הבנקאים שנטשו רגע לפני סיוט הקורונה - וצללו לכיסאות מפנקים

בכירים רבים פרשו בשנים האחרונות מהמערכת הפיננסית, ודומה שהעיתוי מבחינתם - ערב משבר הקורונה - היה מוצלח למדי ■ רבים מהפורשים מצאו לעצמם ג'ובים מפנקים ומתגמלים גם מחוץ למערכת הבנקאות

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סניף בנק לאומי בתל אביב
סניף בנק לאומי בתל אביבצילום: מוטי קמחי

בשנים האחרונות היתה תחלופה גדולה בתפקידי הניהול במערכת הבנקאות. כרגע נראה שהעיתוי שאותם המנהלים בחרו להיפרד מהכיסאות החמים שלהם היה מוצלח במיוחד עבורם - ערב משבר הקורונה שמשפיע לשלילה על הבנקים והי אמור להשפיע גם עליהם.

לפחות חלק מאותם הבנקאים הצליחו למצוא לעצמם ג'ובים מפנקים ומתגמלים גם מחוץ למערכת הבנקאות. השבוע נודע שחדוה בר, שסיימה את תפקידה כמפקחת על הבנקים לפני שלושה חודשים בלבד, לא חיכתה לסיום תקופת הצינון בת השנה, וכבר התחילה לעבוד. בר הצטרפה כיועצת לחברת האשראי הצרכני מימון ישיר, ובהמשך תיהפך דירקטורית בחברה. בנוסף, היא הצטרפה לוועדה המייעצת של חברת וויקס, שנכנסת לפעילויות בתחומי התשלומים והפיננסים. בקרוב בר צפויה גם להצטרף לחברת טכנולוגיה נוספת הפועלת בתחום התשלומים.

אמנם בר לא הפרה את תנאי הצינון, שאוסרים עליה להצטרף רק לגופים שמפוקחים בידי בנק ישראל, אך היא בחרה להצטרף לגופים הפועלים בתחומי טכנולוגיה פיננסית ואשראי, שמתחרים בפלחים מסוימים ישירות בבנקים. בעתיד, לאחר השלמתה של תקופת הצינון, ייתכן שתצטרף לתפקיד ניהולי בכיר באחד הבנקים או באחת הגופים הפיננסיים הבולטים במשק.

בר אינה הבנקאית היחידה שפנתה לתחום הפינטק. כך עשתה גם רקפת רוסק עמינח, שסיימה בסוף 2019 כהונה בת שבע שנים וחצי כמנכ"לית בנק לאומי. סמוך לסיום תפקידה מימשה רוסק עמינח 500 אלף מניות של לאומי בסכום של 12.3 מיליון שקל. שוויין של מניות אלה כיום נמוך ב-3.7 מיליון שקל.

בשנה האחרונה נעלמה רוסק עמינח מהכותרות, וחברה לקבוצת ההשקעות בהיי־טק טים 8, המנוהלת בידי נדב צפריר, לשעבר מפקד 8200. לאחר שגייסה כסף ממשקיעים חיצוניים, החלה רוסק עמינח באחרונה להשקיע, יחד עם טים 8, בחברות בתחום פינטק. בקרוב היא צפויה להשיק את המיזם החדש שלה, שהשקתו התעכבה בגלל משבר הקורונה.

גם מי שהיה סגנה של רוסק עמינח בבבנק לאומי, פרופ' דני צידון ועזב את הבנק ב-2017, עבר לתחום הפינטק.

נחיתה רכה

צידון חבר לקרן ויולה, והקים יחד עם שותפיה את ויולה פינטק - שגייסה 120 מיליון דולר מהפועלים, דיסקונט, מימון ישיר ומגופים בחו"ל.

פורשת נוספת מלאומי היא תמר יסעור, שסיימה את תפקידה בבנק לפני כשנה וחצי. יסעור - לשעבר ראש החטיבות לבנקאות דיגיטלית והחטיבה הבנקאית, שהיתה גם מנכ"לית לאומי קארד - החליפה את דב קוטלר בתפקיד יו"ר חברת ההשקעות בנדל"ן אינטו. יסעור גם משמשת יועצת לענייני שיווק ודיגיטל לביטוח ישיר, שהמנכ"ל שלה, קובי הבר, שימש קודם לכן ראש החטיבה העסקית בלאומי. יסעור גם מכהנת כדירקטורית בבית השקעות מיטב דש והיא יועצת של יו"ר פז, אברהם ביגר.

דני כהן סיים ב-2019 את תפקידו כראש החטיבה הבנקאית בלאומי, ועזב את הבנק לאחר שעבד בו 27 שנה. כהן משמש כיום יו"ר מלונות בראון, והוא גם יועץ לענייני אשראי ופיננסים, בעיקר בעסקי הרכב של קבוצת אלייד שבראשות יצחק סוארי.

מנהלים נוספים שעזבו את לאומי עוד קודם לכן הם רון פאינרו (לשעבר ראש החטיבה הפיננסית), שמונה למנכ"ל מקס; ירון בלוך (לשעבר מנכ"ל לאומי פרטנרס) שמונה ליו"ר מקס; איתי בן זאב (לשעבר ראש חטיבת שוקי הון), שמונה למנכ"ל הבורסה; ודני ירושלמי (לשעבר ראש חטיבת לאומי טכנולוגיות), שמונה לסגן נשיא לענייני מכירות של צ'ק פוינט.

מהפועלים לבבילון

גם אריק פינטו, שסיים את תפקידו כמנכ"ל בנק הפועלים בספטמבר, לא נשאר מובטל. מינואר השנה משמש פינטו יו"ר חברת בבילון, שפועלת בתחום הטכנולוגיה של ניהול המידע הארגוני ובהשקעות פיננסיות. מדובר באחד התחומים בבורסה שנהנה מפריחה גם בתקופת משבר הקורונה. כך, עוד לפני שבבילון בנתה פעילות משמעותית כלשהי בתחום מנייתה זינקה מתחילת השנה ב-100% לשווי שוק של 220 מיליון שקל. בעקבות כך, לפינטו יש כבר רווח של 1.5 מיליון שקל מהמניות והאופציות שקיבל בבבילון. פינטו הוא גם חבר בוועדת ההשקעות של הקרן שמקימים אילן שילוח ויונתן בן ארצי, ושתשקיע בחברות אימפקט ששמות דגש על ענייני סביבה.

סניף של בנק הפועלים
סניף של בנק הפועליםצילום: MENAHEM KAHANA / AFP

פינטו גם ממשיך לשתף פעולה עם ציון קינן, שהיה מנכ"ל הפועלים לפניו, וגם עם שמעון גל, שהיה ראש החטיבה העסקית בבנק. השלושה, יחד עם משקיעים נוספים, השקיעו באחרונה בחברת אפליצ'ק, שפיתחה מערכת דיגיטלית לחיתום וניהול סיכונים ובדיקה לניכיון צ'קים (במודל שמתיימר להעריך את רמת הסיכון של הצ'ק), וכן בהעמדת אשראי חוץ־בנקאי. פינטו, קינן וגל השקיעו גם בחברת המשכנתאות פריים ובפרויקטי נדל"ן בישראל. קינן וגל השקיעו גם בדירות להשכרה בפראג, צ'כיה.

רונן שטיין היה ראש החטיבה הקמעונית בהפועלים. הוא עזב את הבנק בנובמבר 2019, ומשמש כיום יו"ר פעילים, חברת ניהול תיקי ההשקעות של הפועלים. הוא גם משקיע במיזמים בתחומי נטכנולוגיה והפיננסים.

ארז יוסף היה ראש החטיבה למשאבי אנוש, תפעול ואסטרטגיה בהפועלים, ולפי שעה אינו ממלא תפקיד ניהולי בכיר. הוא בוחן אפשרות להשתלב בדירקטוריון ישראכרט, ואף מנסה לגבש קבוצה שתרכוש את השליטה בחברה.

לילך אשר טופילסקי סיימה בדצמבר 2019 את תפקידה כמנכ"לית דיסקונט, והצטרפה כשותפה בכירה בקרן פימי, כשדיסקונט הוא משקיע עוגן בקרן. אשר טופילסקי כבר היתה מעורבת בהשקעות בקמהדע וברימוני תעשיות. היא גם מעורבת בגיוס קרן פימי 7 בהיקף מוערך של 1.3–1.5 מיליארד דולר.

בתחילת 2019 סיים רן עוז את תפקידו כראש החטיבה לשווקים פיננסיים של דיסקונט, אך נשאר בקבוצה ומונה ליו"ר חברת כרטיסי אשראי כאל, ואף המשיך לכהן כיו"ר דיסקונט קפיטל זרוע ההשקעות הריאליות של דיסקונט. ואז הגיעה אל עוז הצעה משלמה אליהו - והוא מונה בקיץ שעבר למנכ"ל מגדל ביטוח.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker