מנכ"ל הפועלים עדיין מאמין בהימורים של תשובה

דב קוטלר בוחר להמתין להשלמת ההסדר בדלק ולמעשה מצטרף להימור האופטימי של תשובה ששוקי האנרגיה והנדל"ן יעלו ■ הוא נמנע מפעולה אקטיבית למימוש של לפחות חלק ממניות קבוצת דלק וביטחונות נוספים שבידי בנק הפועלים

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דב קוטלר, מנכ"ל בנק הפועליםצילום: עופר וקנין
מיכאל רוכוורגר

כמה כישרון או חוסר מזל צריך כדי למצוא מאגרי גז עצומים ורווחיים כמו תמר, דלית ולווייתן, לבצע השקעות בנדל"ן בצפון אמריקה ובישראל לפני עליות המחירים — ועדיין להיות על סף פשיטת רגל ברמה האישית ובמצב של חוסר יכולת לפרוע חובות לבנקים של כ–1.5 מיליארד שקל לפחות?

היחיד שיכול לספק מענה לשאלה הזאת הוא יצחק תשובה, שמנסה לסגור הסדרי חוב בדלק ובאלעד גרופ בהיקף של מיליארדים, ובכך לקנות לעצמו אופציה להתאוששות במחירי הנפט, הגז והנדל"ן. תשובה לא מרים ידיים ועדיין מאמין שברגע שמחירי הנפט יעלו, שוויין של החברות הבנות שיוותרו לדלק — דלק קידוחים ואיתקה — יעלה משמעותית, וכך גם שווייה של קבוצת דלק. הקבוצה איבדה מתחילת השנה יותר מ–80%, ונסחרת לפי שווי שוק של כ–1.3 מיליארד שקל בלבד. השווי הנכסי הנקי הסחיר שלה מוערך בכמה מאות מיליוני שקלים בודדים.

מניית קבוצת דלק

מי שמאפשר לתשובה להישאר ליד ההגה של דלק ואלעד ולנהל בעצמו את מימוש הנכסים הוא דב קוטלר, מנכ"ל בנק הפועלים. קוטלר קיבל בירושה מקודמיו את האשראי הבעייתי של קבוצת תשובה המוערך ב–1.2 מיליארד שקל. כנגד אשראי זה משועבדות מניות של קבוצת דלק בשווי שוק של כ–550 מיליון שקל וכן נכסים פרטיים של תשובה.

אף שתשובה פרע בשנים האחרונות להפועלים מאות מיליוני שקלים, ואף שהבנק מנהל עמו מגעים על חיזוק ביטחונות עוד לפני משבר הקורונה — שהאיץ את ההידרדרות בדלק ובאלעד — עדיין, הפועלים מתקשה לקבל את הביטחונות והמזומנים הנוספים מתשובה. הפועלים כבר מחק מאז מינויו של קוטלר יותר מ–500 מיליון שקל בגין החוב של תשובה והגיוני שבתקופה של ירידה חדה ברווחיות, יעשו הכל בהפועלים כדי לגבות את החוב בחזרה.

יצחק תשובהצילום: תומר אפלבאום

קוטלר במלכוד. תשובה אינו לקוח גדול של בנק לאומי, כך שללאומי, בדומה לסיטי בנק, היה קל יותר לא להמתין ולהתעמת עם תשובה ודלק בבית משפט. כך הוא קיבל בחזרה 100 מיליון שקל. היחסים בין בנק הפועלים לתשובה הדוקים יותר — הוא והחברות שבשליטתו הם עדיין מהלקוחות הגדולים של הבנק. קוטלר מודע למצב בשווקים ומאפשר לתשובה לקדם מימושים של אלעד מגורים, קרקעות בבלי, אלעד קנדה ועוד. אם העסקות הללו יושלמו, תשובה יקבל מאות מיליוני דולרים.

עם זאת, מכיוון שיש נושים נוספים שמחזיקים בשיעבוד על הנכסים האלה — כמו מנורה מבטחים, בעלי האג"ח של אלעד גרופ ועוד — לא ברור כמה מתוך זה יגיע לבנק הפועלים. מעבר לכך, כדי לשמור על אחזקתו הנוכחית בדלק, תשובה מחויב להזרים לה הון של 178 מיליון שקל במסגרת הגיוסים הצפויים, אחרת אחזקתו תדולל.

גם אם תשובה ידולל, מצבה של דלק בעזרת הגיוסים ישתפר — ושווי יתרת המניות של דלק המשועבדות לבנק הפועלים עשוי לעלות. ואולם מכיוון שדלק סוחבת על גבה חוב עצום של כ–8 מיליארד שקל, הגיוסים הללו יספיקו בקושי לשנה אחת של תשלומי ריבית. תשובה גם מאמין שהנכסים של אלעד גרופ יניבו בשלוש־ארבע השנים הקרובות תזרימים של יותר מחצי מיליארד דולר — וחלק מהסכומים הללו יגיע גם לבנק הפועלים.

קוטלר, לפחות בשלב זה, בוחר להמתין להשלמת ההסדר בדלק ולמעשה מצטרף להימור האופטימי של תשובה ששוקי האנרגיה והנדל"ן יעלו — ולא פועל באופן אקטיבי למימוש של לפחות חלק ממניות קבוצת דלק וביטחונות נוספים שבידי הבנק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker