אנרגיה, אשראי - ורשת פופולארית: אלה החברות שינסו לגייס מיליונים בת"א

ארבע-חמש החברות שצפויות להנפיק בתל אביב עוד ב-2020 כוללות את הקמעונאית מקס, חברת האשראי הצרכני מימון ישיר, ויצרנית האנרגיה המתחדשת נופר ■ במהלך השנה בוצעו עד כה שש הנפקות ראשוניות לציבור, שבמסגרתן גויס סכום כולל של כמיליארד שקל

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
בניין הבורסה לניירות ערך. אילוסטרציה, למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה
בניין הבורסה לניירות ערך. אילוסטרציה, למצולמים אין קשר לנאמר בכתבהצילום: מוטי מילרוד

אחד התנאים לשוק הון מתפקד ותוסס הוא הנפקות של חברות חדשות בבורסה. למרות התפרצות הקורונה במחצית הראשונה של השנה, והמשבר הכלכלי העמוק שבא בעקבותיה - שוקי הון בישראל ובעולם ממשיכים להתנהל באווירה סבירה, בעיקר בשל הזרמות סכומי העתק בידי הבנקים המרכזיים והריביות האפסיות. לכן, שוק המניות ממשיך להוות אלטרנטיבת השקעה עבור משקיעים גם אם התנאים מאתגרים יותר.

בבורסה בתל אביב הושלמו במחצית הראשונה של השנה שש הנפקות ראשוניות של מניות שבהן גויסו מיליארד שקל. רשימת המגייסות כוללת את אזורים ליווינג ואלמוגים אחזקות, שהספיקו לגייס לפני הגל הראשון של הקורונה; ובהמשך הנפיקו חברות האנרגיה דוראל, סופרגז ומשק אנרגיה, וכן חברת הטכנולוגיה סייברוואן.

משק אנרגיה גייסה 141 מיליון שקל, והחלה להיסחר לפי שווי של 376 מיליון שקל אחרי הכסף. החברה נמצאת בבעלות הארגונים הכלכליים של הקיבוצים, שמאגדים 270 קיבוצים. מאז שהחלה להיסחר המניה עלתה ב-5%.

ההנפקות האלה בוצעו בעיקר באמצעות מנגנון של הצעה לא אחידה, שלפיו חתמי ההנפקה והחברות מקיימים מגעים עם כמה גופים מוסדיים בולטים, ומקבלים מהם אינדיקציה למספר המניות והשווי שלפיו הם יהיו מוכנים לרכוש אותן. בדרך זו בונים ספר הנפקה, ואחר כך מצרפים את הציבור.

לפני כשבועיים הצטרפה לבורסה גם השותפות מילניום פודטק, לאחר שגייסה 26 מיליון שקל בהנפקה. מילניום מתכננת השקעה במוצרי פודטק, כמו רכיבי מזון חדשניים, בינה מלאכותית למזון וטיפול בשרשרת האספקה והפסולת.

בכירים בשוק ההון העריכו כי עד סוף 2020 היקף הגיוסים בהנפקות ראשוניות לא יגיע ל-3 מיליארד שקל, שאותו גייסו שבע חברות ב-2019.

עם זאת, צפויות להצטרף לבורסה לפחות ארבע-חמש חברות חדשות, שעשויות לגייס במצטבר מיליארד שקל במניות - בהן מימון ישיר, מספנות ישראל, מקס, נופר אנרגיה וסולאיר. בהמשך עשויות להגיע לבורסה חברת התשתיות רימון; גדות מסופים, הפועלת בתחום הכימיקלים; וייתכן שגם חברות נוספות.

מימון ישיר: פיטרה 20% בקורונה

בשבוע הבא אמורה סוף-סוף לצאת לפועל ההנפקה של חברת האשראי הצרכני מימון ישיר, שהיא השחקן המוביל בהעמדת אשראי לרכישת כלי רכב מיד שנייה. מימון ישיר - שבשליטת צור שמיר של משפחת שנידמן (81%) ובית ההשקעות אלטשולר שחם (19%) - היא חברה טובה ורווחית. ואולם, ההנפקה שלה תיעשה לפי שווי נמוך בהרבה מהתוכניות שהיו לבעלי החברה לפני משבר הקורונה.

דורון ומוקי שנידמן

ההנפקה תתבצע לפי שווי שבין 800 מיליון שקל ל-1.1 מיליארד שקל, ותכלול הזרמת הכסף פנימה. חתמי ההנפקה - לאומי פרטנרס, לידר, פועלים אי.בי.אי ודיסקונט - ייתנו התחייבות חיתומית לרכוש סחורה שלא תירכש בידי משקיעים רגילים.

מימון ישיר מגיעה להנפקה אחרי ירידה ניכרת בביקוש לכלי רכב מיד שנייה מתחילת משבר הקורונה. הביקושים אמנם השתפרו, אך החברה נאלצה לפטר 100 עובדים (20% מכוח האדם שלה). החברה סובלת מחוסר נגישות לאשראי הזול יותר בשוק ההון הציבורי, וכן מתקשה עם הון עצמי נמוך יחסית, 450 מיליון שקל, להחזיק על מאזנה תיקי הלוואות של יותר מ-5 מיליארד שקל מבלי למכור אותם הלאה לבנקים ולמוסדיים, כפי שעשתה בעבר. לכן, מימון ישיר זקוקה מאוד לכסף להמשך פעילותה, כשכל שקל של הון עצמי שייכנס אמור לייצר 4 שקלים של פעילות.

מספנות ישראל: חשש מתחרות חדשה

אחרי מימון ישיר צפויה להתבצע ההנפקה של חברת מספנות ישראל. ההנפקה תוכננה להתממש כבר לפני יותר משנתיים. מספנות ישראל פועלת בשלושה מגזרים: תכנון, בנייה, תיקונים ותחזוקה של כלי שיט צבאיים ואזרחיים; הפעלת נמל, כולל טעינה ופריקה של מטענים, ומתן שירותי נמל בשטחו של נמל הקישון; ויבוא מלט וייצור מוצרים מבוססי מלט באמצעות החברה הבת סימנט.

נמל מספנות ישראלצילום: אייל טואג

כך, 25 שנה לאחר שרכשו את הבעלות במספנות ישראל מהמדינה תמורת 42 מיליון שקל - סמי קצב, שלומי פוגל ויורשיו של שלמה שמלצר עומדים להכניס את הציבור כשותף בחברה לפי שווי של 1.5 מיליארד שקל. החברה תנסה להנפיק לפחות 20%, כלומר לגייס כ-300 מיליון שקל שיוזרמו לתוך החברה.

ההנפקה, שאותה מובילים פועלים אי.בי.אי ודיסקונט קפיטל, נעשית בעקבות שיפור דרמטי בתוצאותיה הכספיות וכניסה לתחומי פעילות חדשים ורווחיים. ואולם, מדובר בשווי מאתגר הן בהתחשב ברווחיה הן בגורמי הסיכון. גורמים אלה כוללים ירידה של 15% בפעילות בנמל שהיא מפעילה באפריל-מאי 2020, בעקבות ההאטה הכלכלית. גורמי סיכון אחרים הם הטלת היטל היצף על מלט; והחרפת התחרות בתחום הפעלת הנמלים החל ב-2021.

מקס סטוק: הנפקה לפי שווי מאתגר

לאחר מכן, אמורה להתבצע הנפקה של מקס (לשעבר מקס סטוק) שבשליטת קרן איי.מי (55%), המשקיעה בחברות בינוניות בישראל. מקס היא רשת קמעונית של כלי בית, ציוד משרדי, אביזרי אופנה וצעצועים במחירים נמוכים. בהנפקה מתכננים איפקס ישראל, וייתכן שגם שותפיה במקס, אורי מקס ואבן נוימן, למכור עשרות אחוזים ממקס לפי שווי מוערך ומאתגר מאוד של מיליארד שקל. מקס מייצרת הכנסות שנתיות של 400 מיליון שקל ורווח נקי של עשרות מיליוני שקלים. החברה כבר חילקה דיווידנדים בעשרות מיליוני שקלים.

סניף של מקס סטוק בתל אביב, באפריל. מכירת מוצרי מיגון שיפרה את התוצאות הכספיותצילום: עופר וקנין

את ההנפקה מוביל בנק ההשקעות ג'פריס האמריקאי, שינסה להביא משקיעים זרים, וכן לידר הנפקות ולאומי פרטנרס חתמים. אם ההנפקה תצא לפועל לפי שווי של כמיליארד שקל, יהיה בכך עבור איפקס הצפת ערך של פי שלושה בתוך שלוש שנים.

נופר אנרגיה: תחום לוהט

חברה נוספת שאמורה להגיע לבורסה בחודשים הקרובים היא נופר אנרגיה. החברה פועלת בתחום האנרגיות המתחדשות. נופר, המנוהלת בידי נדב טנא, מתמחה בהעמדת מתקנים סולאריים על מאגרי מים וגגות, וצפויה ליהנות מכך שבשנה האחרונה המדינה החליטה לנצל שטחים מופרים שעליהם כבר קיים מתקן תשתית. נופר תנסה להנפיק לפי שווי של מיליארד שקל ולגייס כמה מאות מיליוני שקלים.

גם חברת סולאיר ישראל, שותפה של חברת אנרג'יקס בכמה פרויקטים, נערכת להנפקה ראשונית לפי שווי של 200 מיליון שקל. סולאיר היא חברה-בת של קבוצת סולאיר הספרדית, שהוקמה ב-2004. הקבוצה עוסקת בייצור חשמל באמצעות טכנולוגיות פוטו-וולטאיות. לקבוצה יש פרויקטים בישראל, איטליה, גרמניה, צ'כיה, ספרד וארה"ב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker