התספורת הראשונה של אלשטיין: מציע מחיקה של חצי מיליארד שקל

אי.די.בי הצליחה לשרוד עד כה בזכות ההזרמות של בעל השליטה, אדוארדו אלשטיין ■ נראה שעתה מתחיל שלב ב' של תקופת אלשטיין, שבו הוא יציע למחזיקי האג"ח להסכים לתספורת של חלק מהחוב ולפריסה של החלק האחר, בתמורה להזרמה נוספת שלו ולהעברת נכסים בתוך הקבוצה

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אדוארדו אלשטיין
אדוארדו אלשטייןצילום: עופר וקנין

שש שנים לאחר שהשתלט על אי.די.בי והשקיע בה 3 מיליארד שקל, שבינתיים נראה שלא יחזרו לעולם, אדוארדו אלשטיין אינו מוותר על השליטה באי.די.בי. עד כה, אי.די.בי פיתוח עמדה בכל התחייבויותיה לבנקים ולבעלי האג"ח — בזכות ההזרמות של אלשטיין, ובהתחלה גם של שותפו לשעבר, מוטי בן משה. ואולם, נראה שבכל זאת משהו השתנה. אלשטיין מציע הסדר חוב למחזיקי האג"ח מסדרות ט, י"ד ו־ט"ו בהיקף של 1.9 מיליארד שקל — המגלמת תספורת של 500 מיליון שקל לפחות.

כשאלשטיין השתלט על אי.די.בי פיתוח במאי 2014, החוב הפיננסי של החברה למחזיקי האג"ח ולבנקים הסתכם ב–4.8 מיליארד שקל, לעומת 2 מיליארד שקל כיום. כך שלמעשה מדובר בתספורת בשיעור של 10%–20% מהיקף החוב של אי.די.בי פיתוח.

החברה מצויה זה זמן ארוך במצב של חדלות פירעון עם קופת מזומנים ריקה, גירעון של מאות מיליוני שקלים בהון עצמי, שווי נכסי נקי של מינוס מיליארד שקל לערך — ומעל דו"חותיה מתנוססת הערת עסק חי.

מוטי בן משה, בעל השליטה בקבוצת אלון רבוע כחול
מוטי בן משה. שותפו לשעבר של אלשטייןצילום: עופר וקנין

כך, לאחר תקופה של הערכות והתלבטות, ולאחר שגייס באחרונה בארגנטינה באמצעות חברת אירסה 71 מיליון דולר באג"ח — אלשטיין צפוי להיכנס בימים הקרובים למו"מ עם מחזיקי אג"ח י"ד, ט ו־ט"ו בניסיון, כאמור, לגבש הסדר חוב עמם. ההסדר אמור לכלול תשלומי ריביות של 50–100 מיליון שקל השנה; הזרמות כספים של אלשטיין; פריסה ומחיקה של נתח מהחוב הכולל כלפי שלוש הסדרות הללו, הנאמד, כאמור, ב–1.9 מיליארד שקל; וכן העברה של יתרת הנכסים של אי.די.בי פיתוח למחזיקי אג"ח ט' של אי.די.בי פיתוח.

מחזיקי אג"ח ט' ינסו לשפר עמדות?

המו"מ הבעייתי ביותר שצפוי לאלשטיין יהיה עם מחזיקי אג"ח ט, שהיקף הקרן שלה הוא 750 מיליון שקל. המחזיקים בסדרה זו אינם מחזיקים בביטחונות כלשהם. אג"ח ט' נסחרת במחיר של 34 אגורות לאיגרת, לעומת מחיר פארי של 124 — כלומר, הן נסחרות לפי תשואה לפדיון של 110% ובמחיר המגלם פירעון של 26%–27% בלבד מהחוב. סדרה זו אמורה להיפרע מדצמבר 2020 עד דצמבר 2025.

תשואת אג"ח ט של אי.די.בי פיתוח

ההצעה של אלשטיין כוללת גם העברה של יתרת הנכסים הלא משועבדים של אי.די.בי פיתוח למחזיקי סדרה ט'. מדובר ב–12% ממניות דסק"ש בשווי שוק של 80 מיליון שקל; וכן בחברת אי.די.בי תיירות, השולטת בישראייר ומתמודדת עם הקריסה בענף התעופה. שווייה של ישראייר מוערך ב–100–150 מיליון שקל לכל היותר.

אלשטיין גם מציע למחזיקי אג"ח ט' להעביר את האחזקה של אי.די.בי פיתוח בחברת האנרגיה מודיעין (50%), ששווי השוק שלה הוא 25 מיליון שקל; וכן את האחזקה בארנק הדיגיטלי קולו, כשלא ברור מה שווי האחזקה הזו.

מדובר בהצעה, שכוללת העברת נכסים בשווי של 200–250 מיליון שקל בתרחיש האופטימי, כלומר תספורת של 500 מיליון שקל על החוב. סביר להניח שמחזיקי אג"ח ט' ינסו לשפר עמדות כדי לקבל הצעה טובה יותר, או לחלופין להעמיד את החוב לפירעון מיידי.

מניית דסק"ש

תשלום כעת של שליש מהחוב לאג"ח י"ד

אג"ח י"ד של אי.די.בי פיתוח נסחרת לפי מחיר של 71 אגורות לאיגרת, כשערך הפארי המלא שלה הוא 101 אגורות. מדובר בסדרה שתשלום הקרן שלה בהיקף של 880 מיליון שקל אמור להיפרע ב–30 בדצמבר 2022. כנגד חוב זה יש שעבוד על 70% ממניות דסק"ש בשווי שוק של 450 מיליון שקל. ההצעה של אלשטיין לבעלי סדרה זו כוללת תשלום של כשליש מהחוב כעת במזומן, ואת השאר בפריסה לתקופה ארוכה יותר. מכיוון שמחזיקי הסדרה ימשיכו להחזיק בשעבוד על 70% מדסק"ש, ניתן יהיה למחזר חוב זה.

סדרה ט"ו, שהיקף הקרן שלה הוא 237 מיליון שקל, נסחרת במחיר של 82 אגורות לאיגרת. תשלומי הקרן של סדרה זו אמורים להיפרע מספטמבר 2020 ועד יוני 2022. בעלי סדרה זו מחזיקים בשעבוד על 8.5% מממניות כלל ביטוח, ששווי השוק שלהן הוא 160 מיליון שקל. המחזיקים בסדרה זו אמורים ליהנות מהתמורות, אם יהיו, מסגירת עסקות סוואפ (החלף) על 7% מכלל ביטוח שאי.די.בי פיתוח מחזיקה.

תשואות אג"ח י"ד של אי.די.בי פיתוח

אם אלשטיין יצליח לגבש הסדר חוב מול מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פיתוח, היקף השקעתו באי.די.בי יגדל ל–3.3 מיליארד שקל, והוא יישאר רק עם השליטה בדסק"ש (70%), הנסחרת לפי שווי שוק של 650 מיליון שקל. זה גוזר לאלשטיין שווי שוק של אחזקה בסך 450 מיליון שקל בלבד.

נכסים איכותיים

לדסק"ש, שסוחבת חוב נטו של 3 מיליארד שקל, יש נכסים איכותיים כמו שופרסל (26%), נכסים ובניין (68.8%), סלקום (46%), אלרון (61%) ומהדרין (31%). ואולם, למרות הפוטנציאל הטמון בנכסים הללו, תחת ניהולו ושליטתו של אלשטיין הם לא ייצרו לבעלי מניות דסק"ש ערך מהותי. מניית דסק"ש נפלה בשלוש השנים האחרונות ב–65%, והאג"ח שלה נסחרות בתשואות לפדיון גבוהות יחסית של 8%–10%.

שופרסל נסחרת לפי שווי גבוה של 5.5 מיליארד שקל, והיא יכולה למנף את מעמדה כמובילת ענף הקמעונות והמזון להמשך שיפור התוצאות. יש גם פוטנציאל לעליית ערך של הנדל"ן ששופרסל מחזיקה; של פעילות כרטיסי האשראי; ושל פעילות BE, שאמורה לעבור לרווח מתישהו. מנגד, על מניית שופרסל מעיק לחץ פוטנציאלי, בדמות החלטת דסק"ש למכור 26% ממניותיה.

שופרסל יכולה למנף את מעמדה להגדלת שווייה
שופרסל יכולה למנף את מעמדה להגדלת שווייהצילום: אייל טואג

בחברת הנדל"ן נכסים ובניין (68.8%), שמנייתה נפלה מתחילת השנה ב–37%, יש קופת מזומנים דשנה של 2 מיליארד שקל. החברה ספגה אתמול הורדת דירוג מחברת הדירוג S&P מעלות. הדירוג הורד ל–A מינוס עם תחזית דירוג שלילית — בשל האי־ודאות לגבי האסטרטגיה העתידית של החברה.

מינה דווקא את עצמו

מנכ"ל סלקום, אבי גבאי
מנכ"ל סלקום, אבי גבאיצילום: מגד גוזני

בתוך כך, מבין כל המנכ"לים הפוטנציאליים במשק, החליט אלשטיין למנות דווקא את עצמו למנכ"ל נכסים ובניין. הוא גם החליט למנות את שותפו ויד ימינו, סאול צאנג, ליו"ר החברה. גיל קוטלר מונה למשנה למנכ"ל נכסים ובניין ואחראי על הפיתוח העסקי.בינתיים, הצעדים של אלשטיין — כמו מכירה למשקיעים עלומים 5% מגב ים, והסכם למכירה עתידית של ישפרו לירון אדיב וכידן דהרי תמורת 800 מיליון שקל — מעלים יותר שאלות מתשובות.

בסלקום (46%) מנסה המנכ"ל החדש, אבי גבאי, להוציא לפועל שורה של מהלכים עסקיים ותפעוליים. ואולם, זו משימה מאתגרת למדי — שסיכויי הצלחתה תלויים בסביבה הרגולטורית.

כדי שכל המהלכים הללו יבשילו, יש צורך, בין השאר, בזמן ובניהול ראוי. אלשטיין מודע לכך שלדסק"ש יש פוטנציאל לעליית ערך, שעשוי בעתיד להביא לצמצום הפסדיו באי.די.בי. לכן, הוא עדיין אינו מרים ידיים. ואולם אין כמעט סיכוי שהוא יצליח להחזיר את השקעתו באי.די.בי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker