ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי

הבורסה בתל אביב זינקה ביום שלישי ב–7% על רקע הפדיונות הנמוכים יחסית בקרנות הנאמנות ותוכנית החילוץ של הבנק המרכזי האמריקאי; גם אתמול התחילה הבורסה בצורה חיובית, אבל במהלך היום עברה לירידות. "השווקים הרבה יותר עצבניים ותנודתיים מימים רגילים והעצבנות הזאת מתבטאת בשני הכיוונים", אומר דני ירדני, סמנכ"ל ההשקעות באלטשולר שחם.

דני ירדני
דני ירדניצילום: עופר וקנין

לדבריו, "יש פה גם הרבה פסיכולוגיה. ביום כזה — שבו אישרו בסנאט האמריקאי את חבילת התמריצים, טראמפ הודיע שאולי הגיע הזמן לחזור לעבוד וגם היו ניצנים של תקווה מאיטליה, שדיווחה כי מספר הנדבקים ירד קצת — כולם יותר אופטימיים". הוא הוסיף כי זו התנהגות צפויה בזמן של אי־ודאות רבה, אך אין פירוש הדבר שהמשבר נגמר. "כנראה שיש עוד הרבה חדשות רעות בדרך מכיוון ארה"ב, שם נראה שאנחנו בחלק המוקדם יותר של האירוע", הבהיר.

"העליות אינן משקפות מגמה"

אייל דבי
אייל דביצילום: עופר וקנין

גם אייל דבי, מנהל דסק אנליזה בלאומי שוקי הון, אמר אתמול בבוקר כי העליות אינן משקפות שינוי מגמה אלא משהו יותר נקודתי, "שכן כל עוד לא נראה ירידה בקצב ההדבקה או חדשות חיוביות אחרות מהגזרה של המאבק בנגיף — שוקי המניות יתקשו לשמר את המגמה החיובית".

הציוץ של טראמפ על החזרה לעבודה

לדבריו, אמנם המשקיעים מייחלים לכך שהתיקון בשווקים יהיה מהיר, אבל ככל שהסגר והמגבלות הכלכליות יימשכו — החזרה כלפי מעלה תהיה מתונה ואטית יותר.

עם זאת, ירדני מציין כי בכל זאת יש כמה נקודות אור. "גורם חשוב במשבר הנוכחי הוא מעורבות הממסד", הוא אומר. "כל הבנקים המרכזיים ירו תחמושת משמעותית כדי לסייע לשווקים, ובהרבה מדינות הממשלות התחילו להזרים כסף בתוכניות תמיכה לעצמאים ולעסקים קטנים. זה שונה מהמשבר ב–2008, כשלממסד לקח הרבה זמן להבין מי נגד מי. אלה צעדים מעודדים, מכיוון שהם מעידים על כך שיש הבנה לחומרת הבעיה. אבל זה לא אומר שהפתרון בפתח".

לדברי ירדני, "אנחנו נמצאים במצב טוב יותר מזה שהיינו בו לפני שבוע, אז האדמה רעדה וראינו את התשואות באג"ח הממשלתיות בכל העולם עולות. בישראל ראינו כל יום שהאג"ח הממשלתיות יורדות ב–4%. כשאתה מבין שהריבית לא הולכת לעלות עוד הרבה שנים, זה מעיד על בעיית נזילות קשה כי אנשים צריכים כסף ומוכרים כל דבר.

"מיום שישי שעבר בארה"ב ולפני כמה ימים גם בישראל, בעקבות פעולות הבנקים המרכזיים, אנחנו רואים התנהגות הגיונית באג"ח הממשלתיות — התשואות ירדו. קודם לכן המחיר לא היה רלוונטי, ומכרו הכל, אבל זה כבר לא קורה יותר.

בורסת תל אביב
בורסת תל אביבצילום: אייל טואג

"גם בגזרת המניות, אנחנו רואים עתה הבחנה כלכלית בין המניות — חלק מהמניות עולות גם כשהשוק יורד, לא כמו בשבוע שעבר".

"ההתאוששות בשוק תהיה חזקה"

על השאלה מתי נגיע לתחתית, אומר ירדני כי התשובה לכך נגזרת מהזמן שבו יימשך האירוע. "בהינתן שנקודת המוצא שלנו היא שחוזרים לחיים מתפקדים, אם האירוע יימשך שנתיים אז בוודאי זו עדיין לא התחתית; אבל אם זהו אירוע של חודשיים, ייתכן שאנחנו כבר שם. כולם מבינים שהכלכלה הולכת להאט, ואפילו להיכנס למיתון תקופתי מסוים. עם זאת, כשישחררו את הסגר ויחזרו למעין שגרה, תהיה התאוששות חזקה. השווקים יעלו עוד לפני שזה יקרה, אבל אני לא יודע מאיזו נקודת התחלה".

חזרו להתנהג

בכיר בשוק הוסיף כי האמירות של טראמפ על כך שהסגר יימשך שבועות ולא חודשים הן חלק מההבנה שהסוגיה הכלכלית נכנסת לחישובים — וההבנה הזו מעודדת את השווקים. לדבריו, ככל שהמגפה תימשך המשבר הכלכלי יהיה עמוק יותר. נקודה של אופטימיות מבחינתו היא שטובי המוחות בגופי המחקר השונים בעולם עוסקים בניסיונות לפתור את הבעיה, וייתכן שיימצאו תרופה או חיסון שיזניקו את השווקים כלפי מעלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker