דלק נופלת 30%: האם יצחק תשובה החל במסע לעבר פשיטת רגל?

מתחילת 2020 נפלה המניה בכ-75%, ושווי הקבוצה ירד ל-1.6 מיליארד שקל - הנמוך מאז 2009 ■ מנהל השקעות: "דלק בדרך להסדר חוב, היא הכניסה את עצמה לרמת מינוף פרועה וחסרת אחריות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלקצילום: דודו בכר

האם 8 במארס 2020 ייזכר כיום שבו יצחק תשובה, הטייקון האחרון בבורסה, החל במסע לעבר פשיטת רגל? מניית קבוצת דלק, שבשליטת תשובה, ממשיכה ליפול גם הבוקר (ב') ומאבדת עוד 30%. מתחילת 2020 נפלה המניה בכ-75%, ושווי הקבוצה ירד ל-1.6 מיליארד שקל - הנמוך מאז 2009. 

שווי מניותיו של תשובה (62%), שמשועבדות לבנקים בגין חובות אישיים, ירד מתחת למיליארד שקל. זאת, לעומת חוב אישי מוערך של כמיליארד שקל. הירידה בשווי מניות דלק עשויה לאלץ את תשובה לחזק את הבטחונות לבנקים - והיא עשויה להצית תגובת שרשרת מסוכנת. מתחילת המשבר נמחקו 5.8 מיליארד שקל משווי דלק. 

גם האג"ח של דלק נופלות, ברקע לנפילה במחיר הנפט. האג"ח יורדות עד 30% - והתשואות מזנקות לרמות "זבל" של עד 112%. תשואות אלה מגלמות הערכת השוק כי דלק תגיע לחדלות פירעון ולא תוכל לשלם את כל חובותיה - כ-9.2 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח ולבנקים.

שווי נכסי נקי של קבוצת דלק לעומת התחייבויות של 9.8 מיליארד שקל

חרף הירידות החדות - חברות דירוג האשראי מידרוג ו-S&P מעלות לא נקטו עד כה בפעולת דירוג כלשהי ולא הודיעו על הכנסת דירוג קבוצת דלק למעקב (Credit watch). חברות הדירוג, שכשלו כמה פעמים בעבר בפעולות הדירוג של הקבוצות העסקיות - ממשיכות לדרג את החוב של דלק ברמה גבוהה של A1, חרף התשואות הגבוהות בשוק.

גם החברה הבת דלק קידוחים צונחת הבוקר (ב') בכ-21%. שווי השותפות ירד ל-4 מיליארד שקל. האג"ח של דלק קידוחים נופלות ב-14%, והתשואה עליהן מזנקת רמת "זבל" של 21%. אתמול צנחה דלק קידוחים ב–13.8%, וכ–50% מתחילת השנה.

עיקר החשש בשוק הוא כי מחיר נפט נמוך ישפיע מהותית לרעה על דלק, בין היתר על תזרימי המזומנים העתידיים של החברות הבנות, על היכולת לממש נכסים במחיר גבוה ועל היכולת של החברות הבנות לעמוד בתחזיות חלוקת הדיווידנדים. בנוסף, הירידה במחיר הנפט עשויה להיתרגם לירידה בשווי הנכסים, שתביא להפסדים ברמת קבוצת דלק, שחיקה של ההון העצמי, עלייה במינוף וסכנה לדירוג האשראי.

גיא ניסנסון, יו"ר בית ההשקעות יצירה, אמר כי תשואת האג"ח של דלק משקפות ציפייה של השוק לפשיטת רגל או להסדר חוב. לדבריו, "במסגרת הסדר החוב בדלק נדל"ן ב–2012 ספג הציבור תספורת של 60% — 2.15 מיליארד שקל. פחות משלוש שנים לאחר מכן, תשובה גייס מאותם גופים מוסדיים 400 מיליון שקל לקבוצת דלק".

גיא ניסנסוןצילום: יחצ
מניית קבוצת דלק

"רמת מינוף פרועה וחסרת אחריות"

ניסנסון העריך כי "קבוצת דלק בדרך להסדר חוב נוסף, בהיקפים שיגמדו את הסדר החוב שביצע תשובה בדלק נדל"ן לפני שמונה שנים. הקבוצה נכנסה לרמת מינוף פרועה וחסרת אחריות באדיבות כספי הפנסיה והחיסכון של הציבור. בימים אלו הסיכון מתממש. גוף מוסדי שיסכים להסדר חוב ויוותר לתשובה על שקל נוסף — פראייר".

את עיקר הבעיות בדלק, שמנוהלת על ידי המנכ"ל החדש עידן וולס, מייחסים לחשש כי הירידה במחירי הנפט והגז הפחיתה דרמטית את שווי של שני נכסיה המרכזיים — איתקה (100%), שרכשה באחרונה את נכסי שברון בעסקה של 2.3 מיליארד דולר; ודלק קידוחים (60%), שמחזיקה במאגרי תמר ולווייתן.

"הסיפור בקבוצת דלק ברור ונגזר מנכסי הבסיס", אמר מנהל השקעות בכיר. "דלק קידוחים היא סחירה, והיא מייצגת את השווי שהשוק מייחס לתמר וללווייתן. לא מסובך לחשב את השווי של איתקה; יש דו"ח תזרים מזומנים שדלק פירסמה. אם אתה מציב שם את מחיר הנפט, אתה רואה ששווי איתקה נמוך משווי החוב. לכן, השאלה אם ה–NAV (השווי הנכסי הנקי) של קבוצת דלק הוא חיובי או שלילי היא שאלה רלוונטית", אמר.

אסדת לויתןצילום: מארק ישראל סלם

המשתנה המרכזי שקובע אם השווי הנכסי של קבוצת דלק שלילי או חיובי הוא שווייה של איתקה (כולל נכסי שברון). איתקה רשומה בספרי דלק לפי שווי אקוויטי של 1.4 מיליארד דולר. השווי של איתקה נגזר מההנחות לגבי תזרימי המזומנים העתידיים שלה. בתרחיש השלילי, אם המזומנים שאיתקה תייצר לאורך זמן יהיו נמוכים מסך החוב, השווי עלול להתאפס. במקרה כזה, השווי הנכסי הנקי של קבוצת דלק (NAV) הופך להיות שלילי — מינוס כמה מאות מיליוני שקלים.

דו"ח התזרים לא הפיג את החששות

בדלק פעלו אתמול בניסיון להרגיע את השוק ולבלום את הנפילות. בשעות הצהרים פירסמה דלק, באופן וולונטרי, דו"ח תזרים חזוי לשש השנים הבאות. הדו"ח כלל הנחות שמרניות: ללא מיחזור חוב, ללא הנפקה של איתקה, מחירי נפט נמוכים ותזרימים מינימום מהחברות הבנות.

בדו"ח הציגה דלק בראשונה תוכנית לנטילת הלוואה ארוכת טווח ממוסד פיננסי — של 270 מיליון דולר — כנגד התזרים שיספקו תמלוגי העל מלווייתן וכריש (אגו"ח של התזרים). ואולם, גם דו"ח התזרים החזוי לא הצליח לבלום את הנפילה במניות ובאג"ח, שהמשיכו בירידות חדות עד לנעילת המסחר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker