משבר הקורונה חושף: ביטקוין זה בלוף

חסידי הקריפטו טוענים כבר שנים כי אין כל צורך בבנקים מרכזיים, שקובעים את ההתנהלות הכלכלית שלנו באמצעות הדפסת כסף ■ ואולם משבר הקורונה מחזיר את פנטזיות המטבעות הדיגיטליים לקרקע המציאות

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ביטקוין (אילוסטרציה)
ביטקוין (אילוסטרציה)צילום: DADO RUVIC/רויטרס

חסידי הקריפטו טוענים כבר שנים כי אין כל צורך בבנקים מרכזיים, שקובעים את ההתנהלות הכלכלית שלנו באמצעות הדפסת כסף. לדעתם, הביטקוין - מטבע מבוזר, בלי קשר למדינות ולממשלים - הוא האמצעי להשתחרר משליטתם.

גם בארי טאף - ששימש במשך 30 שנה בתפקידים בכירים בבנק ישראל, בין היתר היועץ לעניינים מוניטריים לנגיד, וכיום משמש הכלכלן הראשי של חברת הקריפטו סאגה - אמר באמצע 2019 כי "הבנקים המרכזיים צריכים לחשוב ברצינות על ההשלכות של העולם החדש ולהתמודד עם המגבלות של מטבע לאומי בעולם ללא גבולות.

"כמו שהמידע עובר באופן פתוח, צריך גם מטבע שיפעל במישור הבינלאומי. המצב הזה מחייב את כל הגופים המפקחים, שאני מעריך אותם מאוד, להתמודד עם השינויים, כי הם יקרו. אין כפתור Undo. התפקיד שלהם הוא לדאוג שהשינוי יהיה מלווה בפחות סיכונים ויבוצע באופן חיובי ומועיל".

ואולם משבר הקורונה מחזיר את פנטזיות המטבעות הדיגיטליים לקרקע המציאות. תארו לעצמכם כיצד היה נראה המשבר ללא בנק מרכזי - כזה שמסוגל לתפור חבילת חילוץ במיליארדי שקלים; להעניק נזילות לבנקים, כדי לרסן את שער הדולר; ולרכוש אג״ח, כדי לספק נזילות לגופי הפנסיה והגמל.

המטבע הגלובלי לכאורה, הביטקוין, איבד מתחילת המשבר 34% מערכו ונסחר כעת במחיר של 6,700 דולר לביקטוין. הביטקוין לא יכול לארגן חבילת חילוץ. הוא בוודאי לא יכול להתערב בשוקי ההון ולהרגיע את החוסכים לפנסיה ואת המשקיעים, שרואים כיצד חסכונותיהם נשחקים וההפסדים נערמים. הוא גם לא יכול לייעץ כיצד לפעול בצורה כלכלית נכונה, כדי שהמשבר הבריאותי לא ייהפך לחורבן כלכלי.

הרעיון של הוגי הביטקוין כי הנה בא סדר כלכלי־דיגיטלי מהפכני, בלי בנקים ובלי בנק מרכזי - מתגלה עתה כרעיון מסוכן לכלכלה. ברגעי המשבר מתברר כי אין תחליף לבנק מרכזי, כזה שיכול להפעיל שיקול דעת, להתוות תוכניות כלכליות ולפעול בשווקים כדי למזער את הנזקים. במבט לאחור נראה כל ענף המטבעות הדיגיטליים כלא יותר מפעילות של גאוני מחשבים ומשקיעים לא מנוסים - אבל לא באמת עולם חדש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker