עידו באום

שיעור החברות הציבוריות בבורסה בתל אביב שאין להן בעל שליטה עלה בשנתיים האחרונות. לפי נתוני רשות ניירות ערך, כמעט שליש מהשקעות הציבור בבורסה נמצא בחברות שאין להן בעל שליטה. חלק מהן חברות משמעותיות במשק — בהן טבע, שני הבנקים הגדולים הפועלים ולאומי, פז וכלכלית ירושלים.

בשנה האחרונה קיים משרד המשפטים התייעצויות עם שחקני שוק ההון כדי להבין אם המצב החדש הוא מגמה גוברת במיוחד, ואם הוא מחייב שינוי של חוק החברות או רגולציה מסוג אחר. מקובל לטעון כי חוק החברות בישראל מותאם בעיקר לחברות שיש להן בעל שליטה.

מאיר לוין, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (משפט כלכלי)
מאיר לוין, המשנה ליועמ"שצילום: אייל טואג

"משום שהחוק עובד כמו שצריך, השינויים שנכניס — אם נכניס — יהיו בנושאים שיש לגביהם הסכמה רחבה לגבי הצורך לטפל בהם וגם הסכמה בינלאומית רחבה לגבי אופן הטיפול", אמר המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (כלכלי פיסקלי), עו"ד מאיר לוין, בכנס בעניין בעיית הפעולה המשותפת בשוק ההון, שהתקיים השבוע בבית הספר למשפטים של המרכז הבינתחומי הרצליה.

לוין שיתף את הקהל ברשמים מהשיחות שקיים עם פעילים בשוק. לדבריו, רוב הגורמים בשוק סברו אמנם שיש מקום להכין את הרגולציה לחברות ללא גרעין שליטה, אבל היתה מחלוקת אם השינויים צריכים להיות רחבים או מינימליים. מחלוקת התגלעה גם בשאלה אם לתקן את חוק החברות, או להתקין תקנות שניתן לעדכן בקלות רבה יותר.

כשליש מהחברות

בכנס איגוד הדירקטורים הישראלי השבוע, כבר רמז לוין בצורה יותר ברורה כי אחד התיקונים לחוק חברות יהיה הגדלת מספר הדירקטורים הבלתי תלויים או החיצוניים, שחברה ללא גרעין שליטה תהיה חייבת למנות לדירקטוריון, כדי להקטין את בעיית "שלטון המנהלים".

עוד סוגיה משמעותית היא הנקודה שהחברה הופכת לכזאת שאין בה בעל שליטה. לדברי לוין, "כיום שינוי כזה אינו דרמטי, אבל אם נקבע כללים לחברות ללא שליטה, אז השאלה אם יש או אין שליטה יכולה להיות קריטית". חלק מהטוענים ביקשו לשמר את המצב הקיים, שבו החברה היא זו שקובעת על סמך מבחן כמותי (אחזקות של 50% ויותר) או מבחן איכותי (היכולת לכוון את פעולת החברה) אם יש לה בעל שליטה או לא. אחרים דרשו כלל ברור כדי שלא להיות חשופים לתביעות. לוין הודה כי אינו קרוב להכרעה בשאלה: "הסוגיה לא פשוטה ונצטרך לחשוב עליה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker