בנק ישראל יודע, אבל לא אכפת לו: הבנקים משתמשים בהפחדה כדי למנוע תחרות בענף

לקוחות מקבלים שיחות הרתעה מהבנק על שימוש בכרטיסי אשראי חוץ-בנקאיים - הפיקוח על הבנקים יבחן את הסוגיה מחדש ■ הכוח של הבנקים יכול להיות פתח לניצול לרעה כדי לחסום את התחרות עם חברות כרטיסי האשראי

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי

באחרונה התברר לכמה לקוחות של בנק מזרחי טפחות כי הכוח של הבנקים יכול להיות פתח לניצול לרעה כדי לחסום את התחרות עם חברות כרטיסי האשראי. כפי שפורסם ב–TheMarker, לקוחות שהזמינו כרטיס חוץ־בנקאי, קיבלו שיחות הפחדה מהבנק עם אמירות כמו "אין לבנק אחריות על הכרטיס" ו"אנחנו לא ממליצים על כרטיס חוץ־בנקאי".

בחברות כרטיסי האשראי אומרים כי מזרחי אינו הבנק היחיד שפועל כך. אף שבבנק טענו בתגובה כי השיחות הללו "לא משקפות את נוהלי העבודה בבנק, ואלה מקרים יוצאים מהכלל", התברר, כי עוד ב–2015 פנה לקוח של מזרחי לפיקוח על הבנקים בתלונה דומה. הלקוח, הראל פרימק, ממייסדי עמותת צדק פיננסי, שבין היתר פועלת להעמקת התחרות במערכת, הגיש ב–2015, תלונה על כך שהתקשרה אליו פקידה ממזרחי טפחות שהזדהתה כ"מאשרת האחרונה של הרשאות לחיוב חשבון". לדבריו, "הפקידה שאלה בחקרנות אם אכן הזמנתי כרטיס אשראי חוץ־בנקאי והזהירה אותי שהבנק לא ערב לכרטיס זה. כל השיחה נראתה לי תמוהה במיוחד ומטרתה היחידה היתה להניא אותי מלהשתמש בכרטיס האשראי הזה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker