כדור השלג מתגלגל: אף חברה לא חסינה מהטלטלה של עידן הקורונה

מאות החברות הנסחרות בבורסה של תל אביב התייחסו לאירוע הבריאותי-כלכלי שחולף על העולם, כל אחת בדרכה ■ אחת ביטלה עסקה, שנייה פיטרה עובדים, שלישית חיפשה הזדמנות ורביעית חתכה את הקניות מסין וסגרה את החנויות בקניונים

שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קניון במעלה אדומים
קניון במעלה אדומיםצילום: מגד גוזני

כדור השלג של משבר הקורונה ממשיך להתגלגל ולפגוע בכל ענפי התעשייה. 600 אלף עובדים נשלחו הביתה וענפי התיירות, התעופה והבילוי מושבתים. אל על הוציאה 5,500 עובדים לחופשה ללא תשלום (חל"ת) עד סוף מאי, השביתה כמעט לחלוטין את טיסותיה וביקשה הלוואה דחופה של 700 מיליון דולר מהמדינה בריבית נוחה. רשת המלונות פתאל החליטה על צמצום כוח העבודה, הפחתה רוחבית בשכר הנותרים, סגירת 50 מתוך 180 מלונות הקבוצה בישראל ואירופה, השהיית תשלומי שכירות בגין חלק מהמלונות שייסגרו בשל כוח עליון - כמו גם על עצירת פרויקטי מיתוג, שיפוצים והשקעות. מלונות דן הסבה שלושה ממלונותיה לבתי הבראה לחולי קורונה.

המשבר בסין הוביל גם לירידה חדה במניות של חברות האופנה פוקס, גולף וקסטרו, שבתחילת המשבר העריכו כי הבעיה העיקרית שיצטרכו להתמודד עמה תהיה מחסור בסחורה. אבל סגירת הפעילות בקניונים טרפה את הקלפים - פעילות החברות הושבתה כמעט לחלוטין והמכירות המועטות מתבצעות רק באמצעות האינטרנט. פוקס הודיעה שלא תשלם דמי שכירות וניהול לקניונים. בכך חתכה החברה את ההוצאות הקבועות - מ-90 מיליון שקל בחודש ל-5 מיליון שקל.

השבתת הפעילות הובילה את חברת רני צים מרכזי קניות להודיע על הפחתת שכר לבכירי החברה בשיעור של 25%, וליתר העובדים - אלה שלא הוצאו לחל"ת - ב-15%. בנוסף, רני צים הודיעה על מתן הקלות בדמי השכירות והניהול לעסקים חיוניים הפועלים במרכזים שלה, והיא השהתה את רכישת מידאס, שותפתה בפעילות של המרכזים המסחריים ביישובים ערביים.

ביטולים

הנהלת ביג מרכזי קניות הבהירה ללקוחותיה שלא תגבה מהם דמי שכירות כל עוד הקניונים לא פעילים. עזריאלי הלכה צעד אחד קדימה, והודיעה על הקמת קרן לסיוע פיננסי לשוכרים בקניוניה.

הפגיעה בחברות הנדל"ן הישראליות מורגשת היטב גם מעבר לים. כך למשל, השבתת פעילות הפנאי, מסחר, בתי קפה, מסעדות וברים במדינות רבות בארה"ב פגעה קשות בחברת הנדל"ן המניב נמקו ריאלטי, המחזיקה מרכזים מסחריים בניו ג'רזי, קליפורניה וקונטיקט; המרכזים המסחריים שהחברה מחזיקה בניו יורק, אילינוי, פנסילבניה ואורגון הושבתו לחלוטין.

בחזרה לישראל. בשעה שהאזרחים צפונים בבתיהם וממתינים לעוד גזרות, בענף הנדל"ן ממשיכים לעבוד - שכן החברות הוכרזו חיוניות ורשאיות לעבוד בשעת חירום. כך, מצב זה הוביל את חברת קנדה ישראל להבהיר בדו"חותיה ל-2019 כי "נכון למועד זה, למשבר הקורונה אין השפעה מהותית על החברה". עם זאת, קנדה ישראל, שרשמה ב-2019 רווח נקי של 161 מיליון שקל, הבהירה לחברת מנרב, שאותה היא אמורה לרכוש, כי העסקה עלולה לעלות על שרטון בשל המשבר. וזו לא העסקה היחידה שצפויה להתבטל: הרוכש שהיה אמור לרכוש מחברת מישורים את החניון מסחרי בדאון־טאון של העיר מיאמי בפלורידה, ארה"ב, נסוג מהעסקה שבה היה אמור לשלם כ-30 מיליון דולר.

רני צים
רני ציםצילום: אייל טואג

את המשקיעים במשבר הנוכחי מעניין במיוחד כמה מזומן יש לחברות בקופה ואם די בו כדי לשרת את ההתחייבויות השוטפות לטווח הקצר והבינוני. הם מפנימים שהתפשטות הקורונה תוביל לעיכובים בקבלת היתרי נדל"ן בשל הסגר ובשל פעילותם החלקית של משרדי הממשלה והעיריות.

פנינו לכמה מנהלי חברות במגוון תחומים, כדי להתרשם איך הם מתמודדים עם משבר הקורונה.

אפריקה: "ימשיך להיות ביקוש לדירות"

אורן הוד, מנכ"ל אפריקה ישראל מגורים, אומר בשיחה עם TheMarker כי "כל ענף הבנייה הוכרז עסק לשעת חירום. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מבין בכלכלה ומפנים שהוא יזדקק למסים כדי לכסות את הבור הגדול שצפוי בתקציב. באופן אבסורדי, בגלל המשבר והתנועה הדלילה בכבישים העבודה באתרים דווקא יעילה יותר. הבטון מגיע מהר, כל הקבלנים והעובדים הפלסטינים מגיעים, ואפילו מהעיריות קיבלנו פידבק מהיר יותר - כי כולם יושבים בבית ומגיבים לתוכניות ששלחנו".

אבל גם הוד מבין שבגלל חוסר הוודאות - אף אחד לא יודע כמה זמן יימשך המשבר ולאן הוא יגיע - הכל יכול להשתנות. השלמת הפרויקטים עלולה להתעכב וייתכן שעלות הבנייה תתייקר בשל מחסור בחומרי גלם או בעובדים. לדבריו, העלייה היומיומית במספר המובטלים ומחפשי העבודה עשויה להוביל לירידה חדה במחירי הנדל"ן - בשל הפגיעה הקשה במצב הכלכלי של הלקוחות, גם הפוטנציאליים.

עוד הוא אומר כי חברות שהתבססו על מיחזור חובות עלולות להגיע למצב שבו האשראי מתייקר ואין באפשרותן להמשיך למחזר חוב. "אף שבשבוע שעבר היו עסקות בודדות, בינתיים אנחנו משתדלים לא לפטר עובדים והוצאנו לחל"ת או לחופשות מספר מצוצמם של עובדים, מציין הוד, ומוסיף: "לפני חודש גייסנו 160 מיליון שקל באג"ח, ובשנתיים הקרובות יש לנו תזרים חזק מפרויקטים".

אורן הוד
אורן הודצילום: עופר וקנין

אתה לא חושש שלקוחות רבים יבטלו עסקות בגלל הפיטורים ההמוניים?

"תהיה פגיעה והליך המכירה יתארך, אבל קשה להעריך מה עומק המיתון. יהיו אנשים שידחו את רכישת הדירה, גם בגלל הקריסה בבורסה ששחקה להם ההון העצמי. מי שתיכנן לרכוש דירה ב-2 מיליון שקל, אולי ירכוש ב-1.25 מיליון שקל - אנחנו נבנה דירות קטנות וזולות יותר כדי להקל על הרכישה. אבל אני לא מאמין שאחרי המשבר יהיו לנו 30% מובטלים. החברה תמשיך לחפש קרקעות ואני מאמין שמלאי הקרקעות ימשיך לעבור ידיים. למזלנו, אנחנו לא מגיעים למשבר עם מלאי דירות גדול. אין לי עשרה פרויקטים גמורים ללא לקוחות".

ואם המשבר ייכנס לתוך הקיץ?

"אף אחד לא יכול להעריך את עוצמת הפגיעה של המשבר. כל מה שאגיד בשיחה לא רלוונטי. ברור לי שענף המשרדים ייפגע יותר - אנשים מבינים שהם יכולים לעבוד מהבית במקום להיתקע שעות בפקקים. אבל הישראלי המצוי לא ירצה לגור בגיל 40 אצל ההורים".

לא נראה כאן עשור אבוד בשוק הדיור, כפי שהיה בשנות ה-2000?

"אם זה יימשך חודש, ברור שלא. אבל מעבר לכך, זה תלוי במה הממשלה תעשה. לפעולה המוניטרית של הורדת הריבית יצטרכו להוסיף פעולות פיסקליות. אם הממשלה תיזום פרויקטים של קבלנות ונדל"ן, הענף יסחוב אחריו קדימה הרבה מעגלי עבודה אחרים. יכול להיות שהמדינה תעודד יותר פרויקטי מגורים להשכרה, כי היא תבין שלאנשים לא נותר כסף לרכוש דירות. הקורונה לא תיעלם באביב. נצטרך ללמוד לחיות אתה והחברות יידרשו לבצע התאמות. אנחנו לא בסיטואציה אופטימית, אבל למרות כל הבלאגן שנפל על העולם - דירת המגורים תמשיך להיות מוצר בביקוש, רק נצטרך לדעת להקשיב יותר ללקוחות".

כרומגן: "יש לנו מלאי דוודים עד אוגוסט"

אריק דיין, מנכ"ל כרומגן, קיבל באכזבה את הידיעה כי החברה, שבין השאר מספקת פתרונות מים חמים לבתי חולים ובתי אבות, לא הוכרזה מפעל לשעת חירום שיכול להמשיך לפעול. "אנחנו מספקים מים חמים -זה מצרך חיוני", הוא אומר בשיחה עם TheMarker.

אריק דיין, כרומגן
אריק דיין, כרומגןצילום: דודו בכר

מתי התחלתם להתכונן למשבר?

"לפני שלושה שבועות רצנו לרכוש מסכות, נערכנו לעבודה במרחק של שני מטרים ואיפשרנו לעובדים לחוצים להישאר בבית. לכרומגן יש שתי חברות בנות, באוסטרליה וספרד, ומפעלים לייצור דוודים בישראל, שבהם אנחנו מעסיקים 220 עובדים. בינתיים, יש לנו תזרים מהעסק. השאלה היא כמה זמן יימשך המשבר".

האם הבנקים מקשים עם אשראי?

"עדיין אין לחץ ויש לנו מספיק רזרבות. הבעיה היא שלא רואים את הסוף, ויש בעיה עם משלוחים שמגיעים לנמלים. בהתחלה, הפקקים נוצרו בסין. אבל לאחר שהסינים התחילו לשלוח את הסחורה, נוצרו בישראל קשיים בשחרור מכולות. יש לנו מלאי עד אוגוסט".

פיטרתם עובדים?

"עד חול המועד לא נפטר, אבל הוצאתי לחל"ת. נערכנו להמשיך לעבוד עם 30% מהעובדים. זה לא פשוט. אנחנו מתקדמים משבוע לשבוע. החברה מייצרת כ–86 אלף דוודים וקולטים בשנה. שוק הקבלנים נשען עלינו. אנחנו מנסים לשמור על העובדים. נוכל לשרוד עד מאי־יוני, אבל לא מעבר - עד אז הנזק לעסק שלנו יהיה כ-10 מיליון שקל".

רב בריח: "רוצה לשמוע קול אחד מבנק ישראל"

גם חברת רב בריח, שמוכרת דלתות ומנעולים ביותר מ-60 מדינות, לא מצליחה לחמוק מהמשבר. "57 מהמדינות שבהן אנו מוכרים נמצאות בסערה", אומר בשיחה היו"ר שמואל דונרשטיין. "המגזר הבינלאומי דועך, נשארה רק הפעילות באפריקה. אירופה נסגרה; בקולמוביה נאלצנו לפטר את כל העובדים, כי אין להם חל"ת; בישראל מגזר הקמעונות, שבו אנו מוכרים לטמבוריות ומנעולנים, לא קיים.

שמואל דונרשטיין, רב בריח
שמואל דונרשטיין, רב בריחצילום: אייל טואג

"המגזר היחידי שמחיה אותנו הוא ענף הבנייה, שהוכרז ענף חיוני במשק - שם אנחנו הספק השלישי בגודלו, לאחר ספקי הבטון והברזל. בגלל המצב הוצאנו כ-61 עובדים לחל"ת או פיטרנו. אני מקווה שהממשלה תבין כי חלק מהפתרון לאחר המשבר יהיה בביקושים שיהיו בענף הבנייה. הותרתו פועל במתכונת מצומצמת מאפשרת לנו ולמפעלים שאנו עובדים אתם לשרוד".

כמה עובדים שלכם נמצאים בבידוד?

"כ-60 עובדים".

איך אתם שומרים על מי שלא בבידוד?

"מקפידים לבקש מהם לא להתקהל, לשמור מרחק. הבעיה היא שאם אתה צריך לפרוק סחורה של 80 ק"ג באמצעות שני אנשים, במבחן המציאות לא ניתן לקיים זאת".

יש לך אומדן לנזק?

"חלק מהנזק הוא בצד המאזני, אבל רובו בתזרים. הדאגה שלנו היא שהתזרים יחזיק מעמד - לא מעט אנשים מתקשרים ומבקשים לדחות צ'קים, וכאן טמונה הבעיה".

מי מבקש דחייה?

"קבלנים שהיו אמורים לקבל תשלומים מלקוחות במהלך הבנייה, ולקוחות אחרים שהחנויות שלהם נסגרות ואין להם גבייה - אלה מבקשים לדחות צ'קים. רב בריח תשרוד גם אם המשבר יימשך עד מאי, אבל הייתי רוצה לשמוע קול אחד מבנק ישראל - שדורש מהבנקים להגדיל את מסגרות האשראי לחברות מרוויחות ויציבות. אנחנו מעסיקים כ–200 עובדים - זאת משקולת הוצאות לא קלה, לצד ההוצאות על אתרי הייצור. חברות תעשייה יכולות לשמש עוגן למדינת ישראל, שהרבה מתושביה הוצאו לחל"ת".

"הכוח העליון" מכה גם בהיי-טק

המשבר מכה גם בענף ההיי-טק מוטה היצוא. כך למשל, חברת החשמל בסרביה הודיעה לחברת האנרגיה המתחדשת אנלייט, כי בשל המצב לא תשלם לה את מחיר החשמל המלא עד סוף תקופת החירום בפרויקט הרוח בבלקסמית' (Blacksmith). הנהלת אנלייט העריכה את הפגיעה הכספית בפרויקט ב-2 מיליון יורו, והבהירה כי ספקי טורבינות ברחבי העולם הודיעו על הפעלת "כוח עליון" - הודעה שמשמעותה עיכוב בלוחות הזמנים של הפרויקטים שנמצאים בהקמה.

חברות טכנולוגיית המידע (IT) - בין השאר וואן טכנולוגיות, חילן ומלם תים - שחשופות מאוד למצב של מיתון עמוק במשק, הודיעו כי ישהו את מדיניות חלוקת הדיווידנדים המסורתית, גם לגבי הרווחים שרשמו ב–2019, שכן הן שומרות את קופות המזומנים לזמנים קשים.

אנדרס ריכטר, מנכ"ל פריוריטי סופטוור המפתחת תוכנות ארגוניות וניהול משאבים, מתאר איך החברה נערכה למשבר: "כדי שנוכל לספק שירות ליותר מ-8,000 לקוחות, נתנו לעובדים כלים לעבוד מהבית - הוספנו ציוד על מנת לאפשר שירות רציף. ללקוחות הקטנים נתנו בחינם פתרון מובייל לצלוח את התקופה. בינתיים, לא פיטרנו מ-230 העובדים שאנחנו מעסיקים בעולם, 150 מהם בישראל. לחל"ת שלחנו רק ארבעה עובדים, כי קשה בעסק שלנו להשיג עובדים טובים.

"אם המשק יישאר מושבת עד מאי, הנזק שלנו יהיה של כמה מיליוני דולרים. למזלנו, בפרויקטים גדולים של לקוחות שרוכשים מאתנו מערכות ERP (תכמון משאבי ארגון; ש"א), אין כעת האטה של ממש והם לא מבטלים עסקות. בעסקים הקטנים אנחנו חווים האטה. בארגונים הגדולים מבינים שהמשבר יחלוף וחייבים לבנות את התשתיות בחברה. הלקוחות הקטנים יסתדרו עם דף ועט. לנו יש כעת מספיק כסף בקופה בשביל לצלוח את המשבר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker