"כמו דנקנר ופישמן ערב איבוד השליטה": ביתן לא מוותר על הניהול, והמשקיעים מהססים

מאחורי הקלעים של רכישת יינות ביתן: קרן כלירמרק, שאמורה להשקיע 550 מיליון שקל, דורשת שליטה מלאה בניהול הרשת, אך נחום ביתן מסרב ■ לאומי פרטנרס וקרן קוגיטו קפיטל עשויות להצטרף לעסקה ■ יינות ביתן: "מכחישים טענות על מחלוקות עם הקרן"

נחום ביתן
נחום ביתןצילום: רמי זרנגר

בזמן שספקי יינות ביתן מקטינים את חשיפתם לרשת ומחכים בקוצר רוח לקבל את התשלומים שמגיעים להם ונדחו כבר כמה חודשים, עלול להיקרע חבל ההצלה שקיווה נחום ביתן לקבל מקרן ההשקעות כלירמרק ושותפים פוטנציאליים, כמו לאומי פרטנרס. שבועיים וחצי לאחר שביתן הודיע לתקשורת על השקעה אפשרית של כלירמרק ביינות ביתן, המגעים בין הצדדים רחוקים מלהסתיים.

קרן קוגיטו קפיטל, המנוהלת על ידי גיא זוקין וגיא ועדיה, ולאומי פרטנרס עשויות להצטרף לכלירמרק בעסקה מול קבוצת יינות ביתן. העסקה תתנהל במודל של השקעה משותפת, בהובלת קרן כלירמרק.

כעת, נחשפים פרטים נוספים על העסקה המתרקמת, שגורלה עדיין מעורפל. מזכר ההבנות שנחתם בין כלירמרק ליינות ביתן, הכולל גם את מגה, מדבר על הזרמה של 550 מיליון שקל, כש-220 מיליון שקל מסכום זה אמורים להיות מנותבים לפירעון חובות לבנקים מזרחי טפחות והפועלים, ו-120 מיליון שקל יהיו מנותבים עבור חוב לנאמנים של רשת מגה, שהיה אמור להיפרע עד יולי 2021.

ההשקעה הצפויה של כלירמרק אמורה היתה לכלול גם מנגנון להמרה של 30% ממניות יינות ביתן. כיוון שכלירמרק מתמחה בביצוע עסקות מורכבות ומסוכנות, היא נוהגת לבצע עסקות מסוג זה כשהיא גובה ריביות גבוהות, בשיעורים דו-ספרתיים, על ההלוואות שהיא מעניקה. כך גם במקרה של יינות ביתן, לפי ההערכות, הריבית האפקטיבית שכלירמרק תגבה מיינות ביתן תהיה 10% לפחות - ולא 6% כפי שהוערך בתחילה.

סניף של יינות ביתן ברחובות
סניף של יינות ביתן ברחובותצילום: נימרוד סונדרס

נכון להיום אחד מסלעי המחלוקת העיקריים בין כלירמרק ליינות ביתן הוא סביב שאלת ניהול הרשת. כלירמרק אמנם תחזיק במניות מיעוט בחברה, אך היא דורשת לקבל לידיה את השליטה האפקטיבית בחברה ולמנות מנכ"ל חדש ומנהלים בסניפים, להתוות אסטרטגיה עתידית, לממש חלק מהנכסים ועוד.

"מצבו של נחום ביתן מזכיר את המצב שבו היו נוחי דנקנר, שאול אלוביץ' ואליעזר פישמן לפני שהם איבדו את השליטה בעסקיהם ולא יכלו להפנים את המצב שנקלעו אליו. אולי יינות ביתן יכולה לשרוד בלי עסקת כלירמרק, אך ביתן באופן אישי לא ישרוד כבעל שליטה של הרשת", אמר גורם המקורב לנושא.

בכלירמרק מעוניינים להעביר מסר ברור למערכת הפיננסית ולספקים של יינות ביתן, שלפיו מה שהיה עד כה מבחינת הניהול של יינות ביתן הוא לא מה שיהיה בעתיד, וכי הרשת צפויה לעבור ארגון מחדש ותוכנית הבראה משמעותית. זאת במטרה להכין את יינות ביתן לקראת הנפקה אפשרית בבורסה בתל אביב, בעוד כמה שנים.

שיעור השינוי במניות רשתות השיווק מאז רכישת מגה בידי יינות ביתן

מנגד, נחום ביתן ידוע כמנהל ריכוזי שנוהג לומר את המלה האחרונה ומעורב רגשית בעסק שייסד. ככל הנראה, הצדדים לא מצליחים בינתיים להגיע להבנה לגבי אופן הניהול העתידי של הרשת.

אחד המועמדים הבולטים מטעם כלירמרק לתפקיד מנכ"ל יינות ביתן הוא יורם אייל, שהתפטר באחרונה מניהול פז קמעונות ומסחר, אך כלירמרק בודקת גם שמות של מנהלים נוספים. ביתן אמנם נמצא עם הגב אל הקיר, אך הוא עדיין לא לגמרי הפנים זאת - דבר שמקשה להשלים את העסקה.

בנוסף, תוך כדי ביצוע בדיקות נאותות בכלירמרק ראו כי סכומי השקעה שעליהם דובר עשויים לא להספיק וכי יהיה צורך בהשקעות נוספות בהיקף לא מבוטל. כלירמרק כבר היתה אמורה לבצע השקעה ביינות ביתן לפני כמה חודשים, אך בסופו של דבר המגעים בין הצדדים לא הבשילו לכדי הסכמות מחייבות.

גורמים המקורבים למגעים בין הצדדים ציינו כי ראשי כלירמרק קיימו אתמול פגישה עם חלק מהמעורבים בעסקה. הם הכחישו כי הם מתכננים לסגת מהעסקה והוסיפו כי הליך בדיקת הנאותות נמשך. אותם הגורמים הכחישו גם כי המחלוקת בין הצדדים היא סביב סוגיית השליטה ביינות ביתן.

יניב צלאל, קרן כלירמרק
יניב צלאל, קרן כלירמרקצילום: תום ברטוב

מצב פיננסי מאתגר

מי שעוד בחנה השקעה בכלירמרק היא לאומי פרטנרס, זרוע ההשקעות הריאליות שבבעלות בנק לאומי. לאומי פרטנרס, המנוהלת על ידי אבי אורטל, היתה בשלב מסוים במגעים מתקדמים מול ביתן, אך לא נחתם הסכם מחייב בין הצדדים. תוך כדי ביצוע הבדיקות עידכנו מלאומי פרטנרס גורמים רלוונטיים בבנק לאומי לגבי השקעה אפשרית ביינות ביתן. האינדיקציות שהתקבלו מהבנק לא היו מלהיבות במיוחד. יינות ביתן היא אמנם לא לקוחה של לאומי, אך בבנק היו מודעים למצב הפיננסי המאתגר של יינות ביתן והקושי שלה לפרוע את חובותיה להפועלים ומזרחי טפחות.

לאחר שכלירמרק הגיעה להבנות לא מחייבות מול ביתן, החליטו בלאומי פרטנרס לא להתקדם באופן עצמאי בעסקה, אלא במסגרת הקשר השוטף שבה היא מצויה עם כלירמרק. הצדדים דיברו על כך שאם כלירמרק אכן תגיע להבנות מחייבות מול ביתן, בלאומי פרטנרס ישקלו להצטרף לעסקה.

ללאומי פרטנרס יש גישה ישירה לחדר המידע של יינות ביתן, אבל בניגוד לכרימרק היא לא חתמה על מזכר הבנות מול יינות ביתן, שכן כלירמרק היא זו שתוביל את העסקה. גם קרן קוגיטו קפיטל מצויה בקשר עם כלירמרק לגבי השקעה אפשרית ביינות ביתן, ואף היא קיבלה גישה ישירה לחדר המידע.

הרכישות והמכירות של נחום ביתן

מטעם כלירמרק מובילים את העסקה יניב צלאל וחי נתוביץ'. כלירמרק גייסה במסגרת הקרן השלישית שלה יותר מ-2 מיליארד שקל. רשימת המשקיעים בקרנות כוללת את אלטשולר שחם, כלל ביטוח, הפניקס, מנורה מבטחים, מיטב דש, עמיתים וגופים נוספים. סביר להניח שכלירמרק לא תרצה להפנות כרבע מהיקף הגיוס לצורך עסקה בודדת הטומנת בחובה סיכונים לא מבוטלים. ואולם נראה כי לפחות חלק מהגופים המוסדיים שמושקעים בכלירמרק מעוניינים להצטרף אליה לעסקת יינות ביתן.

גורמים המקורבים לעסקה העריכו אתמול כי פחתו הסיכויים שהעסקה מול כלירמרק תושלם. אם העסקה לא תושלם ולא יגיעו משקיעים אחרים, יצטרך ביתן לממש סניפים נוספים מעבר ל-13 הסניפים שמכר עד כה. בין היתר, ביתן ניהל בעבר משא ומתן לקבלת הלוואה שניתנת להמרה למניות הרשת עם קבוצה בראשות עדי צים, בעל השליטה בחברת המימון החוץ־בנקאי אס.אר אקורד.

נכון לעכשיו, יונה פוגל, לשעבר מנכ"ל פז שבחן השקעה ביינות ביתן עם קבוצת משקיעים, לא נמצא בעסקה הנוכחית.

אבי אורטל, לאומי פרטנרס
אבי אורטל, לאומי פרטנרס

מפלס החרדה של הספקים עולה שוב

באחרונה פירסמנו כי בזמן שבדיקת הנאותות מתבצעת הודיעה יינות ביתן לחלק מספקיה כי היא דוחה את תשלום הכספים המגיעים להם בגין אספקת סחורה. קשיי הנזילות של יינות ביתן גרמו לה לדחות תשלומים לספקים כמה פעמים בחודשים האחרונים, מה שהעלה את החשש כי החברה עלולה להגיע למצב של הסדר חוב, כפי שקרה לכמה רשתות מזוןבשנים האחרונות. ואולם יינות ביתן הודיעה בסוף ינואר על מזכר הבנות עם כלירמרק - מה שהרגיע חלקית את הספקים. עם זאת, ככל שהזמן עובר מפלס החרדה של הספקים עולה בחזרה.

מקבוצת יינות ביתן נמסר: "אנחנו מכחישים את הטענות על בעיות או מחלוקות עם הקרן. בדיקת הנאותות מתקדמת לפי התוכנית ולוחות הזמנים שנקבעו במסמך ההבנות שחתמנו. התקשורת לא תזרז את השלמת העסקה עם הלחץ לחפש ולקבל תשובות".

מלאומי פרטנרס נמסר: "המדיניות שלנו היא לא להתייחס לעסקות שאנחנו בוחנים, כמו גם לעסקות שאנחנו לא בוחנים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker