11 פעולות ב-10 שקלים בחודש: המסלול שהבנק שלכם לא מספר לכם עליו

רבים מהישראלים אינם יודעים כי אם רק יכירו את הרגלי העו"ש שלהם ויצטרפו למסלול המתאים - יוכלו להפחית את העמלות שהם משלמים לבנק

ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בניין בנק ישראל בירושליםצילום: אמיל סלמן
ג'ניה וולינסקי

כדאי להקשיב למה שאומרת ר' מהמרכז. "בשנתיים האחרונות נכנסתי בטח עשרות רבות של פעמים לאתר הבנק", היא מספרת, "והצלחתי לדלג על העובדה שאני משלמת 19–25 שקל בחודש על עמלות עו"ש בסיסיות בערוץ ישיר. כשפתחתי את תעודת הזהות הבנקאית שלי, גיליתי שרק ב-2019 עשינו 114 פעולות בערוץ ישיר שעלו 200 שקל. כל זה כשידוע לי שיש מסלול מפוקח ומוזל, שהיה עולה לי עד 10 שקלים בחודש".

ר' לא לבד: 28% מהישראלים שמחזיקים בחשבונות בנק לא מצורפים למסלול עמלות ומשלמים יותר מ-10 שקלים בחודש. רבים מהם בוודאי אינם יודעים כי בלחיצת כפתור הם יכולים לחסוך מאות שקלים בשנה, אם רק יכירו את הרגלי העו"ש שלהם ויצטרפו למסלול המתאים.

עמלות עו"ש הן תשלום שגובה הבנק בגין פעולות שהוא מבצע בניהול החשבון של לקוחותיו. ללא מסלול עמלות מתאים, העמלות יקרות למדי: כ-7 שקלים עבור בקשה דרך נציג וכ-2 שקלים לפעולות בערוץ ישיר, שלא מעורב בהן גורם אנושי בבנק. כולנו עושים פעולות בערוץ ישיר - הוראות קבע, משיכת מזומן בכספומט, העברה לחשבון אחר, ומשיכה והפקדת צ'קים - וכולן חייבות בעמלה. גם קבלת כספים באפליקציות תשלומים מחויבת בעמלה. החריגה היא פייבוקס, המאפשרת לשמור את היתרות באפליקציה, בשונה ממתחרותיה - ביט של הפועלים ופיי של לאומי - אם כי לקוחות שני הבנקים נהנים מפטור על עמלה כשהם משתמשים באפליקציה של הבנק.

ב-2014 חייב בנק ישראל את הבנקים להציע שני מסלולי עמלות שיאפשרו לישראלים להוזיל את עלויות ניהול החשבון. הראשון הוא מסלול עמלות בסיסי, שכולל עשר פעולות בערוץ ישיר ועוד פעולה אחת בידי פקיד - ומחירו מפוקח: 10 שקלים בחודש. השני הוא מסלול עמלות מורחב, הכולל 50 פעולות בערוץ ישיר ועוד 10 פעולות פקיד - מחירו לא מפוקח ועלותו 20–30 שקל בחודש.

בנק ישראל מחייב את הבנקים לצרף למסלול הבסיסי אוכלוסיות מוחלשות, כמו אנשים עם מוגבלויות ואזרחים ותיקים, ואף מחיל עליהם את האחריות לוודא שהצירוף אכן משתלם לכל לקוח. לפני כשנה, מתוך רצון לתמוך בבעלי עסקים קטנים ועוסקים מורשים, הורה הפיקוח על הבנקים לפעול באופן דומה גם לגביהם - ולצרפם למסלול העמלות הבסיסי או המורחב, לפי המשתלם להם.

ר', שנמצאת בקשר עם פקידי הבנק מפעם לפעם, ציפתה כי בתום מסלול ההטבה שהיתה בו, היא תקבל אזהרה או עצה לעבור למסלול המוזל. "נשמע שכל אדם צריך להיות משויך למסלול הבסיסי הזה לא? אם לא, אז לכל הפחות שתהיה התראה בסוף החודש שמיידעת כי חשבונך אינו משויך למסלול עמלות".

עם זאת, בנק ישראל אינו מחייב את הבנקים לדאוג ללקוחות כמו ר', או להודיע להם על תשלומים חריגים של עמלות ועל הזכות להצטרף למסלול מוזל - והבנקים כנראה לא יעשו את זה מיוזמתם. כך, ההכנסות של שני הבנקים הגדולים, הפועלים ולאומי, מעמלות ניהול חשבון היו כ-1.5 מיליארד שקל ב-2019.

מבנק ישראל נמסר: "צירוף יזום למסלול מתקיים רק עבור קבוצות אוכלוסייה ממוקדות - אזרחים ותיקים, אנשים עם מוגבלות, עסקים קטנים ועוסקים מורשים - בשל המאפיינים הייחודיים והספציפיים שלהם. הפיקוח עושה שימוש מידתי ומאוזן בכלי של צירוף יזום לשירות המסלולים, ולא החיל זאת על כלל הלקוחות, שכן צירוף זה מתבצע על סמך הפעילות הממוצעת של הלקוח בשנה שחלפה - ומכיוון שאי־אפשר לצפות שינויי התנהגות של הלקוח בחשבונו, המסלול עלול לא להתאים לו. עבור אלה שמתבצע עבורם צירוף יזום, התועלת עולה על הסיכוי שהמסלול לא יתאים להם. לפי הנתונים האחרונים שפורסמו, 72% מהחשבונות מצורפים לשירות המסלולים, או משלמים פחות מ-10 שקלים בממוצע בחודש".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker