מי שברח הפסיד: רווח של עשרות אחוזים למי שנכנס לבורסה במארס

בתחילת המפולת היה נראה שהצעד הנכון ביותר הוא לחכות מחוץ לשוק המניות, שכן לכלכלות ייקח שנים להתאושש ■ אבל הבורסה חשבה אחרת: מאז אמצע מארס המדדים תיקנו יותר מחצי מהירידות ■ מניות אחרות, כמו רשתות שיווק, — אף הרוויחו מהקורונה וזינקו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשי צוות רפואי בבית חולים בבריסל, בלגיהצילום: YVES HERMAN/רויטרס

המשק הישראלי מתחיל את השבוע המלא הראשון של "אחרי החגים" בניסיון לחזור לשגרה שעדיין תהיה מושפעת ומוכתבת מהמשבר שפגע בכמעט כל ענף אפשרי. בישראל יש יותר ממיליון מובטלים שלא ברור כמה מהם יחזרו למעגל העבודה, ועסקים רבים מצויים בקשיים ובסכנת קריסה. התחזיות של בנק ישראל הן שהמשק יסיים את 2020 עם צמיחה שלילית של כ–5%.

ובכל זאת, הבורסות בישראל ובעולם נמצאות במהלך עליות כבר מאמצע מארס. המדדים המובילים בארה"ב רשמו תיקון של כ–30% מנקודת השפל במהלך המשבר, מה שהופך את ההפסד מתחילת השנה לקטן יותר — קצת יותר מ–10%. כך, בשלב ראשון היה נראה שתחילת המפולת הוא זמן מצוין לברוח מהבורסה, ואולם בחלוף חודשיים אפשר לומר שמי שיצא החמיץ את ההתאוששות המהירה.

הכוכב של המשבר: מדד ביומד

בורסת תל אביבצילום: אייל טואג

המפולת הגיעה לשיאה באמצע מארס, ונראה היה שהשווקים נופלים לתהום שכמעט בלתי אפשרי להתרומם ממנה — בוודאי לא בכזאת מהירות. אלא שכיום מדד ת"א 35 נמוך רק ב–17% מהשיא שלו אחרי שעלה 14% מהשפל של מארס. מדד ת"א 90 נמוך ב–11% בלבד מהשיא שלו אחרי שעלה ב–45% מהשפל. המצב מעניין עוד יותר במדדי המניות הקטנים יותר והמדדים המגזריים.

השפל במחירי האנרגיה והמפולת בקבוצת דלק גרמו למדד הנפט והגז להיות המדד המתרסק ביותר בבורסה — והתיקון בו היה משמעותי במיוחד. בשלב זה רחוק מדד הנפט בבורסה "רק" ב–33% מהשיא שלו לפני המשבר, אחרי שטיפס 80% מהשפל. אחריו בירידות ניצב מדד הנדל"ן, שנמוך ב–27% מהשיא שלו. מאז נקודת השפל במשבר עלה מדד הנדל"ן ב–38%.

בתקופת המפולת מי שמשך את הירידות במדד ת"א 35 ובמדד ת"א 125 היו מניות הבנקים וחברות הביטוח. כיום רחוק מדד הבנקים רק ב–20% ביחס לשיא שלו, אחרי שעלה ב–27%.

יצחק תשובהצילום: ללא קרדיט

מדד ת"א ביטוח פלוס — שמורכב ממניות חברות הביטוח, בתי ההשקעות וחברות אשראי ותשלומים — תיקן אף יותר מאשר הבנקים. המדד טיפס ב–57% מאז השפל שלו, והוא רחוק רק 12% מהשיא. יתכן שזה היה צפוי אבל המדד הכוכב של המשבר הבריאותי החמור ביותר שהאנושות ידעה, הוא מדד הביומד שעלה מאז השפל ב–53% ונמצא בשיא של שלושה חודשים. גם מדדי התעשייה והטכנולוגיה מפגינים חוסן יחסי, הם עלו ב–36% מהשפל ורחוקים רק בכ–7% מהשיא של לפני תחילת המשבר.

מניית פתאל זינקה ב–225% מהשפל

בדיקה פרטנית יותר של ביצועי המניות מאפשרת לראות אילו מניות עלו הכי חזק ומי נמצאת עדיין בשפל עמוק. כך למשל, דוד פתאל, המלונאי הגדול והבולט בישראל, בעל השליטה בפתאל החזקות, היה במצב אנוש מבחינה עסקית בשיאו של המשבר. מניית פתאל נסחרה במחירי שפל והאג"ח שלה ושל פתאל אירופה נסקו לתשואות זבל דו־ספרתיות, עד כי היה נראה שהחברה בדרך להסדר חוב.

המשבר בתיירות עדיין גדול ואולם מי שהשקיע במניית פתאל בשפל שלה הרוויח עד כה 225%. נכון לעכשיו, מניית פתאל עדיין רחוקה ב–51% מהשיא שלה, אבל בכל זאת החברה חזרה לעצמה ולשווי שוק של 3.6 מיליארד שקל. גם האג"ח של פתאל ירדו כבר לתשואות של 8%–10%, כך שאם המגמה של חזרה לשגרה ופתיחה הדרגתית של בתי מלון תימשך פתאל יוכל למחזר חוב ולא להיות תלוי רק במימוש נכסים.

בדומה לפתאל, גם המשקיעים שרכשו את מניית קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה בשפל יכולים להיות היום מרוצים. מניית דלק אמנם במינוס של 65% ביחס לשיא שלה, אבל מי שרכש מניות דלק בשפל מורווח היום יותר מ–200%. גם האג"ח של דלק שנסחרות עדיין ברמה של הסדר חוב עשו מהלך של עליות מרשים. עם זאת, דלק סוחבת על גבה חובות עתק של כ–6 מיליארד שקל לבעלי האג"ח וכ–1.8 מיליארד שקל לבנקים, מתמודדת עם מחירי נפט בשפל ועדיין נמצאת במצב פיננסי־נזילותי קשה. הדבר בא לידי ביטוי בקופת מזומנים דלילה ותשואות תלת־ספרתיות באג"ח. ללא גיוס הון ומימוש נכסים מהיר החברה תתקשה לחמוק מהסדר חוב.

קומפיוג'ן — רחוקה רק ב–1% מהשיא שלה

המשקיעים במניית קומפיוג'ן רוו נחת בשלושת החודשים האחרונים. מניית החברה זינקה ב–130% לשווי שוק של 5.1 מיליארד שקל — ורחוקה רק ב–1% מהשיא שלה. קומפיוג'ן עוסקת במחקר וגילוי תרופות ומוצרים דיאגנוסטיים ובשיתופי פעולה לפיתוחם למוצרים סופיים. הנסיקה במניית החברה הגיעה לאחר שהיא קיבלה מענקית הביוטק גילאד (Gilead) אישוש משמעותי לטכנולוגיה שלה.

גילאד מפתחת שתי תרופות לצהבת מסוגים C ו–Sovaldi. היא רכשה באוגוסט 2017 את קייט פארמה, תמורת 12 מיליארד דולר. באחרונה הפכה גילאד תקווה גדולה להיחלצות ממשבר הקורונה, לאחר שפירסמה בסוף השבוע שעבר נתונים חיוביים מתוצאות הניסוי הקליני הראשון בתרופה Remdesivir לטיפול בחולי קורונה.

נייר חדרה בשיא

מניית נייר חדרה קפצה מנקודת השפל שלה בשלושת החודשים האחרונים ב–130% לשווי שוק של מיליארד שקל — והיא מצויה בשיא. נייר חדרה עוסקת בייצור ושיווק נייר כתיבה והדפסה ואריזות קרטון ואיסוף ועיבוד פסולת נייר, והיא הוגדרה חברה חיונית. בימים אלה היא נהנית מגאות בביקושים למוצרי הנייר שלה, מהשיבושים באספקה של יבוא מתחרה כתוצאה ממשבר הקורונה, ומכך שחלק ממתחרותיה הגדולים בעולם, כמו ICP האיטלקית, מושבתות בגלל המגפה העולמית. בנוסף, גם החברה הבת אמניר, שאוספת פסולת נייר וקרטון, נהנית כיום מביקושים גבוהים, בעיקר מרשתות השיווק.

מלון של רשת פתאל ביוון. המשבר בענף התיירות בעיצומו, אבל הקבוצה כבר חזרה לעצמהצילום: ללא קרדיט

חברות נוספות שנהנות מגידול בפעילות בעקבות משבר הקורונה הן באטמ, קמהדע ואודיוקודס. לאחר עלייה של 72% מהשפל שנרשם בשלושת החודשים האחרונים, מניית באטמ נסחרת סביב מחיר השיא של החודשים האחרונים, אחרי שהשלימה עלייה של 40% לשווי שוק של מיליארד שקל. אחת הסיבות לעלייה במניית באטמ נובעת מהזמנה שהחברה קיבלה לאספקה של 1,000 מכונות הנשמה למדינה באירופה, בסך 31 מיליון דולר. קמהדע עוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק תרופות בתחום הביו־פרמצבטיקה. מנייתה עלתה מנקודת השפל שלה בשלושת החודשים האחרונים ב–56% והיא נסחרת בשווי שוק של 1.17 מיליארד שקל.

גם מניית אודיוקודס בשיא, אחרי שעלתה מהשפל ב–63%. אודיוקודס עוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק מוצרים להעברת קול ונתונים ברשתות תקשורת. העלייה באודיוקודס נבעה מהתוצאות החזקות שהחברה הציגה ברבעון הראשון של 2020. אודיוקודס נחשבת לאחת החברות שעשויות דווקא ליהנות מהמגמות שצברו תאוצה בעקבות משבר הקורונה. זאת מכיוון שהיא מספקת פתרונות טכנולוגיים שמסייעים לעבודה מרחוק, בין היתר במסגרת שיתוף הפעולה שלה עם מיקרוסופט. גם מניית המלט קפצה מהשפל ב–125% — לשווי שוק של 880 מיליון שקל.

כמובן הנהנות העיקריות מהבידוד ועצירת הכלכלה להצטיידות במזון בעיקר היו מניות רשתות המזון שעובדות בתקופה זו מסביב לשעון ונהנות מגידול בהכנסות — ולכן גם לא צנחו לשפל כשהבורסה נפלה. מניית שופרסל עלתה ב–23% ביחס למחיר השפל שלה בשלושת החודשים האחרונים והיא נסחרת בשווי של 5.5 מיליארד שקל — עלייה של 7% מתחילת השנה. גם מניות רמי לוי, נטו מלינדה, פרשמרקט, וויקטורי הציגו מתחילת השנה עלייה של 10%–16% והן נסחרות סביב רמות שיא.

חלק ממניות חברות הביטוח רשמו עליות נאות מהשפל. כך למשל מגדל, שבימים אלה נמצאת בעיצומה של הסערה בעקבות הניסיון הכושל של בעל השליטה שלמה אליהו להדיח את היו"ר ניר גלעד, טיפסה ב–90% ביחס לשפל שבו היתה בשיא המפולת. כלל ביטוח, המתנהלת ללא בעל שליטה, מצויה בירידה של 17% לעומת מחיר השיא שלה בשלושת החודשים האחרונים, אחרי שמאז השפל תיקנה כבר ב–100%.

מניית מנורה מבטחים עלתה ב–83% מנקודת השפל בשלושת החודשים האחרונים והיא מצויה מעל השווי שבו היתה לפני משבר הקורונה. מניית הפניקס תיקנה בשלושת חודשים האחרונים בכ–58% והיא רחוקה בכ–6% מהשווי שלה לפני המשבר, כך שקרנות סנטרברידג' וגלאטין — שרכשו את השליטה בה בסוף השנה שעברה, והיו מופסדות על ההשקעה בכ–500 מיליון שקל — מאוזנות כעת.

מניית הבורסה לניירות ערך בת"א עלתה מהשפל ב–91% והיא נסחרת כיום במחיר הגבוה ב–3% לעומת השיא שלה לפני המשבר, מחיר המגלם לה שווי שוק שיא של 1.43 מיליארד שקל — עלייה של 22% מתחילת השנה.

המשקיעים חוששים מעתיד ענף הנדל"ן

עד כמה המשקיעים חוששים מעתידו של ענף הנדל"ן שהיה נראה כמעט בלתי מנוצח לפני המשבר — ובמיוחד של הנדל"ן המניב המסחרי והמשרדים — ניתן לראות מביצועי מניות החברות המובילות הפועלות בתחומים הללו. מניית גב ים ירדה בכ–32% ביחס למחיר המקסימלי של לפני המשבר ותיקנה רק בכ–10% כשמתחילת השנה היא איבדה 22% לשווי שוק של 4.3 מיליארד שקל.

מניית אמות בירידה של 27% ביחס למחיר המקסימלי שלה בשלושת החודשים האחרונים והיא תיקנה רק בכ–14% מנקודת השפל במשבר. מניית גזית גלוב, החשופה לנדל"ן בארה"ב ואירופה, נסחרת בירידה של 41% ביחס למחיר מקסימלי בשלושת החודשים האחרונים, ועלתה מהשפל ב–17%. גם המניות של החברות מליסרון, עזריאלי, ריט, דמרי, הכשרת הישוב ורבוע כחול נדל"ן נסחרות בשווי הנמוך בכ–40% מהשיא שלהן לפני הקורונה.

בקרב מניות הבנקים, מצויה מניית הפועלים בשווי נמוך ב–20% ביחס למחיר השיא שלה לפני הקורונה, אחרי תיקון של 30% מהשפל. מניית לאומי נסחרת בירידה של כ–20% משווי השיא שלה לפני המשבר, ובתיקון של כ–19% ממחיר השפל. מניית הבינלאומי רחוקה רק 11% מהמחיר המקסימלי שלה בשלושת החודשים האחרונים. היא איבדה מתחילת השנה רק 12%— הירידה הנמוכה ביותר מבין מניות הבנקים. מניית דיסקונט רחוקה 24% מהשיא שלה אחרי שתקינה כ-34% מנקודת השפל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker