"מי ישלם לי משכנתא של 5,000 שקל בחודש?" הסיפור על הסוהר שנתקע בדרך לפרישה

מינהלת הגמלאות באוצר אישרה לסוהר שהוצא לפנסיה מוקדמת לעבור מפנסיה צוברת לתקציבית - בתנאי שההפקדות בקרן יוחזרו למדינה ■ באלטשולר, לאחר פנייה לרשות שוק ההון, טוענים שזה בניגוד לחוק ■ אז איך במקרים דומים בעבר עם קרנות פנסיה אחרות - ההפקדות הוחזרו?

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כלא חרמון. במקרים דומים בעבר, בשב"ס לא נתקלו בבעיה דומה
כלא חרמון. במקרים דומים בעבר, בשב"ס לא נתקלו בבעיה דומהצילום: אייל טואג

"כרגע אני בחופשת שחרור, אבל בעוד חודש וקצת אמור להתחיל לקבל פנסיה. מי ישלם לי משכנתא של 5,000 שקל בחודש מ-1 במארס?", אומר א' שנמצא בין הפטיש לסדן - משום שאינו מצליח להסדיר את קצבת הפנסיה שהוא אמור לקבל. ככל הידוע, א' הוא הראשון שנקלע למצב המתואר פה - מצב שנוצר בעקבות אי-בהירות בכללי הפנסיה של עובדי המדינה.

אחרי שירות של 16 שנה בצה"ל ועוד 12 שנה בשירות בתי הסוהר (שב"ס), ועדה רפואית של השב"ס אישרה לא', 49, יציאה לפנסיה מוקדמת. ואולם בעקבות הנחיות סותרות של שני גופים במדינה - מינהלת הגמלאות במשרד האוצר, שאמונה על תשלומי הפנסיה של עובדי המדינה, ורשות שוק ההון (שעד לאחרונה היתה חלק ממשרד האוצר) - לא ברור מי ישלם לו את קצבת הפנסיה.

א' הצטרף לשב"ס אחרי 2004, השנה שממנה והלאה כל מי שמגויס לשירות הביטחון משתייך אוטומטית למסלול פנסיה צוברת, והפקיד בכל תקופת שירותו יחד עם המעסיק לקרן פנסיה. לאחר שאושרה לו היציאה לפנסיה מוקדמת בעקבות אחוזי נכות ואובדן כושר עבודה שנקבעו לו בשל מחלה, מינהלת הגמלאות באוצר, אישרה לו לעבור למסלול פנסיה תקציבית, שתשולם על ידי שב"ס ממועד פרישתו.

עם זאת, המעבר מהמסלול הצובר לתקציבי הותנה בכך שההפקדות יוחזרו למעסיק. ההיגיון ברור: כדי שהמדינה לא תשלם לו פעמיים - הן מההפרשות של השב"ס בתקופת עבודתו והן בתשלומי הפנסיה התקציבית.

"מי עובר על החוק?"

א' העביר לבית ההשקעות אלטשולר שחם, שם מנוהלת קרן הפנסיה שלו, את המכתב ממשרד האוצר המאשר לו את המעבר לפנסיה התקציבית בתנאי שההפקדות שבוצעו לקרן יוחזרו. הוא ביקש שיחזירו למדינה את ההפקדות, לצורך ביצוע ההתחשבנות. באלטשולר השיבו לו - לאחר פנייה בעניין לרשות שוק ההון - כי החוק אינו מאפשר להחזיר את כל ההפקדות - רק את החלק של הפיצויים.

"הוראות הדין אינן מאפשרות לחברה להשיב למעסיק, באופן גורף, הפקדות שביצע לקרן פנסיה של אחד מעובדיו", השיבו לו באלטשולר, והפנו אותו לסעיפי החוק הרלוונטיים - ובהם סעיף 25 לחוק הפיקוח על שירותים פיננסיים (קופות גמל) מ-2005, האוסר על העברת זכויותיו של עמית לאחר. עוד כתבו לו כי ההוראה היחידה המאפשרת להשיב כספים למעסיק היא במקרה של הפקדת תשלום ביתר, ובכפוף להעברת הצהרה מתאימה של המעסיק, ומאחר שלא קיבלו הצהרה כזו - רק העמית יכול למשוך כספים מקרן הפנסיה.

ההבדלים בין פנסיה תקציבית לפנסיה צוברת

באלטשולר שחם הסבירו לא' במכתב התשובה כי "נושא זה הוצף בעבר על ידי החברה למינהל תחום שכר ותנאי שירות באגף החשב הכללי במשרד האוצר ובפני נציגי רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, ובאחרונה - בעקבות המקרה הנ"ל - הסוגיה הועברה מחדש לעיון לנציג הרשות".

א' פנה ישירות לרשות שוק ההון, שם השיבו לו שהם מחכים לתשובה מקרן הפנסיה, וכשהתשובה הגיעה - הפנייה ננעלה אוטומטית. לפי א', "פתחתי את התלונה מחדש ומאז אני בפינג-פונג אתם, אבל עדיין לא קיבלתי תשובה".

א' מודאג. מעבר להידרדרות במצבו הבריאותי, כל ההכנסה העתידית שלו, כולל הקצבאות בפנסיה התקציבית מימי הצבא, תלויה בתחילת קבלת הפנסיה התקציבית משב"ס. "הייתי בצבא 16 שנה ועשיתי הסדר הקפאת זכויות - מה שמאפשר לקבל את החלק שנצבר עד השחרור בגיל 67 או ביציאה לגמלה רפואית, וקבלת פנסיה תקציבית ממקום העבודה. מרגע שתשולם לי הפנסיה התקציבית משב"ס, אהיה זכאי לקבל גם את הפנסיה הצבאית - בלי זה אשאר ללא הכנסה מרגע השחרור".

לא ברור לא' מדוע סירבו דווקא לו: "ממה שאמרו לי במינהלת הגמלאות, היו קרנות פנסיה ששיחררו את הכסף במקרים דומים ויש עשרות מקרים כאלה מהמשטרה ומשב"ס. באלטשולר אמרו לי שרשות שוק ההון בוחנת אותם בציציות ושאני אעזור להם לפרוץ את הדרך. לא ברור לי איך שני אגפים באותו משרד - רשות שוק ההון ומינהלת הגמלאות - אחד עובד ימינה ואחד שמאלה. אז מי מהם עובר על החוק?"

צה"ל, האוצר והעיכוב בפנסיית הגישור

כל מי שגויס לשירות ביטחון (צה"ל, משטרה, שב"ס, שב"כ והמוסד) אחרי 2004 משויך אוטומטית למסלול פנסיה צוברת - עד אז, בשירות המדינה היתה נהוגה פנסיה תקציבית, שמשולמת מתקציב המעסיק. עם זאת, גם מי שבפנסיה צוברת עדיין זכאים לפנסיית גישור מהמדינה, מהפרישה ועד גיל 67. אלא שעד כה ההסכמים לגבי פנסיית הגישור לא נכנסו לתוקף, ולכן גם התקנות הרלוונטיות לא נחתמו. הסיבה לכך היא מחלוקות בין האוצר לצבא, בין השאר בנוגע לגיל שבו תופסק פנסיית הגישור: 67 לפי צה"ל או 60 לפי האוצר.

בינתיים, כל עוד לא נחתמו התקנות, קובע חוק שירות המדינה (גמלאות), כי כל מי שנהפך לנכה או מת כשהוא בפנסיה צוברת (בתנאים מסוימים) - הוא או מוטביו יעברו לפנסיה תקציבית. במלים פשוטות, שוטר או סוהר שיוצא לגמלאות בפרישה רפואית - בהתאם לתנאים הקבועים, בין השאר אחרי יותר מעשר שנות שירות - יחזור להסדר של פנסיה תקציבית.

בניין משרד האוצר
בניין משרד האוצרצילום: אמיל סלמן

בשנים האחרונות מינהלת הגמלאות אישרה 15-10 מעברי מסלול פנסיוני כאלה בשנה. בפועל, ההתחשבנות נעשית בגוף שממנו נעשתה הפרישה, בהתאם להנחיות של מינהלת הגמלאות. זו לא הפעם הראשונה שנתקלים במקרה כזה בשב"ס - אבל זאת בהחלט הפעם הראשונה שהם נתקלו בבעיה להעביר עמית ממסלול צובר לתקציבי.

החוק שקובע כי עובדים היוצאים לפנסיה מוקדמת יקבלו מהמדינה פנסיה תקציבית לא קובע פרטים לגבי מנגנון ההתחשבנות, ההכרחי במקרים אלה. כך יוצא שיש חוק מפורש מ-2005, שלפיו רשות שוק ההון מונעת את אפשרות החזרת הכספים. על פניו, הגיוני שהמצב צריך לחזור לקדמותו, כאילו מאז ומעולם העובד היה בפנסיה תקציבית - אבל אין שום חוק שמסדיר זאת.

יתרה מזאת, לא ברור על סמך מה פעלו קרנות הפנסיה האחרות עד כה, כשהחזירו את ההפקדות למעסיק של העמית. המעבר בין המסלולים מעלה עוד שאלות - כמו מי נהנה מהתשואה שנצברה בקרן, ומה קורה עם הקרן: האם היא נהפכת ללא פעילה או נסגרת?

בכיר בענף אומר כי "המקרה של א' הוא פרשנות צרה של הוראות החוק, שפוגעת בעמית. בעבר, אחרי שנקבע המעבר לפנסיה צוברת, ההחזרים מהקרנות נעשו במסות, כשהעמיתים עברו לפנסיה תקציבית. גם היום, אם זה לטובת העמית, הרי זה הכסף שלו, וכולם רוצים בזה - אפשר לבצע פרשנות תכליתית ולהחזיר את הכסף למדינה".

בינתיים, אין פנסיה

כרגע לא ברור מה יהיה הפתרון עבור א'. מה שברור זה שאין לו זמן להמתין עד לתיקון חקיקה שיסדיר את העניין.

מרשות שוק ההון נמסר: "הנושא אינו מצוי בתחום סמכותה הבלעדי של הרשות. על כן הרשות תמשיך לפעול, יחד עם הגופים הרלוונטיים, בעלי הסמכות החוקית למקרה זה, למציאת הפתרון הנכון למקרים מיוחדים מעין אלה תוך הגנה על החוסך".

ממשרד האוצר לא נמסרה תגובה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker