להחזיר את הכסף שאבד: שבע הזדמנויות השקעה שמציע האיש שמעסיק 1,000 אנליסטים

דיויד לומס, מנהל תחום השקעות אלטרנטיביות בבלקרוק, חוזה כי ההתאוששות הכלכלית תהיה איטית: "המשבר דומה ליום שני השחור ב–1987, שאחריו לקח למחירי המניות 21 חודשים להתאושש" ■ הוא מאמין שזה הזמן להשקיע בחברות במצוקה ובזכויות יוצרים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיוויד לומס

שוקי המניות היו תנודתיים בזמן התפרצות וירוס הקורונה, והצביעו על תקופה כלכלית גרועה בפתח. אבל מאמצע מארס, על רקע מהלכי הבנק הפדרלי, השווקים זינקו, ונראים כעת קצת פחות שבריריים. דיויד לומס, מנהל תחום ההשקעות האלטרנטיביות בבלקרוק, שאחראי על 1,000 אנליסטים ו–250 מיליארד דולר, חושב שללא חיסון לווירוס לא נראה התאוששות כלכלית מלאה. לדבריו, צפויה התאוששות איטית — ולא התאוששות בצורת V.

"הסתכלנו על מקרים דומים מהעבר כדי לראות איזה משבר הכי דומה למה שאנחנו עוברים כיום", הוא אומר. "בחנו משברים כמו משבר הדוט.קום, משבר 2008 והמיתון הגדול של 1929. המשבר הכי דומה שמצאנו הוא זה של יום שני השחור מ–1987 — כשמדד דאו ג'ונס צנח ב–22.6%, והונג קונג ואוסטרליה צנחו בכ–50%. אז לקח למחירי המניות 21 חודשים להתאושש".

אפיקי ההשקעה המעניינים שלומס מונה כוללים חברות במצוקת נזילות, חברות במצבים מיוחדים, חברות בדירוג גבוה וחברות עם תזרים חיובי. הוא מציין כי תחום התשתיות הגלובליות צפוי לצמוח, וניתן ליהנות מכך דרך קרנות שמתמחות באג"ח גלובליות. לדבריו, יש קרנות פרייבט אקוויטי בתמחור חסר; ובתחום הנדל"ן הוא מציין עסקות בסקטור המשרדים, שחזרו לשולחן המו"מ במחירים אטרקטיביים יותר.

מה צריך לקרות כדי שנראה התאוששות מלאה?

"בלי חיסון אי אפשר יהיה לחזור לביטחון של מסחר גלובלי מלא ועבודה מלאה. הסקטורים העיקריים שנפגעו הם תיירות ותחום השירותים, שבהם יש מגע גדול בין הלקוח לספק. עם כל תקנות הבריאות הנדרשות, בהיעדר חיסון, הרבה מאוד עסקים יתקשו לחזור לשגרה. ואז ההתאוששות הכלכלית תהיה איטית יותר. יהיו תעשיות שישרדו, יהיו כאלה שייעלמו ויהיו כאלה שיעברו שינויים גדולים.

בורסת טוקיוצילום: AFP

"בנוסף, נצטרך לראות את המשך שיתוף הפעולה בין הבנקים המרכזיים בעולם, כי לממשלות ולבנקים המרכזיים יש משקל גדול מאוד בהתאוששות הכלכלית. הבנק הפדרלי מזרים כמויות כסף אדירות; והבנק המרכזי באירופה מנסה להדביק אותו.

"כמו כן, התיאבון לגלובליזציה יורד. אנו רואים מצב שבו כל רשת הייצור תהיה בתוך המדינה. או לפחות חלק גדול ממנה. זה פועל לטובת הייצור המקומי, אם כי לא כמקור אספקה עיקרי, אלא חלופי".

איפה יש הזדמנויות השקעה?

"בין השאר, חברות במצוקת נזילות, שאפשר להשתלט עליהן בזול, לשנות את הכיוון העסקי שלהן, וליהנות מתשואות גבוהות. בכל משבר פיננסי, חברות במצוקת נזילות הן למעשה היעד העיקרי שיכול להניב רווחים גבוהים".

שרשרת התשואה

לומס מנהל את תחום ההשקעות האלטרנטיביות בבלקרוק — שעיקרו קרנות השקעה פרטיות, קרנות גידור, קרנות הון סיכון ונדל"ן — שגדל מאוד בשנים האחרונות.

אם אני יכול להשיג תשואה דו־ספרתית מאג"ח נסחרות, למה להשקיע בנכסים לא סחירים? סתם לשלם לכם דמי ניהול?

"כמו שזה סיכון גדול מדי שיהיה לך רק ספק אחד לשרשרת הייצור שלך, כך זה גם מסוכן כשיש לך רק ספק אחד ליעדי התשואה שלך. אם הכלכלה העולמית עולה בחדות — אז כן, אני צריך להשקיע רק באותה כלכלה, במניות, וליהנות מהתשואה הגבוהה. אבל אתה לא יודע שזה המצב.

"אנו מחפשים מגוון של מוצרים עם תשואות שונות. אם אני רוצה להשקיע באג"ח וליהנות מתשואה גבוהה — המשמעות היא לקנות במחיר נמוך, עם סיכון גבוה. כדי ליהנות מתשואה גבוהה בתחום החוב, אני צריך לחפש חברות במצוקה, ולהרוויח כשהשוק יתאושש. אבל כמשקיע שמחפש תיק מגוון ובריא יותר, אני רוצה ליהנות מהתשואה במניות, באג"ח, בחברות במצוקה, מכל מה שעולם ההשקעות יכול להציע לי. כך, כשתהיה עוד קטסטרופה — התיק שלי יהיה מוגן מפני התנודתיות הגבוהה. אתה אף פעם לא יודע איזה אפיק יניב לך את התשואה הגבוהה ביותר, ולכן הפיזור חשוב. מספיק שלא תהיה באפיק הנכון, ואתה מפספס את התשואה".

מבחינת השקעות אלטרנטיביות, באילו אפיקים כדאי להתמקד?

"כיום עיקר הביקוש הוא לחוב, ולכן זהו האפיק הראשון שבו צריך להשקיע. אנו רואים פוטנציאל גדול בתחום מתן אשראי לחברות פרטיות. תחום נוסף הוא מימון חברות במצבים מיוחדים. האפיק השלישי הוא חברות במצוקה. אנחנו עוד לא במיתון, אבל הוא בדרך.

"האפיק הרביעי הוא אשראי לחברות עם תזרים חיובי. תחום נוסף הוא קרנות פרייבט אקוויטי. כיום יש שוק משני של קרנות פרייבט אקוויטי לגופים שלא רוצים לחכות עד תום התקופה, ולכן מוכרים את האחזקות שלהם בקרן. זה מוביל לתמחור חסר בקרנות אלו, ויש שם פוטנציאל רווח גדול".

ממה נובע תמחור החסר?

"זה יכול לנבוע מכך ששינו את התיק, אז המחזיקים רוצים למכור. זה גם נובע מכך שהירידות שינו את האיזון בתיק המוסדי, והוא חייב למכור כי הקרנות האלה במשקל גדול ממה שמותר לו".

מה אתה חושב על שוק הנפט?

"נכון לעכשיו, אנו נותנים עדיפות לאנרגיה מתחדשת כמקור להזדמנויות השקעה. זה קשור לביקוש ההולך וגובר להשקעות גדלות בתשתיות העולמיות. לדוגמה, יש דחיפה משמעותית לעבור לתקשורת בטכנולוגיית 5G, שדורשת השקעה בתשתיות חדשות.

"הדבר חשוב במיוחד בסביבה הכלכלית של ימינו מכיוון שבדרך כלל תשתיות מייצרות תעסוקה מוגברת — בבניית המתקנים, שירות המתקנים ובסופו של דבר השירותים שקשורים לתעסוקה שנוצרה וזרימת העבודה שנוצרת מהמתקנים. זה חשוב. מרבית ממשלות העולם כיום מתמודדות עם רמות אבטלה גבוהות, וצריכות להחזיר אנשים לעבודה. בעולם החדש, השקעות בתשתיות מהוות מפתח למעבר הזה.

"בנוסף ל–5G, השקעה גדולה בתשתיות במובן הרחב — כמו גשרים, מסילות ברזל וכיוצא בזה — תיצור מקומות עבודה רבים, ורוב המדינות שבהן אני מבקר יכולות ליהנות מהשקעה בתשתיות הבנויות שלהן".

להשקיע במוסיקה

לומס אומר כי "קרנות הגידור בסך הכל תיפקדו יפה כתעשייה, וסיפקו הגנה מפני הירידות החדות, אבל אנו רואים פוטנציאל בעיקר בשני תחומי נישה של קרנות הגידור — קרנות שמתמחות באג"ח גלובליות, כשהרווח יבוא ממימון ממשלתי ומימון של תשתיות; ובתחום הנדל"ן אנו אוהבים את עסקות הבומרנג".

טיילור סוויפט בהופעהצילום: Evan Agostini / Invision / AP

מה זה עסקות בומרנג?

"אלה עסקות שהיו על שולחן המשא ומתן לפני משבר הקורונה, אך היו יקרות מדי — ועכשיו לאחר המשבר הן שוב חוזרות לשולחן, במחירים שפויים יותר. אלה בעיקר עסקות בתחום המשרדים. לפני המשבר החברות סירוב להסכים לקובננטים שרצינו, ועכשיו זה קורה". תחום מעניין נוסף, על פי לומס, הוא הלוואות גישור לחברות, שהביקוש להן גבוה מאוד לדבריו.

התחום האחרון שלומס ציין הוא "תחום שאנחנו קוראים לו פתרונות אלטרנטיביים". הוא אומר: "זה כשצוות האנליסטים שלנו מכניס לתוך התיק את כל העסקות הכי טובות מכל התחומים. למשל, אחד התחומים הוא זכויות יוצרים בתחום המוסיקה. זה משהו שלא מושפע מהשוק, ויש כיום הורדות שירים רבות מאוד. טיילור סוויפט, למשל, יודעת לשמור על זכויות היוצרים שלה. תמיד יהיו מקומות שבהם תוכל לשמוע מוסיקה בחינם, אבל באופן כללי יש עלייה בתשלום על זכויות יוצרים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker