רוצים לנצל את השפל במחיר הנפט? זהירות ממלכודת בקרנות הסל

מחיר הנפט צנח אתמול בכ-300% למינוס 37 דולרים לחבית - לראשונה בהיסטוריה ■ המפולת והצטברות מלאי הביאו לכך שהחוזים העתידיים גבוהים משמעותית ממחירי הספוט ■ התוצאה: לא ניתן להשקיע לפי מחיר השוק הנמוך דרך קרנות הסל על הנפט

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חביות נפט בבריטניה. ירידת הביקוש בעולם מוערכת ב-20 מיליון חביות ביום
חביות נפט בבריטניה. ירידת הביקוש בעולם מוערכת ב-20 מיליון חביות ביוםצילום: בלומברג

שוק הנפט העולמי בתזזית. מחיר הנוזל השחור צנח אתמול בכ-300% לרמה שלילית של מינוס 37 דולר לחבית - לראשונה בהיסטוריה. משמעות הדבר שבעלי החוזים היו נואשים למכור את החוזים עד כדי כך שהיו מוכנים לשלם עבור הזכות להיפטר מהם. הירידה נרשמה לקראת פקיעתם הלילה של החוזים על הנפט למסירה במאי, ובצל מחסור במקום אחסון וקריסה בביקוש העולמי לנפט כתוצאה ממגפת וירוס הקורונה..

הבוקר (ג') חבית נפט מסוג טקסס מתוק למסירה במאי נסחרת תמורת 1.4 דולר – עלייה של יותר מ-100% ממחיר הסגירה אתמול. ואולם המחיר אינו צפוי להתאושש בשל מצוקת עודף ההיצע ובעיות האחסון, לפחות עד שיפוגו החוזים למאי ויתחלפו בחוזים ליוני בסוף היום. נפט מסוג טקסס מתוק למסירה ביוני עולה ב-4.5% ל-21.5 דולר לחבית; נפט בסוג ברנט למסירה ביוני יורד ב-0.7% ל-25.4 דולר לחבית.

כל מה שכדאי לדעת - הצטרפו לערוץ הטלגרם של TheMarker (להורדה - באנדרואידבאייפון)

"יש תנועת מספריים שגורמת לצניחה במחיר הנפט", אומר לירן לובלין, מנהל מחלקת המחקר של אי.בי.אי. "בצד האחד, קיים היצע גדול של נפט, ובצד השני הביקוש בעולם לנפט רק צונח והולך, בשל ההאטה בפעילות הכלכלית והירידה בפעילות של חברות התעופה.

"קיצוץ של 10 מיליון חביות, שעליו החליטו באופ"ק פלוס בקושי מגרד את קצה החבית. ההערכות הן שהירידה בביקושים בעולם מסתכמת בכ-20 מיליון חביות ביום, כך שיש עודף במאזן היומי. בשלב הראשון, העודף נותב לטובת הצטיידות במלאים על ידי בתי זיקוק וצרכני נפט גדולים, אבל המחסנים התמלאו. כרגע, עלויות האחסון רק עולות - ולכן הביקושים לנפט רק ימשיכו לרדת", מעריך לובלין.

הצניחה המהירה במחיר הנפט יצרה מצב הידוע בשם קונטנגו (contango) - כלומר, מחיר הנפט לאספקה מיידית נמוך באופן משמעותי ממחיר החוזים לאספקת נפט בעוד כמה חודשים. הקונטנגו משקף מצב שבו כמעט בלתי ניתן למצוא קונים לחביות נפט פיזיות, בזמן המיידי, מאחר שכבר אין מקום לאחסון - ואז המחיר צונח. כרגע, פער המחיר בין מחיר הספוט לחוזים לחודשים הקרובים מצוי בפער יוצא דופן של קרוב ל-10 דולרים, כך שעקום הקונטנגו נהפך לתלול מאוד.

קונטנגו בשוק הנפט

בשבוע שעבר התרחב הפער בין מחיר החוזים למאי למחירי החוזים לאספקה בספטמבר לרמתו הגבוהה ביותר מאז פברואר 2009 - שיא המשבר הפיננסי. גם אתמול המשיך פער המחירים להיות רחב בצורה יוצאת דופן. החוזים ליוני על נפט מסוג טקסס מתוק (WTI) נסחרו במחיר של 23.6 דולר לחבית, והחוזים לספטמבר נסחרו ב-31 דולר לחבית - כפול ממחירי הספוט. הקונטנגו בנפט מסוג ברנט היה פחות חריף. בעוד מחיר הספוט היה 27 דולר לחבית, מחיר החוזים ליולי נסחרו ב-31 דולר לחבית, והחוזים למסירה בספטמבר נסחרו במחיר של כ-34.4 דולר לחבית.

"התלילות בעקום הנפט נובעת כמובן מהירידה הדרסטית בפעילות הכלכלית בטווח הקצר וההערכה היא שהיא לא תימשך זמן, אבל גם מחוסר יכולת לסגור את הארביטראז' בין החוזה הקצר לארוך", אומר פעיל בשוק ההון. "במצב כזה, סוחרי הנפט שוכרים מכליות, קונים פיזית את החביות ומאחסנים אותן במכליות ענק, ובמקביל מגדרים את עצמם על ידי מכירה של חוזה ארוך. כשיגיע אוגוסט הם יפרקו את החביות חזרה בנמל, וירוויחו את ההפרש בניכוי עלויות האחסנה. כיום או שאין מקומות אחסנה פנויים או שעלות האחסנה גבוהה מאוד - ולכן הפער כה גדול".

"הקונטנגו החד מאפשר לגופים שונים כמו בתי זיקוק להרוויח", מוסיף לובלין. "בית זיקוק יכול לקנות חבית נפט ב-15 דולר, ובמקביל הוא יכול למכור חוזה על הנפט ליוני ב-24 דולר לחבית. הפעולה הזאת יוצרת לבית הזיקוק רווח של 7 דולרים מעסקה פיננסית. המהלך הפיננסי עשוי להשתקף גם בתוצאות הכספיות של בית הזיקוק. גם ספקולנטים בשוק הנפט יכולים לעשות זאת - לקנות חוזה קרוב ולמכור את הרחוק".

הקרנות מתקשות לעקוב אחר הנפט

משקיעים רבים מבקשים בימים אלה לנצל את השפל במחירי הנפט כדי לפתוח פוזיציות. הדרך היחידה להשקיע בנפט היא לרכוש חוזים עתידיים שנסחרים בבורסות הסחורות. זו גם הדרך שבאמצעותה משקיעות קרנות הסל השונות שעוקבות אחר הנפט.

אלא שהקונטנגו בשוק הפך את ההשקעה בשוק הנפט למלכודת. הפער הגדול בין מחיר הספוט למחירי החוזים העתידיים יוצר עיוות במנגנון של קרנות הסל, שהם כלי ההשקעה הפופולרי של הציבור. העיוות פוגע במשקיעים ולא מאפשר להם להשיג את הערך המלא מהעלייה במחיר הנפט, אם תגיע. בפועל, הוא מונע מהם להשקיע לפי מחיר השוק (הספוט).

קידוחי נפט בסיביר, רוסיה
קידוח נפט ברוסיה. סוחרי הנפט שוכרים מכליות, קונים פיזית את החביות ומאחסנים אותן במכליות ענקצילום: בלומברג

אחת מקרנות הסל (ETF) הגדולות בעולם על הנפט היא USO, שהונפקה על ידי חברת United States Commodities Fund באוקטובר 2006. הקרן, שמנהלת נכסים בשווי 1.3 מיליארד דולר, מנסה לעקוב אחר מחיר הנפט למסירה מיידית, ולכן היא קונה בכל פעם חוזים שפוקעים בסוף החודש הקרוב. לקראת סופו של כל חודש התעודה מבצעת גלגול חוזים - כלומר, מכירת החוזים שבהם היא מחזיקה, וקנייה של חוזים לחודש הבא, במטרה לעקוב אחר המחיר. פעולת גלגול החוזים יכולה ליצור רווחים או הפסדים, בהתאם לעקום המחירים בשוק.

הנה דוגמה שתמחיש את העיוות במנגנון: קרן סל על הנפט רוכשת בתחילת החודש חוזה על הנפט לחודש הבא ב-25 דולר - פער חיובי של 10 דולר לעומת המחיר הקיים (ספוט). לאחר חודש היא מוכרת אותם במחיר הספוט באותה התקופה, שהוא נמוך משמעותית מהחוזים (למשל: 15 דולר), ואז מצטיידת בחוזים חדשים במחיר של 25 דולר - וחוזר חלילה. גלגול החוזים בפער הקיים גורם לקרן לאבד כמה אחוזים משווייה - "ולפספס" את מחיר השוק הנמוך. ככל שהקונטנגו תלול ורחב יותר, כך ההפסד של המשקיעים יהיה גדול יותר.

"בחודש האחרון נכנס הרבה מאוד כסף לקרן USO בממדים מטורפים", אומר לובלין. "זה אומר שספקולנטים בשוק חשבו שמחיר הנפט זול מדי, והם כנראה חוטפים עכשיו. מכיוון שנכנסו כל כך הרבה כספים, התעודה החזיקה יותר מ-25% מהחוזים ליוני, דבר שאסור לפי המגבלות הקיימות בארה"ב. מנהלי התעודה נאלצו להסיט חלק מההשקעות לחודש העוקב (ליולי), וזה פוגע לרעה בקורלציה עם מחיר הנפט.

"זו בעצם הבעיה בקרנות סל על הנפט. מכיוון שהקרנות נדרשות לגלגל חוזים הן לא מצליחות לייצר קורלציה מלאה למחיר הספוט. כשמחיר הספוט דורך במקום ואפילו יורד אז אין בעיה. אבל במצב של קונטנגו - כלומר מחירי חוזים עולים - המשקיעים משאירים הרבה כסף על הרצפה. לכן, אתה יכול לראות ימים שהנפט יורד ב-5% והתעודה עולה ב-1% כי היא עוקבת אחר החוזה", אומר לובלין.

רוצים להיחשף לנפט? קנו חבית

מצב הקונטנגו משפיע גם על קרנות הסל הישראליות שמציעות חשיפה למחיר הנפט כמו קסם נפט ותכלית נפט, שעוקבות אחר מחיר הברנט. גם תעודות אלה קונות את החוזה לפקיעה בחודש הקרוב ומגלגלות אותו מדי חודש לחוזה שפוקע אחריו. כלומר, הבעיות שמיוחסות לקרנות הסל בארה"ב, נכונות גם למכשירים העוקבים מישראל. ואולם, כאמור הקונטנגו בברנט חלש יותר, ולכן גם הפגיעה במשקיעים נמוכה יותר.

אז כיצד ניתן בכל זאת להיחשף ולהשקיע בנפט ובמחיר הנוכחי? אחת מהדרכים לכך היא באמצעות חוזי הפרשים - אבל זהו כלי ממונף ומסוכן, שלא מתאים למשקיעים פרטיים. לכן, הדרך האפשרית והטובה ביותר כדי ליצור חשיפה לנפט הוא לקנות חביות באופן פיזי ולהחזיק אותן בבית. יש לכם מחסן פנוי?

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker