מחירי הגז בעולם יורדים לרמות מצחיקות - אבל בישראל נמשיך לשלם ביוקר

משבר הקורונה ועודפים גדולים הביאו לירידה עולמית במחירי הגז - אך המשק בישראל לא משתתף בחגיגה ■ באירופה ירד המחיר בחוזי ספוט לשפל של 2 דולרים ליחידת חום ■ הערכות: התכווצות שטחי האחסון וההיצע הרב ימשיכו ללחוץ את המחירים מטה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קידוח גז טבעי בעיראקצילום: AFP

הנפילה במחירי האנרגיה בעולם מזעזעת גם את שוק הגז: המחירים צוללים, לקוחות מבטלים הזמנות של משלוחי גז (LNG), ולקוחות בסין כבר החלו לפתוח חוזים בטענה לכוח עליון. בשוק עומד החשש כי הצטברות מלאים במתקני האחסון בשבועות הקרובים עלולה להביא לתרחיש דומה לזה שקרה בשוק הנפט — כלומר, מכירה של חוזי אספקה במחיר שלילי, בשל היעדר שטחי אחסון.

"יוני מאיים לעשות לשוק ה–LNG את מה שאפריל עשה לשוק הנפט", אמרה אלה פריד, אנליסטית בכירה בלאומי שוקי הון. "לחברות שמפיקות הגז יש מקומות אחסון פנויים, בשונה מהמצב בשוק הנפט. אבל יכול מאוד להיות שאם לא נראה התאוששות משמעותית בביקושים לגז בשבועות הקרובים, הלחץ של חברות הגז להיפטר מהמלאים ייתן את אותותיו.

"כרגע יש המון ביטולי משלוחי LNG שיועדו ליוני וליולי. בבלומברג הוזכרו 20 ביטולים, שכרגע יצאו למכרזים חדשים. עיקר הביטולים הוא מהצרכנים באסיה. בסין לקוחות מבטלים חוזים ארוכים בטענה לכוח עליון. המשמעות היא שחברות ללא אחסון פנוי עלולות להיות בבעיה. תרחיש כזה עלול להפוך לדרמה בסוף מאי. החברות בענף עלולות למצוא את עצמן עם אותם לחצים כמו שחוו יצרניות הנפט באפריל. כרגע השוק בדיליי ושעת המבחן תגיע".

משבר הקורונה הביא לירידת מחירים בעולם. מחיר הגז באירופה, בחוזי ספוט, צלל ל–2 דולרים ליחידת חום, נפילה של 70% ביחס ל–2019. בארה"ב מחירי הגז ממשיכים לגרד את התחתית — 1.8 דולרים ב–Henry Hub. המחיר ביפן, מדינה שבה נמכר בעבר גז ב–18–20 דולרים ליחידת חום, ירד ל–3.4 דולרים בחוזים הארוכים, ול–2.5 דולרים בחוזי ספוט.

המשק הישראלי אינו משתתף בחגיגה. בחוזה המרכזי, בין חברת החשמל למאגר תמר, המחיר הוא 6.3 דולרים ליחידת חום. המחיר הגבוה נבע מכך שהחוזה מוצמד למדד המחירים האמריקאי, ולא למחירי האנרגיה. בשאר החוזים המחירים הם 4.5–6 דולרים. למרות המחיר הגבוה, הלקוחות בישראל נעולים בחוזים ארוכים, כמעט ללא אפשרות ליבוא אנרגיה זולה מחו"ל.

הירידה במחירי הגז נובעת ממשבר הקורונה, ובפרט ההאטה בסין. הגז מהווה דלק חלופי לנפט, כך שככל שמחיר הנפט קורס, גם מחיר הגז יורד בהתאמה.

אלה פרידצילום: עופר וקנין

מרבית חוזי הגז מוצמדים לנפט מסוג ברנט, שמחירו צנח השבוע ל–16 דולר לחבית בחוזה ליוני — רמתו הנמוכה מאז 1999. החוזים ליוני נסחרים במחיר של 20 דולר בלבד לחבית.

למרות השפעות משבר הקורונה, הירידה במחיר הגז היא למעשה מגמה מתמשכת, שהחלה עוד קודם לכן. בשנתיים האחרונות הצטברו עודפי גז משמעותיים בעולם, בין היתר, בשל ההפקה הגוברת מפצלי שמן בארה"ב, בצד תגליות גדולות בעשור האחרון. העודפים הגבירו את התחרות בין קטאר, ארה"ב ורוסיה, שהן ממפיקות הגז הגדולות בעולם, ולחצו מטה את המחירים.

צילום: תומר אפלבאום

"ראינו ירידה במחיר הגז הרבה לפני הקורונה", אומר ערן יונגר, מנהל מחלקת המחקר במיטב דש. "המלאים באירופה הגיעו השנה לשיא, מבחינת הכמות האבסולוטית ושיעור הקיבולת — הן בגז הטבעי והן ב–LNG. בכל רגע נתון, רמות המלאים בחורף הנוכחי היו גבוהות בהרבה מהשנים האחרונות. ואז, עם התחלת עונת צבירת המלאים, התחילה גם הקורונה והביקושים ירדו. ימשיך להיות עודף היצע אדיר והמחסנים יתמלאו".

"מחירי הגז ירדו בשנים האחרונות בגלל שני חורפים חמימים", הוסיפה פריד. "יש לכך משמעות אדירה. נכנסו ל–2020 לאחר שני חורפים שהתאפיינו בביקושים חלשים, ובתוספת אדירה של 20 מיליון טונה של גז טבעי. כלומר, נקודת הפתיחה של שוק הגז במשבר הנוכחי היתה נחותה. למרות זאת, המחירים לא קרסו, אלא רק ירדו. להערכתי, זה נובע מכך שחלק מהחברות הלכו לקראת הלקוחות שלהן, עם לא מעט דיפלומטיה, ונתנו הנחות".

פועל בוחן צינור גז בסרביה.צילום: בלומברג

"החוזה עם מצרים - אופציה על המשבר"

אחת מהמדינות שמתמודדות עם המצב החדש בשוק הגז היא מצרים, שהיא יצואנית גז. באחרונה הודיעה מצרים על עצירת יצוא ה–LNG ממתקן ההנזלה באידקו — המתקן היחיד שפועל כעת במדינה. המשלוח האחרון יצא במארס, כשהמשלוח הבא מתוכן רק לשבוע השלישי של יולי. גז נוזלי יקר יותר בשל תהליך ההנזלה — וכשמחירי הגז באירופה נמוכים היצוא הופך ללא כלכלי. "אין טעם לייצא, כאשר המחיר באירופה 2.1 דולרים ליחידת חום", אמר פעיל בשוק.

מצרים החלה השנה לרכוש גז ממאגר לווייתן, ויש לה חוזה נוסף עם תמר. כעת עומד החשש שהצטברות עודפי גז גדולים במצרים תביא לאי־התממשות מלאה של החוזה עם לווייתן. "אנחנו יודעים שהלקוח המצרי יכול להוריד את הכמויות הנרכשות ב–50% ככל שמחיר הנפט יירד מתחת ל–50 דולר", אמר יונגר. "עד 2019 מצרים העבירה גז למתקני ההנזלה במטרה לייצא, כך שכרגע מצטברים במדינה עודפי גז. איננו יודעים מהי כמות הרכש שמצרים התחייבה לו".

פריד העריכה שמצרים לא תפעל לביטול הסכמי הגז עם ישראל, אך ציינה שמשבר כלכלי עמוק במדינה עלול להביא לאי־התממשותם המלאה של החוזים. לדברי פריד, "אם במצרים תהיה אבטלה גבוהה, קושי בהחזרת החוב החיצוני ועצירה של השקעות זרות, אז נראה התכווצות מסוימת בחוזה. ההתכווצות היא לאו דווקא בכמות, אלא במחיר. החוזה עם מצרים הוא כרגע ממש אופציה על משבר הקורונה במדינות מתפתחות. רמת הסיכון בו עלתה משמעותית".

ירידת מחירי הגז עלולה ליצור בעיה גם בחוזה בין חברת החשמל הירדנית ללווייתן, אם כי ההערכות הן שהחוזה מוגן יחסית בשל מנגנוני ערבויות שונים מארה"ב. "איננו יודעים מהי נוסחת המחיר בחוזה עם ירדן, אבל אנחנו כן יודעים שיש לה אופציה לייבא גז טבעי נוזלי דרך המצוף בעקבה או דרך היבשה ממצרים. זה אומר שלירדן יש אלטרנטיבה לגז מישראל, ושהיא יכולה להסיט חלק מהרכש. גם בחוזה עם ירדן איננו יודעים מה הרכש המינימלי שלו התחייבו".

לדעת האנליסטים, מחירי הגז בישראל לא צפויים להשתנות דרמטית למרות הירידה בשווקים בעולם, בשל מבנה השוק, שאינו מאפשר יבוא פרט לרכישה מהשחקניות הפועלות במשק. "המחירים בארץ הם בחוזים ארוכי טווח — והשוק כמעט סגור, כי אפשר לייבא גז לישראל רק דרך המצוף, שיש לו קיבולת נמוכה. אני מעריך שבעקבות המשבר, הלקוחות יבקשו הנחות, אבל לא בטוח שהם יקבלו. אם תהיה תחרות אמיתית בין תמר ללווייתן באמצעות שיווק נפרד, כפי שהורתה באחרונה הממונה על התחרות, מיכל הלפרין, אני צופה ירידת מחיר מסוימת", הוסיף יונגר.

להערכת פריד, ככל שתרחיש פתיחת המשק מהקורונה יעבור ללא הפתעות מיוחדות, המחירים בחוזים בישראל לא יירדו מתחת לרמתן הנוכחית: "הבנצ'מרק יהיה המחיר שבו מוכר אנרג'יאן גז, סביב 4.3 דולרים. זה יהיה הרף התחתון. 2020 כבר מובטחת בחוזים, וכל הנחה שתינתן תהיה מתוך 'גרייס', כלומר התחשבות במצב הלקוחות".

פריד העריכה כי מגזר הגז צפוי להתאושש לקראת סוף השנה, "אם לא יהיה עוד חורף חם במיוחד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker