רגע האמת של נחום ביתן מתקרב - מכירה או בית משפט

גוברים קשיי הנזילות של יינות ביתן ■ ספקים טוענים שהרשת דוחה תשלומים ושחלה ירידה נוספת במכירות בסניפים ■ לביתן לא תהיה ברירה אלא להכניס שותף, אחרת יש חשש שאחד הנושים ייקח את הרשת לבית המשפט ■ ביתן מנהל מגעים עם משקיעים, בין היתר עדי צים וקרן שקד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחום ביתן
נחום ביתןצילום: רמי זרנגר

קשיי הנזילות של נחום ביתן, מבעלי רשת יינות ביתן, מחמירים. יינות ביתן דוחה בימים אלה תשלומים לספקי שתי הרשתות שבבעלותה, יינות ביתן ומגה. אחד מהספקים הגדולים של הרשת מספר כי "ביתן דחה תשלומים רבים בימים האחרונים. יש ירידה ממוצעת של 15% במכירות שלנו ברשת. הוא יצטרך למכור סניפים נוספים או להכניס משקיע פנימה - לא תהיה לו ברירה".

בענף גובר החשש שאם יינות ביתן לא תמצא פתרון מהיר למצוקתה היא תגיע לבית המשפט. ביתן יכול לסגור את הבור התזרימי של הרשת, אך המחיר של צעד כזה עשוי לכלול את העברת השליטה בחברה למשקיע - וזהו מחיר שלא בטוח שהוא יסכים לשלם. "קשה לו להכניס משקיע שותף. ביתן הוא אדם ריכוזי, שאוהב להיות זה שקובע. הוא בנה את הרשת בעצמו. לאורך השנים הוא התרגל להיות זה שקונה רשתות אחרות, ולא להיפך", אומר בכיר ברשת גדולה.

ספק שביתן דחתה לו תשלומים אמר כי "הגורל של יינות ביתן הוא בידי נחום ביתן, אבל הבעיה שלו היא שהוא יצטרך ככל הנראה לוותר על השליטה בחברה ואני לא בטוח שהוא מסוגל לעשות את זה".

ביתן מנהל בימים אלה מגעים לגבי הצעות שונות שעומדות על הפרק. אחת מהן היא הצעה משותפת לעדי צים ולקרן שקד, שבשליטת גיל דויטש ורוני בירם, עבור מתן הלוואה של 400 מיליון שקל, בריבית של 8%, שניתנת להמרה למניות חברת יינות ביתן, לפי שווי חברה של 500 מיליון שקל.

הרכישות והמכירות של נחום ביתן

ביתן בוחן שתי הצעות נוספות להשקעה במניותיה של החברה, אבל הוא מנסה לצרף שותף ולשמר את השליטה בידיו - תרחיש שסבירותו יורדת ככל שמצבה הפיננסי של החברה מידרדר.

הלוואה המירה למניות או צירוף שותף?

אין זו הפעם הראשונה שיינות ביתן דוחה תשלומים לספקים בחודשים האחרונים. ביתן לא יוכל לדחות עוד זמן רב את ההחלטה על הזרמת כספים לחברה - בדרך של קבלת הלוואה המירה למניות או באמצעות צירוף שותף. זאת הן בשל הירידה הנמשכת במכירות הרשת - שהיא הגורם העיקרי להחמרה בקשיי הנזילות - והן משום שהנכונות של חברות שמבטחות את אשראי הספקים להמשיך לבטח גם מסגרות אשראי נובעת מכך שהרשת עידכנה אותם בדבר המגעים להכנסת שותף. בנוסף, ביתן מסתכן בכך שאחד מספקי הרשת יאבד את סבלנותו וידרוש את פירעון החוב באמצעות פנייה לבית המשפט.

ההידרדרות במצב יינות ביתן התבטאה גם בתחילת החודש, כשחברת ביטוח האשראי Coface החליטה להוריד את כיסוי ביטוח האשראי שביכורי שדה דרום מעניקה ליינות ביתן ב-45% - ל-18.8 מיליון שקל, לאחר שתי הפחתות קודמות (מ-50 מיליון שקל) מספטמבר 2019.

מינוף גבוה

יינות ביתן סובלת ממינוף גבוה מאז רכישתה של מגה ביולי 2016, בתמורה ל-495 מיליון שקל. עוד לפני קנייה זו, מימנה הרשת מסע רכישות שערכה באמצעות אשראי בנקאי. כך למשל, יינות ביתן קנתה את רשת כמעט חינם תמורת 262 מיליון שקל, לאחר שחילקה דיווידנד של 80 מיליון שקל לבעליה הקודמים - חברת צים שיווק שבשליטת עדי ורני צים. הדיווידנד רוקן את קופתה של כמעט חינם, ואילץ אותה לקחת הלוואה. יתר על כן רכישת מגה קמעונות יצרה פירמידה של חברות ממונפות ודלות במזומנים.

סניף של מגה בעיר בתל אביב
סניף של מגה בעיר בתל אביבצילום: אייל טואג

יינות ביתן התחייבה לשלם לנאמני מגה קמעונות את תמורת הרכישה בתשלומים חודשיים עד יולי 2021. החברה אמנם עומדת בתשלומים במלואם ובמועדם, אבל לפי הערכות, יצרה התחייבות זו לחץ תזרימי על הרשת. הלחץ מנע ממנה להשקיע בסניפים ובמערכות מידע ולהחזיק ביתרות מזומנים שיאפשרו לה לרכוש סחורה במחירים נוחים מספקיה.

מצבה של יינות ביתן הורע עוד יותר בנובמבר 2016, בעקבות פרסום תחקיר של חדשות ערוץ 2 (כיום חדשות 12), שלפיו הסתובבו חתולים על המזון במעדנייה בסניף ברעננה. התחקיר פגע במכירות של אחד מסניפיה החשובים וגרם להרשת נזק תדמיתי ניכר.

יתרת החוב של יינות ביתן לנאמני מגה מסתכמת ב-110-100 מיליון שקל. בנוסף יש לה חוב מוערך של 300 מיליון שקל לבנקים. הלחץ הפיננסי על הרשת גבר בקיץ 2019 כשחברות ביטוח האשראי הקטינו את מסגרות האשראי שהן מבטחות, בעקבות ירידה חד-ספרתית במכירות של חנויות השכונתיות במגה בעיר וירידה דו-ספרתית במכירות יינות ביתן.

בעקבות ההרעה התפעולית, הירידה בתזרים המזומנים ובמסגרות האשראי המבוטחות, נפגע כוח הקנייה של החברה - והיא נאלצה למכור סניפים. יינות ביתן מכרה עד כה 11 סניפים, בעלי שטח מכירה מצטבר של 16.7 אלף מ"ר ומחזור מכירות שנתי מצטבר של 430 מיליון שקל - תמורת 143 מיליון שקל.

פיטורי עובדים?

המצב המאתגר הביא לעזיבות של בכירים בימים האחרונים: סמנכ"ל הכספים איל וינברג ומנהל אגף השיווק ערן וייזר החליטו לפרוש מתפקידם. במקומו של וינברג מינתה הקבוצה את רו"ח דוד סבן, שכיהן בשנים האחרונות כסמנכ"ל הכספים של איקאה ישראל. בימים אלה עוברת יינות ביתן תהליך התייעלות ארגונית, שבמסגרתו כבר צומצמו מספר המנהלים האזוריים. כמו כן, צפויים שינויים נוספים, ובהם פיטורי עובדים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker