מימוש של 700 מיליון שקל: אלטשולר שחם מכר מניות שהיו הלהיט של הבורסה לפני הקורונה

מניות הנדל"ן המניב היו להיט בבורסה עד משבר הקורונה, אך התאוששו פחות מאשר מגזרים אחרים ■ הסיבה: חשש כי השפעות הווירוס על מגדלי המשרדים ושטחי המסחר הן ארוכות טווח ■ המניות שאותן אלטשולר מכר: גזית גלוב, מליסרון ועזריאלי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
גילעד אלטשולר
גילעד אלטשולרצילום: עופר וקנין

בית ההשקעות אלטשולר שחם צימצם בתקופה האחרונה את החשיפה שלו למניות הנדל"ן המניב בישראל ובחו"ל. מתחילת השנה נפל מדד ת"א נדל"ן ב-28%, בעיקר עקב קריסה במניותה חברות המחזיקות בנכסים מסחריים ומשרדים. אלטשולר שחם מימש מניות, בין השאר, בגזית גלוב, מליסרון, ריט 1 ועזריאלי בהיקף של 700 מיליון שקל - כרבע מהאחזקות שלו במניות נדל"ן מניב.

היות שאלטשולר שחם מנהל נכסים בהיקף של יותר מ-150 מיליארד שקל, והוא נחשב שחקן בולט ואגרסיבי בשוק - רבים עוקבים אחרי המהלכים שלו. בעשרת הימים האחרונים אלטשולר שחם מכר 6.1% ממניות של גזית גלוב שבשליטת חיים כצמן תמורת 245 מיליון שקל, וחדל להיות בעל עניין בחברה. אלטשולר גם מימש נתח של יותר מ-60% מהאג"ח של גזית גלוב. חלק מהמניות שמכר אלטשולר רכשה מנורה מבטחים ב-80 מיליון שקל, והגדילה את אחזקתה בחברה ל-10.67%. חלק מהמניות נרכש בידי גזית גלוב עצמה במסגרת רכישה עצמית.

הקניונים סבלו עוד לפני הקורונה

המימושים בגזית גלוב היו אחת הסיבות לנפילה במניה ביום רביעי. גזית גלוב היא ממניות הנדל"ן החבוטות באחרונה, כשמתחילת השנה היא נפלה ב-43% - בעיקר עקב חשש מחשיפתה הבעייתית לנדל"ן מסחרי במדינות שנפגעו קשה ממשבר הקורונה, כמו ברזיל, ארה"ב וכמה ממדינות באירופה. מניית החברה האם נורסטאר נפלה מתחילת השנה ב-62%.

אלטשולר גם חדל להיות בעל עניין במליסרון שבשליטת ליאורה עופר, אחרי שמכר 5% מהחברה תמורת 300 מיליון שקל, ונותר עם אחזקה של 4.95%. החשיפה הגבוהה לקניונים, שעוד לפני הקורונה סבלו מסנטימנט שלילי בעקבות התגברות הרכישות באינטרנט, בצד מינוף גבוה יחסית, הפילו את מליסרון ב-38% מתחילת השנה לשווי חברה של 6.43 מיליארד שקל.

יוצאים מהקניונים

אלטשולר גם מימש נתח ממניות עזריאלי. אף שהחברה נהנית מאיתנות פיננסית גבוהה וקופת מזומנים של 4 מיליארד שקל, מנייתה ירדה מתחילת השנה ב-29%. בניגוד למליסרון, עזריאלי הרחיבה בשנים האחרונות את הפעילות מעבר לקניונים, ונכנסה, בין השאר, לתחומי הדיור המוגן, לחוות שרתים בארה"ב ולמלונאות. אלטשולר שחם גם מימש 3.25% מריט 1 תמורת 90 מיליון שקל אך נותר עם אחזקה של 10.5% ממניות ריט 1.

מלבד ריט 1 ונורסטאר (7.42%), ככל הידוע לאלטשולר שחם היו אחזקות משמעותיות בשורה של חברות נדל"ן, שעדיין לא דיווחו אם חל שינוי באחזקות הללו. מדובר, בין השאר, באלוני חץ (12.2%), אמות (5.2%), וילאר (10.3%), לוינשטיין נכסים (14.37%) ונתנאל גרופ (11.58%) בשווי כולל של כ-2 מיליארד שקל.

"אנחנו עדיין מחזיקים מניות נדל"ן מניב בהיקפים לא מבוטלים. ביצענו מימושים נקודתיים וסלקטיביים בחברות שאנחנו מעריכים אותן, אך חושבים שבהינתן הסיכון שנוצר ובמחירים שהיו - היה נכון עבורנו לממש. במקום זאת הגדלנו את ההשקעות במגזרי הטכנולוגיה והמזון בחו"ל.

"בנוסף, מימשנו משיקולי נזילות מניות של בנקים בישראל, וקנינו מניות של בנקים בארה"ב. במחירים הנוכחיים ייתכן שהאטרקטיביות של מניות נדל"ן מניב עלתה שוב", אמר גילעד אלטשולר, מבעלי השליטה בבית ההשקעות אלטשולר שחם.

קודם לכן, ביום חמישי בשבוע שעבר, השתתף אלטשולר בפאנל דיגיטלי של פרופיט שרותים פיננסיים מקבוצת פסגות, ובו הביע פסימיות לגבי הנדל"ן המניב, כשאמר: "אמנם עדיין לא רואים זאת בדו"חות, אך נראה בשנים הקרובות שההכנסות של חברות נדל"ן יירדו. בתקופת הסגר אנשים התרגלו להזמין באינטרנט, וזו מגמה שצפויה לגדול. זה יביא לירידה בפדיונות של השוכרים, שיתקשו לשלם שכר דירה והוא יירד.

חזרה לשגרה
חזרה לשגרהצילום: מוטי מילרוד

"ייקח זמן עד שהכלכלה תחזור למצב שלפני טרום קורונה. יש מגזרים רבים שעדיין לא חזרו לשגרה - וכך גם מאות אלפי המובטלים שעדיין לא עובדים. כל זה יתבטא בתפוסה בבנייני המשרדים. הקושי לאכלס עשרות אלפי מ"ר של משרדים שנבנו ונבנים בשנים האחרונות לא יקרה בבת אחת, אלא בעת חידושי חוזים - וזה יפגע".

אלטשולר אמר עוד באותו פאנל כי הדבר הראשון שצריך שר האוצר החדש לעשות הוא להתחיל בצמצום הפערים באמצעות הטלת מסים: "מי שיש לו הרבה מאוד משלם מעט מאוד, וזה לא צריך להיות כך. צריך להגדיל את המס על העשירים ולצמצם את הפערים במשק.

"יש הרבה פטורים ממס, כמו מקלטי מס ופטור למי שנמצא 180 יום בשנה מחוץ לישראל - והייתי מבטל אותם מיד. הייתי אומר שכל ישראלי בכל מקום בעולם צריך להגיש הצהרת הון, כמו האמריקאים. גם חייבים לעשות מס ירושה.

"ראינו שהכסף לא מגיע לעסקים הקטנים ולא לעצמאים. אנחנו מדינה למודת משברים. מדי פעם צריכים לעזור לעסקים. בגרמניה, למשל, אחרי חצי שעה של מילוי טופס אינטרנטי הכסף היה בחשבון. אותו הדבר בארה"ב. פה נהייתה בעיית נזילות קשה, ובנק ישראל הגיב מאוד באיחור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker