, וזה נותן עדיפות משמעותית בצד האקוויטי. לכן, אנחנו לראשונה שמים יותר דגש בהשקעות בתשתיות בתחום האקוויטי".

לגבי אוגוסט, שבו מגדל חזרה לתחתית טבלת התשואות, ציין פישר שאוגוסט אופיין בתשואה חריגה בחלק מהמגזרים, אך לדבריו זה היה נקודתי, ובספטמבר, עד כה, המגמה התהפכה.

בטווח של שלוש השנים האחרונות, המוביל את התשואות בקרנות הפנסיה הוא אלטשולר שחם עם תשואה של 24.1%. השני ברשימה הוא מיטב דש עם תשואה של 18.5%, ובמקום השלישי נמצאת הפניקס עם תשואה של 16.7%. במקום השלישי מהסוף נמצא פסגות עם תשואה של 15.9%. במקום השני מהסוף נמצאת הראל עם תשואה של 15.8%, ובתחתית הטבלה נמצאת מגדל עם תשואה של 15.7%. ההתאוששות של השנה עוד לא השפיעה על מיקומה בטבלה בטווח הארוך.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker