הימים הנוראים של קופות הגמל: בתוך עשרה ימים נמחקה רוב התשואה שהושגה ב-2019

שני שלישים מהתשואה שהושגה בגמל ב-2019 כבר נמחקה ב-2020 ■ מתחילת החודש המסלולים הכלליים בגמל - שבהם נמצא רוב הציבור - צנחו ב-5%–7% ■ בבתי ההשקעות ממליצים לציבור: לא לזוז ולא להיכנס לפאניקה

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הבורסה בתל אביב
הבורסה בתל אביב, שלשוםצילום: אייל טואג
ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי

ההערכות בשוק ההון הן כי קרנות ההשתלמות וקופות הגמל במסלולים הכלליים סבלו עד כה ירידה של 5%–7% מתחילת החודש, כשיותר ממחצית ממנה אירעה ביום שני. ממוצע התשואות בפברואר היה כמינוס 2%, כך שמתחילת השנה נפלו הקופות ב-7.6%. מחישוב גס עולה כי חלק גדול מהתשואות הפנטסטיות של 2019 - 13% - נמחק בתוך פחות מחודשיים וחצי. לפי ההערכות, מהתשואות האלה נותרו 4.5% בלבד.

במסלולים הכלליים רוב הגופים מחזיקים במניות בשיעור של 35%–40% , ורוב החוסכים נמצאים במסלולים אלה. בקופות המנייתיות - שבהן נמצאים רק 4% מנכסי שוק הגמל, והן מחזיקות לרוב ב-100% מניות - הירידות היו חריפות יותר. כך, למשל, מדד ת"א 125 ירד ב-14.5% מתחילת החודש וב-18.4% מתחילת השנה. אם ביצועי הקופות המנייתיות דומות לביצועי המדד, אז התשואה הממוצעת של 2019 (23.2%) כבר נמחקה כמעט כליל.

לא פלא שפרט לפדיונות העצומים של קרנות הנאמנות, גם ציבור החוסכים לטווח ארוך מודאג. כך, למשל, בחברת הביטוח מגדל מציינים כי בימים האחרונים יש גידול בשיחות למוקד כדי לברר את הפגיעה הצפויה בגמל, וגם כדי לבקש לשנות מסלולי השקעה למסלולים יותר סולידיים. כך, לדוגמה, ביום ראשון היה בתחום הגמל גידול של 20% במספר השיחות לעומת הממוצע. עם זאת, ההערכות הן שהתזוזה בין המסלולים היא לא נרחבת בשלב זה, ובבתי ההשקעות גם מייעצים שלא לפעול כעת.

גיא מני, מנהל ההשקעות הראשי במיטב דש, אמר כי "התזוזה לאפיק הכספי בקופות הגמל ובקרנות ההשתלמות אינה נרחבת, כי התשואות שם אפסיות כרגע". לדבריו, "כשמדברים על חיסכון ארוך טווח, החוסכים שנכנסים לפאניקה משלמים על כך מחיר. אני מעריך שבעוד שנה השווקים יהיו יותר גבוהים ממה שהיו לפני הירידות".

מינוס 6% בעשרה ימים
מינוס 6% בעשרה ימים

מני הוסיף: "מכיוון שאנחנו בשנת בחירות בארה"ב, אני חושב שהממשל האמריקאי יסייע לכלכלה ותהיה הזרמה של נזילות מצד הבנקים. לכן, מי שאינו זקוק לכסף בטווח הקצר, אלא לטווח של שנה ויותר - מומלץ לו לא לעשות פעולות נמהרות ופזיזות, כמו להסיט למסלול שקלי, כי לא ניתן לדעת מתי לתזמן את החזרה לשוק".

לדברי מני, היציאה של הציבור בבת אחת מקרנות הנאמנות ותעודות הסל, שאירעה בימים האחרונים, לוחצת מאוד על מחירי המניות, האג"ח הקונצרניות - וזה מגיע גם לאג"ח הממשלתיות. הוא ציין כי אחד ההבדלים בין קרנות הנאמנות לגמל הוא באופק ההשקעה: "לקרנות נכנסו גם משקיעים לטווח קצר, שראו שיש ירידות חדות והוציאו את הכסף מתוך חשש. זה קרה גם ב-2008, ב-2012 וגם ב-2016. ברוב המקרים הציבור פיספס את התיקון מעלה. לכן, העצה הכי טובה לא לעשות יותר מדי".

"אין סיבה לעשות העברות כעת"

גם יאיר לוינשטיין, מנכ"ל ושותף בחברת הגמל של אלטשולר שחם, ניסה לשדר מסר מרגיע לחוסכים: "רוב השיחות שאנחנו מקבלים עתה מתייחסות לשאלות מה מומלץ לעשות במצב הזה ובקשות להעברות בין מסלולים. לנו כגוף שמנהל כספים של מיליון וחצי לקוחות יש אחריות להעביר מסרים שהם ההיפך מפאניקה. לדעתנו, אין סיבה לעשות העברות כעת. בטווח הארוך, אנחנו מעריכים שבסוף ימצאו פתרון לקורונה, ואז נחזור לעולם של ריבית מאוד נמוכה ואטרקטיביות של שוקי המניות. כשיבוא התיקון הזה, מי שיצא כבר לא יצליח לתזמן את החזרה".

סוחרים בניו יורק. "זו שנת בחירות, אז הממשל האמריקאי
כנראה יסייע לכלכלה"
סוחרים בניו יורק. "זו שנת בחירות, אז הממשל האמריקאי כנראה יסייע לכלכלה"צילום: AFP

לדברי לוינשטיין, פרט לטווח ההשקעה, השוני בין קרנות הנאמנות לבין חיסכון ארוך הטווח הוא כי בפנסיה או בגמל אנשים לרוב עברו ייעוץ פנסיוני או פיננסי, בנו את פרופיל הסיכון שלהם עם הגורם שנפגש עמם ופועלים לפיו. הוא הוסיף, עם זאת, כי "יש כאלה שמבקשים לעבור למסלול סולידי יותר, ואנחנו כמובן מעבירים אותם למסלול כבקשתם".

במקביל, בשל התנודתיות של שוק המניות, הודיעו באלטשולר שחם בימים האחרונים כי על אף שהרגולציה מאפשרת לקחת הלוואות על כספים נזילים עד 80% מהסכום הצבור בקופה, הם מצמצמים את התקרה ל-50% בלבד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker