עד 18% מהתשואה הלכו לפח? מה תעשה הקורונה לפנסיה שלנו

הירידות קיזזו בעיקר את התשואות יוצאות הדופן שהיו ב-2019 ■ בכירים בענף הפנסיה: "הציבור התבגר ביחס ל-2008, אז היו המון פדיונות בחיסכון לטווח ארוך" ■ השינויים העיקריים: בקרנות ההשתלמות ובפוליסות החיסכון ■ "הבעיה היא שהשווקים לא רואים את האופק"

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
צוות רפואי בבית החולים איכילוב
צוות רפואי בבית החולים איכילובצילום: תומר אפלבאום

משבר הקורונה צימצם ברבע את תעשיית קרנות הנאמנות, אבל בהלת הפדיונות לא חילחלה לקרנות הפנסיה, ביטוחי המנהלים וקופות הגמל - כך אומרים מקורות בכירים בענף. "הציבור התבגר לעומת 2008, אז היו המון פדיונות בחיסכון לטווח ארוך", הוסיף אחד המקורות.

לדברי המקור, בחודש האחרון לא היה שינוי נרחב בפדיונות של המוצרים האלה: "מה שכן ראינו זה הרבה לקוחות שעשו שינוי מסלול, וביקשו להעביר את הכספים למסלולים מופחתי סיכון, כמו מסלול מוטה אג"ח או שקלי. ככל שהשווקים יורדים, יש גם תופעה הפוכה, של אלה שחוזרים למסלולים המנייתיים.

קרנות ההשתלמות היו יותר משיכות, אבל השינוי לא היה דרמטי. בפוליסות החיסכון היה גם גידול בפדיונות, והיו בעיקר שינויי מסלול". מקור נוסף ציין כי הם מזהים עלייה תלולה במשיכות ומעבר למסלולים סולידיים בפוליסות החיסכון, כשבמוצרים הפנסיוניים השינוי הוא מינורי.

תשואות 2019 ממתנות את הפגיעה

באיזי סנד - סטארט-אפ שמבצע תהליכי דיגיטציה לשוק הפיננסי, ועובד עם חלק גדול מבתי ההשקעות וחברות הביטוח - ציינו כי היתה עלייה של 50% בפניות לשינוי מסלול בגופים השונים. לדברי טל דסקל, מנכ"ל ומייסד החברה, בתקופה האחרונה הם מזהים גם עלייה של עד פי חמישה בפעילות באתרי בתי ההשקעות.

ירידה של 18%-10% מתחילת השנה

מהנתונים עד כה ניתן להעריך כי קופות הגמל במסלול הכללי - שנמצאות בחשיפה של 40%-35% למניות - ירדו מתחילת השנה ב-14%, אם לא מביאים בחשבון את הזינוק בבורסה שלשום (ג').

2019 היתה שנה מוצלחת באופן יוצא דופן בשוקי ההון, ואם בוחנים את התשואות מתחילת 2019 מגלים שהקופה ירדה ב-4% בלבד. כלומר, רוב התשואה שהשילו הקופות עד כה היתה התשואה של 2019.

הערכות נוספות מתייחסות לתשואות של קרנות הפנסיה וביטוחי המנהלים. כך, למשל, המסלול הכללי בביטוח המנהלים איבד מתחילת 2020 כ-15%, בדומה למסלול הכללי בקרן הפנסיה. מסלול הגמלאים איבד 12%. בקרנות הפנסיה, המסלול הסולידי יותר (מעל גיל 60) איבד 10% מהתשואה. לעומת זאת, החוסכים מתחת לגיל 50 שנותרו להם עוד שנים רבות לתקן, איבדו עד כה 18% מהתשואה.

מסחר בבורסת ניו יורק. התקופה הקרובה תהיה תנודתית מאוד
מסחר בבורסת ניו יורק. התקופה הקרובה תהיה תנודתית מאודצילום: בלומברג

"הכלכלה לא תעמוד בשנה של המצב הזה"

התקופה הקרובה תהיה תנודתית מאוד, כשביום אחד השוק יכול לקפוץ ב-7% ולמחרת ליפול בשיעורים ניכרים. לכן, גם קשה לדעת מה יקרה הלאה. לדברי בכיר בשוק הגמל, "בתרחיש האופטימי, אם מוצאים פתרון רפואי בתוך חודשיים-שלושה, הכלכלה העולמית תהיה אמנם עדיין במצוקה, אבל באפיקי ההשקעה נראה ראלי מטורף.

"לעומת זאת, אם העולם יישאר במצב הזה כשנה, הכלכלה העולמית לא תעמוד בזה. איזו כלכלה אפשר לנהל כך כשאנשים בבית? הבעיה של השווקים היא שאינם מסוגלים לראות את האופק של התקופה, ואין לאיש תשובה - כי הסיפור הוא רפואי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker