"תשובה שילם פי 10": בעלי "כריש" מסביר איך יתחרה במונופול הגז, אם הקורונה לא תקלקל

הנחה של 111 מיליון דולר בעסקת אדיסון והמלצה חיובית מבנק אוף אמריקה — הזניקו אתמול את מניית אנרג'יאן ב–17.5% ■ המנכ"ל מת'יוס ריגאס: "הגענו למשבר במצב פיננסי מצוין. אנחנו מנצלים אותו לעסקות טובות. לא נשלם לדלק תמלוגים על כריש צפון ועל הפקת נפט"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
הדמיית אסדת ההפקה הצפה של אנרג'יאן.  בימים אלה נבנית האסדה במספנות בסינגפור
הדמיית אסדת ההפקה הצפה של אנרג'יאן. בימים אלה נבנית האסדה במספנות בסינגפורצילום: חברת אנרג'יאן

חברת אנרג'יאן, המחזיקה במאגרי כריש ותנין, זינקה אתמול ב–17.5%, לאחר שדיווחה על הפחתת מחיר משמעותית בעסקת אדיסון, ולאחר שמנייתה קיבלה המלצה מבנק אוף אמריקה.

אנרג'יאן תשלם עבור נכסי הגז והנפט של אדיסון — בבריטניה, מצרים, יוון, קרואטיה ואיטליה — 284 מיליון דולר, או 178 מיליון דולר בשקלול המזומנים שהצטברו בקופת אדיסון מאז הדיווח הראשוני על העסקה, ובניכוי השקעות והוצאות שוטפות. 

הסכום המקורי בעסקה, שצפויה להפוך את אנרג'יאן לשחקנית אנרגיה מרכזית באגן המזרחי של הים התיכון, היה 750 מיליון דולר, אבל מסכום זה הוחרגו נכסים שונים, וכן ניתנה הנחה בעקבות המשבר בענף האנרגיה. 155 מיליון דולר יופחתו בגין הוויתור של אנרג'יאן על נכסי אדיסון באלג'יריה, לנוכח המעורבות של אנרג'יאן בישראל והעובדה שיש בחברה משקיעים ישראלים.

מניית אנרג'יאן

200 מיליון דולר יופחתו בגין החרגת נכסי הנפט והגז בנורווגיה — מדינה רחוקה יחסית מאגן הים התיכון, אזור הפעילות העיקרי של אנרג'יאן. 111 מיליון דולר הם "הנחה" בשל המשבר. התמורה בעסקת אדיסון אינה כוללת תשלום אופציונלי נוסף של 100 מיליון דולר בגין מאגר קסיופיאה באיטליה. התשלום נקבע לפי נוסחה, בהסתמך על מחירי הגז העתידיים.

"אנרג'יאן הגיעה למשבר במצב פיננסי מצוין, עם מאזן חזק. היה לנו מזל וגם התנהלנו נכון, כך שגייסנו את כל הכספים שהיינו צריכים להשקעות בפרויקטים חדשים ולמימון הרכישות עוד לפני המשבר. גם היום אין לנו בעיה לגייס", אמר אתמול מנכ"ל אנרג'יאן, מת'יוס ריגאס.

"בעקבות הנפילה במחיר הנפט, הצלחנו להפחית את המחיר בעסקה עם אדיסון ב–111 מיליון דולר. המחיר האפקטיבי ששילמנו היה 1.1 דולרים לחבית. אפשר להשוות את המחיר לעסקות אחרות שחברות ישראליות עשו בים הצפוני, בהן שילמו 11 דולר לכל חבית נפט (הכוונה היא לעסקת שברון של קבוצת דלק; ע"א)", הדגיש ריגאס. 

מתרחבת

אנרג'יאן אמנם תשלם 178 מיליון דולר, אך ייתכן שבסופו של דבר התמורה תהיה אפסית. אדיסון מחזיקה בחוב ישן של ממשלת מצרים בסכום של 214 מיליון דולר, שאמור להיגבות בשנתיים הקרובות.

לדברי ריגאס, "אם אתה מוסיף את החוב הזה לעסקה — המשמעות היא שהנכסים נרכשים בחינם. גם במצרים מתמודדים כיום עם המשבר: הם מפיקים משמעותית פחות גז, וצורכים פחות. אני מניח שיהיו לכך השלכות. אבל המצרים תמיד משלמים את החובות, גם אם זה באיחור".

"נפגענו מהירידה במחיר הנפט"

מנכ"ל אנרג'יאן, מת'יוס ריגאס
מנכ"ל אנרג'יאן, מת'יוס ריגאסצילום: חברת אנרג'יאן

אנרג'יאן, כמו יתר חברות האנרגיה בעולם, מתמודדת כיום עם ההשלכות החמורות של משבר הקורונה. מניית אנרג'יאן, שנסחרת במקביל בתל אביב ובלונדון, נפלה מתחילת השנה ב–50%

"הסגר לא השפיע על הפעילות התפעולית שלנו", אמר ריגאס. "כל הפרויקטים שלנו — ביוון, באיטליה ובמצרים — המשיכו לעבוד ולא עצרנו את ההפקה. גם בישראל העבודות על פרויקט כריש המשיכו להתקדם. הדבר המרכזי שהשפיע עלינו הוא, כמובן, הנפילה במחיר הנפט, אבל יחסית באופן מתון. יש לנו פעילות הפקה של נפט ביוון, אבל זו פעילות קטנה יחסית".

אנרג'יאן מחזיקה ב–70% מהזכויות במאגרי הגז כריש, תנין וכריש צפון. בימים אלה נבנית אסדת ההפקה הצפה (FPSO) במספנות בסינגפור. בעקבות מגפת הקורונה, המספנה נסגרה לחודש, וחל עיכוב בבניית האסדה.

מאגר כריש
מאגר כרישצילום: אנרג'יאן

לדברי ריגאס, "התוכנית היא להגדיל באופן הדרגתי את מספר הפועלים, שעובדים במשמרות כפולות ובסופי שבוע, כדי לפצות על הזמן שאבד. בישראל, למרות הסגר, המשכנו לעבוד על הפרויקט. הנחנו צינורות בים וסיימנו את העבודות ביבשה. חלק מרכזי של הפרויקט כבר הושלם — כך שאנחנו מתקרבים לגז ראשון".

מהי התחזית להגעת האסדה לישראל ותחילת ההפקה?

"התוכנית המקורית היתה שהאסדה תגיע בסוף הרבעון הראשון של 2021. לאחר מכן דחינו את התחזית לסוף המחצית הראשונה של 2021. בעקבות הקורונה תהיה עוד דחייה, לא גדולה. לא תהיה דחייה משמעותית, והדחייה לא תפגע בחוזים שלנו, שמוגנים תחת סעיף של כוח עליון. לכן, אני לא מאוד מודאג מהמצב".

האם אתם במו"מ עם לקוחות אחרים בישראל לאספקת גז מכריש?

"כמובן. אנחנו בוחנים את כל ההזדמנויות הקיימות. באחרונה הסתיים המכרז על תחנת הכוח ברמת חובב, ואנחנו מדברים עם הזוכים, וגם עם חברת החשמל. תחנות הכוח הפחמיות צפויות להיסגר, ונמשיך להתחרות על אספקה. כרגע יש היצע נרחב של גז בישראל, כך שאנחנו מנסים למצוא מסלול ליצוא — לקפריסין, ליוון ולאירופה או למדינות באזור. אני מקווה שיום אחד גם טורקיה תרצה לקנות גז מישראל, כי השוק הטורקי הוא ענק. כרגע, המצב הפוליטי אינו מאפשר זאת.

"המסר שלנו הוא שישראל חייבת למצוא מסלול לייצא גז, אם היא רוצה להמשיך באקספלורציה. אני מקווה שנצליח למצוא דרכים יצירתיות למכירת גז, אחרת הגז יישאר באדמה. העולם עובר מנפט ופחם לגז, ומגז לאנרגיות מתחדשות. מדינות חכמות, כמו ישראל, צריכות לנצל את המצב ולהפיק כמה שיותר גז, ובשביל זה צריך יצוא.

"כשהגענו לשוק הישראלי, מחיר הגז היה יותר מ–6 דולרים ליחידת חום. הבאנו תחרות ויציבות אספקה, ומאז מחירי הגז יורדים בצורה עקבית. עשינו את כל מה שהבטחנו לממשלת ישראל, ורואים את התוצאות: מחירי הגז מתקרבים כיום ל–4 דולרים ליחידת חום. ישראל נשארת מדינה עיקרית אצלנו, כי יש בה את הסיכון הנמוך ביותר. האתגר הוא ליצור גישה לשווקים הבינלאומיים".

באחרונה התגלעה מחלוקת בין אנרג'יאן לדלק קידוחים ביחס לזכות לתמלוגים ממאגרי כריש ותנין. אנרג'יאן שלחה מכתב לדלק, ובו ציינה כי ההערכות שמציגה דלק קידוחים ביחס לשווי התמלוגים מופרזות ואינן משקפות את ההסכם בין הצדדים. בין היתר, אנרג'יאן טוענת כי דלק זכאית לתמלוגים אך ורק בגין גז וקונדנסט — ולא ממכירה של נוזלים אחרים, כמו נפט; וכן שדלק אינה זכאית לתמלוגים בגין התגלית החדשה בכריש צפון.

הזכות לתמלוגים מכריש ותנין מוחזקת בידי כמה חברות מקבוצת דלק - דלק קידוחים, קבוצת דלק ודלק אנרגיה וכהן פיתוח.באחרונה חתמה קבוצת דלק על עסקה למכירת תמלוגי הגז לקרן נוי תמורת 320 מיליון שקל.

ריגאס: "הצהרנו על עמדתנו. אנחנו לא מתכוונים לשלם תמלוגים על כריש צפון, כי במועד העסקה מאגר כריש צפון כלל לא התגלה. בנוסף, לא נשלם תמלוגים מהפקה של נפט, כי זה באופן ספציפי הוחרג. בדלק אולי רואים את הדברים אחרת. אני מקווה שנמצא פתרון, ואם לא — יש לנו אמון מלא במערכת המשפט של ישראל. אנחנו לא אוהבים ללכת לבית המשפט, אבל אם נצטרך נעשה זאת לטובת בעלי המניות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker