טראמפ נגד גרטה: למה הקרב הזה טוב למנכ"לים של התאגידים הגדולים

אף אחד לא באמת מודאג בכנס הכלכלי העולמי, ואפילו השמש מחייכת ■ גרטה תונברג זכתה לתמיכה מארגוני סביבה, וטראמפ הבטיח שארה"ב תצטרף ליוזמה לשתילת טריליון עצים ■ המנכ"לים מתו על זה: גם הם רוצים להשתתף בפרויקטים כאלה ולזכות בחותמת כשרות מהצעירים

איתן אבריאל
גרטה תונברג בכנס דאבוס 2020
גרטה תונברג בכנס דאבוס 2020צילום: בלומברג

הנה מה שקרה ביום הראשון של כנס דאבוס במהדורת 2020, שיימשך עד לסוף השבוע, ומדוע כבר האירועים הראשונים הללו מבהירים שהפער בין האליטות הכלכליות והפוליטיות לבין אנשי המחאה, הצעירים ולמעשה כל שאר בני האדם על פני כדור הארץ — הם גדולים, ואולי אפילו בלתי ניתנים לגישור.

1. גרטה תונברג

הנערה השוודית, שהיום כבר בת 17, פתחה את הכנס בזעם המוכר שלה, עם רשימה של דרישות: לסיים כל סובסידיה לדלקים, להפסיק להשקיע בתעשיית קידוחי הנפט והגז, ולעשות את זה עכשיו כדי "להציל את הילדים" מפני כדור הארץ שכרגע "בוער".

הפגנה של פעילי גרינפיס נגד מדיניות האקלים של גרמניה, בברלין היום
פעילי גרינפיס מפגינים בברלין במקביל לכנס דאבוסצילום: HANNIBAL HANSCHKE/רויטרס

אם בשנה שעברה היה ניתן לפטור את דבריה כהתלהבות של תלמידת תיכון, כיום היא מקבלת גיבוי מלא מעשרות ארגונים ומדענים בעלי מוניטין. כך, לדוגמה, ארגון גרינפיס הצטרף גם הוא למתקפה נגד המערכת הפיננסית — בנקים, חברות ביטוח וחברות לניהול השקעות — בגלל שהיא מזרימה את טריליוני הדולרים המממנים את תעשיית הנפט ושאר הדלקים הפחמניים.

הפעם, בהזמנת מארגני הכנס, הגיעו עם תונברג עוד מאות צעירים, אשר מגבירים את עצמת המחאה האקלימית, מוסיפים לה אנרגיה ומעניקים לה לגיטימיות — כי הרי כולם מבינים שאותם צעירים הם אלה שיצטרכו לשאת בתוצאות של ההתחממות הגלובלית, שעמה ממשלות העולם, לדעתם, אינם מתמודדים כראוי.

2. דונלד טראמפ

כמעט במקביל לתונברג, הגיע לדאבוס נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לביקור בזק בן 24 שעות — הוא הרי עסוק מאוד בהליך ההדחה שמתנהל נגדו בוושינגטון — וסיפק נאום סולידי במונחים שלו, אבל גם כזה שמלא שקרים וחצאי אמיתות. למעשה, טראמפ נשא נאום בחירות שמכוון ישירות ל"בייס" שלו בארה"ב. לכן, הבליט את ביצועי הכלכלה האמריקאית וכיצד הרוויחו מהם הבוחרים שלו — פועלים, עובדי צווארון כחול, וצעירים שלא למדו באוניברסיטה.

כמובן, הוא הגזים בכל משפט, נטל את מלוא הקרדיט וקבע שהעתיד הכלכלי של אזרחי ארה"ב ורוד ומבטיח. אין זה משנה ששלשום בלילה פורסם סקר המנכ"לים של חברת רואי החשבון PWC, שדווקא חשף פסימיות עמוקה בכל הנוגע לצמיחה הגלובלית בשנה הקרובה.

צילום: AFP

אלא שמעבר לנאום הבחירות שנכתב עבורו ואותו הקריא מהטלפרומפטר — כולל משפטים ארוכים ומעט מוזרים על השריפה בקתדרלה של נוטרדאם בפריז — טראמפ לא רק שלא התעמת הפעם עם גרטה תונברג — הוא אפילו הכין ללוחמי האקלים מתנה. טראמפ הודיע שארה"ב תצטרף ליוזמה העולמית לשתול טריליון עצים ברחבי העולם, במטרה לספוג פחמן דו חמצני מהאוויר. ההצהרה הבלתי מחייבת הזו של טראמפ התקבלה בחום על ידי רבים — אבל לא על ידי תונברג. היא, מצידה, אמרה כמעט מיד ש"לשתול עצים זה לא מספיק".

3. המנכ"לים

בסופו של היום הראשון, המנכ"לים שהגיעו לדאבוס — רבים מהם במטוס הפרטי שלהם — כנראה מרוצים. ראשית, מזג האוויר נפלא, השמש זורחת, ועל פי התחזית כך גם יהיה עד סוף השבוע. זה לא תמיד המצב בדאבוס, והיו בעבר כנסים בהם השלג לא הפסיק לרדת.

שנית, המנכ"לים די אוהבים את טראמפ: בימים שבהם התאגידים שלהם והשיטה הקפיטליסטית מותקפים מכל כיוון, טראמפ הגיע ונשא נאום שיווק וקידום לכלכלת השוק, מגובה במספרים הטובים של הכלכלה האמריקאית, לפחות בכל הקשור לביצוע שווקי המניות ולשיעור התעסוקה. הוא אמר באופן מפורש שכלכלת השוק הקפיטליסטית אחראית להצלחות הללו, וגם האיץ בשומעיו לאמץ אותה — וזו מוזיקה שערבה לאזניהם.

לא רק זאת: מהתרשמות לא פורמלית של כמה דמויות קבועות בדאבוס, רבים מהמנכ"לים מעריכים שטראמפ ינצח שוב בבחירות לנשיאות בחודש נובמבר השנה. אם זה יקרה — אז המודל הקפיטליסטי שלו ישלוט גם בשנים הבאות. דבר אחד ברור: נכון להיום אין בקרב באי כנס דאבוס שום פאניקה או דאגה — כפי שהיה אולי צריך לראות לו המשתתפים היו חושבים שברני סנדרס או אליזבת וורן יישבו בבית הלבן.

בשנה שעברה, חלק ניכר מהדיון בדאבוס התמקד בהצעות של חברת הקונגרס אלכסנדריה אוקסיו־קורטז, שאמנם לא הגיעה לכנס, אבל שיחררה תוכנית להעלאת מסים על מנכ"לים ובעלי הון אפילו עד לרמה של 70% — והכניסה אותם ללחץ עצום. הפעם, לפחות ביום הראשון, לא נצפה שום לחץ כזה — כנראה בשל הערכה שאף אחת מהתוכניות הללו לא תצא בסופו של דבר לפועל.

4. ה"גרינוושינג"

אז מה היה לנו ביום הראשון? גרטה תונברג דיברה, הצטרפו אליה מדענים וארגונים חברתיים וסביבתיים, אבל העולם לא קרס תחת עצמו. טראמפ בא, לא עשה מהומות מיותרות, קבע שהוא פועל למען החלשים, ואפילו התחייב לשתול מיליארדי עצים. המנכ"לים מתו על זה: גם הם רוצים לתת כספים (של ציבור בעלי המניות) לכמה פרוייקטים כאלה, ולזכות בחותמת הכשרות הנכספת מנציגי הדור הצעיר.

מארגן הכנס, קלאוס שוואב, חיבק את טראמפ ואת ביצועיו. התקיימו עשרות דיונים על מוביליות חברתית, הצלת כדור הארץ ואי שוויון, ואפילו הנציגים הסיניים הצטרפו לפסטיבל הדיבורים בעד איכות הסביבה. מלחמת הסחר בינם לבין ארה"ב כמעט הסתיימה, ואם להאמין לטראמפ, הוא והנשיא הסיני שי הם עכשיו החברים הכי טובים בעולם — כך, במילים שלו.

השורה התחתונה היא שהמתנגדים לסדר העולם הנוכחי באו, ירו את התחמושת שלהם, ועכשיו המנכ"לים יכולים לחזור לשגרה, להפגש אחד עם השני ולוודא שהתחרות ביניהם לא חריפה מדי. עבור המנכ"לים, הציבור עם הקילשונים והלפידים הבוערים אינו צועד עתה במעלה ההר בדרך לדאבוס. זו כבר סיבה טובה לחייך, לעלות לשינה קצרה בחדר, להחליף בגדים, ולהתכונן למבול מסיבות הקוקטייל בחסות התאגידים והעיתונים הגדולים.

תגובות