שוקי המניות בארה"ב שוברים שיאים - החברות האמריקאיות עדיין מדשדשות

חברות S&P 500 רשמו ברבעון השני ירידה חדה בהכנסות וברווחים — ומצבן של החברות הקטנות גרוע עוד יותר ■ את האופטימיות של המשקיעים מזינות חמש ענקיות ההיי־טק שמשגשגות בעידן הקורונה, וגם התחזיות הוורודות של המנכ"לים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בורסת וול סטריט
בורסת וול סטריטצילום: MIKE SEGAR/רויטרס

מנכ"ל דיסני, בוב צ'ייפק, נשמע מעודד כשהודיע על התוצאות הרבעוניות של ענקית הבידור ב–4 באוגוסט. שירות הסטרימינג החדש של החברה, דיסני פלוס, צבר יותר מ–60 מיליון מנויים בתוך פחות משנה, עשירית מפרק הזמן שלקח לנטפליקס להגיע לקהל כזה. "מולאן", שובר הקופות הבא שלה, יוקרן בדיסני פלוס בספטמבר. "למרות אתגרי הקורונה, אנחנו ממשיכים לבנות את ההצלחה המדהימה של דיסני פלוס ככל שאנחנו צומחים", אמר צ'ייפק. מניית החברה זינקה באותו יום ב–5%.

מי שהחמיץ את החלק הראשון בדבריו של צ'ייפק — ואת ששת חודשי הקורונה — עוד יכול היה להסיק שלדיסני היה רבעון מצוין. אלא שפארקי השעשועים שלה היו סגורים, בתי הקולנוע היו ריקים והמפרסמים התקמצנו על פרסומות ברשתות הטלוויזיה שלה. כל אלה הסבו לחברה הפסד של 4.7 מיליארד דולר ברבעון השני. הנימה המעודדת בשוק נובעת מכך שהמצב יכול היה להיות גרוע בהרבה.

מנכ"ל דיסני, בוב צ'ייפק
מנכ"ל דיסני, בוב צ'ייפק. אופטימי, אבל החברה הפסידה 4.7 מיליארד דולר ברבעוןצילום: בלומברג

מה שעבר על דיסני משקף את מה שעבר על אמריקה התאגידית ברבעון השני. המשקיעים נאחזו בכל סימן להתאוששות מהמיתון שגרמה המגפה. התמ"ג הריאלי של ארה"ב צנח בקצב שנתי של כמעט 33% ברבעון. ובכל זאת, כשהריביות — והתשואות על נכסי מקלט כמו אג"ח של ממשלת ארה"ב — קרובות ל–0%, הכסף זורם למניות.

מחירי המניות בארה"ב עלו ביותר מ–40% מאז השפל שאליו הגיעו במארס. מדד S&P 500 של החברות הגדולות קרוב לשיא כל הזמנים; בורסת נאסד"ק של מניות הטכנולוגיה הגיעה לשיא הזה ב–4 באוגוסט.

מדד S&P 500

במובן מסוים, דו"חות הרבעון השני מצדיקים מידה של אופטימיות. לפני שלושה חודשים האי־ודאות היתה כה גדולה עד שחברות רבות סירבו לספק תחזיות רווח — בחלק מהמקרים לראשונה אי פעם. אנליסטים הורידו את תחזיות הרווח. כעת, נראה שהם היו פסימיים מדי. לפי ג'ונתן גולוב מקרדיט סוויס, בקרב החברות שכבר פרסמו דו"חות לרבעון השני — קבוצה המהווה 84% משווי השוק של מדד S&P 500 — הרווחים עלו ב–24% על התחזיות הקודרות.

האופטימיסטים רואים סימנים מעודדים אחרים. אחרי צניחה בתחילת השנה, הוצאות ההון של חברות בארה"ב צמחו בקצב המהיר ביותר מאז שבמורגן סטנלי התחילו לעקוב אחר הנתון ב–2004. ההזמנות החדשות ממפעלים עלו ב-6.2% ביוני. בג'יי.פי מורגן צ'ייס סבורים כי החלה בעולם התאוששות מחזורית מתואמת ממשבר הקורונה, שאותה מוביל מגזר הייצור. "ההתאוששות כבר מתרחשת", אומר מייקל וילסון ממורגן סטנלי, שמצביע על ההתקדמות המבטיחה בפיתוח חיסונים נגד הנגיף.

מניית וולט דיסני

תיאטרון קבוקי של ניהול ציפיות

חכו רגע. הסימנים האלה מספקים תקווה ונכון שהרווחים היו גבוהים מהתחזיות. אבל, כפי שמציין דיוויד קוסטין מגולדמן סאקס, הרף היה נמוך מאוד. לפי החישובים של קוסטין, ברבעון טיפוסי כ–5% מהחברות רושמות רווח למניה גבוה מהתחזיות. הצגת הנתון של הרבעון האחרון, שקרוב יותר ל–25%, היא סתם "תיאטרון קבוקי" של ניהול ציפיות, הוא אומר. אם הכלכלה צנחה ברבעון השני, כפי שמראים נתונים סטטיסטיים רשמיים, המגזר הפרטי כנראה גורר אותה למטה.

מניית נטפליקס

ההכנסות הרבעוניות של חברות S&P 500 שדיווחו בסוף יולי ירדו בממוצע ב–10% לעומת הרבעון המקביל, וחלק מהמגזרים ספגו מכה קשה יותר. ההכנסות של חברות האנרגיה ירדו במחצית, בחברות המייצרות מוצרי צריכה ומצרכים לא חיוניים אחרים הן ירדו בשליש, ובחברות תעשייה אחרות גם כן בקרוב לשליש.

בסך הכל, הרווח למניה ירד בשיעור חד יותר בחברות אמריקאיות — ירידה שנתית של 30% — מאשר בחברות האירופיות, שתמיד היו רווחיות פחות. החברות האירופיות רשמו ירידה של פחות מ-25% לעומת הרבעון המקביל ב–2019.

מצבן של חברות קטנות חמור יותר. לדברי קוסטין, הרווח הרבעוני של חברות S&P 500 שדיווחו עד 3 באוגוסט, ירד ב–35% לעומת הרבעון השני בשנה שעברה. במדד ראסל 2000 לחברות קטנות יותר, הרווחים התפוגגו כמעט לגמרי.

שק של סנטימנטים
S&P 500 , שיעור החברות ששינו תחזיות רווח*

הנתונים המצרפיים של חברות גדולות נראים טוב יותר גם בזכות ההצלחה של ענקיות הטכנולוגיה. פייסבוק, אפל, מיקרוסופט, אמזון ואלפבית משגשגות, משום שהן מקלות על העובדים מהבית, על הצרכנים שקונים באינטרנט ועל כל מי שמחפש נחמה ברשת. חמש הגדולות, שמהוות ביחד 22% משווי השוק של S&P 500, לעומת 16% ב–2019, ייצרו תשואה של 35% עד כה השנה בשוק המניות, לעומת מינוס 5% ב-495 האחרות במדד.

הדומיננטיות הזו עודדה את השוק ואת המשקיעים. אבל היא מציבה סיכון בפני מי שאינם זהירים. גולוב אומר כי בניגוד לחברות האינטרנט החלשות שקרסו עם התפוצצות בועת הדוט.קום לפני שני עשורים — לחמש ענקיות ההיי־טק של ימינו יש מודלים עסקיים יציבים, מעט חובות וצמיחה חזקה בהכנסות. אבל אם תהיה התאוששות מהירה, הכסף יברח מההיי־טק ויזרום למגזרים שכרגע אהובים פחות, כמו תעשייה כבדה.

איום נוסף על שוקי המניות מגיע מכיוון הממשל האמריקאי. טוביאס לבקוביץ' מסיטיגרופ אומר כי רשת הביטחון של אירופה — מלידה ועד מוות — מספקת סיוע נדיב וממושך יותר בתקופות משבר מאשר ההטבות בארה"ב. הקונגרס כנראה יצמצם את התמריצים שתמכו בחברות ששילמו לעובדים בחל"ת וסיפקו דמי אבטלה גבוהים — כדי לעודד את הצריכה.

לפי החישוב של לבקוביץ', משלמי המסים מימנו 50–75 מיליארד דולר מעלויות כוח האדם של חברות הקשורות לעובדים בחל"ת. אם התמיכה הזו תיפסק בקרוב, הוא מזהיר, ההפתעות החיוביות ברווחי החברות לא יחזרו על עצמן.

שיעורי

בסופו של דבר המשקיעים יתעשתו

לפי שעה, השוק חושב שזה בכל זאת יקרה. המנכ"לים אחראים לכך באופן חלקי, משום שהם לא מפסיקים לנסות לשכנע את המשקיעים בתחזיות החיוביות שלהם. מספר חברות S&P 500 שצופות עלייה ברווחים גבוה כעת פי שניים ממספרן של אלה שצופות ירידה או שלא סיפקו תחזית בכלל. ברבעון שעבר, מספר הפסימיסטים היה גבוה פי 15 ממספר האופטימיסטים.

ואולם כשחברת המחקר קונפרנס בורד ערכה באחרונה סקר אנונימי בקרב מאות מנהלים אמריקאים, הם נשמעו הרבה יותר פסימיים לגבי מועד ההתאוששות הכלכלית ועוצמתה, בהשוואה למנכ"לים באירופה ובאסיה. 40% מהמנכ"לים בסין צופים כי ההכנסות ישובו לרמתן לפני הקורונה עד סוף השנה, לעומת 12% מהאמריקאים. בקונפרנס צופים כי זה יקרה רק בעוד שנה או יותר, וכי "הסיכונים והתנודתיות יישארו גבוהים בעתיד הנראה לעין".

בסופו של דבר, המשקיעים שפותו במילים היפות של המנכ"לים — ו–TINA — יתעשתו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום