כספי הפנסיה יוצאים לטיול: האוצר בחר ב-KCPS להקמת קרן השקעות בדרום אמריקה

ועדת המכרזים באוצר הכריזה כי קלאריטי קפיטל (Clarity Capital) - לשעבר KCPS - זכתה במכרז להקמת קרן השקעות ישראלית, בשיתוף הבנק הבין-אמריקאי לפיתוח (IDB), שתגייס 250 מיליון דולר ממוסדיים

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מצודת האינקה האגדית מאצ'ו פיצ'ו בפרו
אתר מאצ'ו פיצ'ו, פרוצילום: REUTERS

ועדת המכרזים להקמת קרנות השקעה, בראשות גיל כהן, סגן בכיר לחשב הכללי, בחרה בקלאריטי קפיטל (Clarity Capital) - לשעבר KCPS - להקמה וניהול קרן חוב, שתגייס הון מגופים מוסדיים בישראל להשקעה בפרויקטים במדינות אמריקה הלטינית. הקרן תוקם בשיתוף עם הבנק הבין-אמריקאי לפיתוח (IDB), המתמחה בהשקעות באמריקה הלטינית. 

מדובר בקרן חוב ראשונה מסוגה, שצפויה לגייס 250 מיליון דולר בישראל. הקרן תשקיע בפרויקטים בתחומי האנרגיה, מים, חקלאות, בריאות, תחבורה, תקשורת וסייבר. הקרן תיהנה מתמיכת המדינה במימון דמי הניהול השנתיים של מנהל הקרן בתקופת פעילותה, ובהגנה מפני הפסדים בקרן עד לגובה של 25 מיליון דולר. הקרן היא לתקופה של 15 שנה.

לצד פתיחת אפיק ההשקעה החדש, הקרן אמורה לסייע במימוש אסטרטגיה מדינית-פוליטית – כלומר, חיזוק מעמדה של ישראל במדינות המתפתחות באמריקה הלטינית, תוך קידום אינטרסים כלכליים ומדיניים באותן מדינות וקידום אפיקי השקעה פרטיים בשווקים אלה. את הקרן ינהל עמיר ליבוביץ מקלאריטי קפיטל.

לפי תנאי המכרז – שלפיהם נקבעה זהות הזוכה - מנהל הקרן חייב לעמוד בכמה תנאים, בהם ניסיון של שנתיים לפחות בניהול קרן השקעות פרטית בהיקף של יותר מ–75 מיליון דולר. קלאריטי קפיטל ניהלה בעבר קרן מנוף, והיא היתה אחת משלושה גופים שבחרה המדינה לניהול הקרנות (בראשית, אוריגו ו־KCPS). הקרנות הוקמו ביוזמת המדינה ובגיבויה ב-2009 כדי להוציא את שוק האשראי מהקיפאון שלאחר המשבר הפיננסי, על ידי הזרמת כסף לשווקים ולחברות.

לקלאריטי משרדים בתל אביב ובניו יורק, והיא עוסקת בעיקר בניהול השקעות ללקוחות פרטיים עתירי הון (פמילי אופיס) וללקוחות מוסדיים מישראל ומהעולם. את החברה ייסד ב-2006 טל קינן, בשיתוף עם דייוויד שטיינהרדט (בנו של מנהל קרנות הגידור מייקל שטיינהרדט), ג'יי פומרנץ ולורנס שרייבר, שהם בעלי המניות העיקריים. קינן הוא גם יו"ר מועצת המנהלים של קרן קורת, הפועלת בישראל ללא מטרות רווח ומספקת אשראי לעסקים קטנים, בדרך כלל בפריפריה.

ערן פלג, דיוויד שטיינהרט, טל קינן, ג'יי פומרנץ, עמיר ליבוביץ' וקלי דוהרטיצילום: תומר אפלבאום

הקרן של קלאריטי קפיטל תשקיע בשיתוף עם הבנק הבין-אמריקאי בדרך של חלוקת סיכונים משותפת - כלומר, על כל שקל שישקיעו המוסדיים מישראל, IDB ישקיע שקל נוסף. 

הבנק הבין־אמריקאי לפיתוח, שמטהו נמצא בוושינגטון, נוסד ב-1959, וישראל הצטרפה אליו ב-1976. יעדיו העיקריים הם הקטנת העוני וקידום ופיתוח כלכלי־חברתי של מדינות מרכז ודרום אמריקה והאיים הקריביים. הבנק נמצא בבעלות 48 מדינות. נשיא הבנק הוא לואיס אלברטו מורנו מקולומביה, ומועסקים בו 2,000 עובדים. הבנק משקיע כיום בעיקר במגה-פרויקטים. מאז הקמתו, שומר הבנק על דירוג AAA בשלוש חברות הדירוג המובילות בעולם.

הבנק נמנה עם הבנקים המולטי-לטרליים - מוסדות פיננסיים בינלאומיים הנמצאים בבעלות מדינות, שמתמחים בהשקעה בפרויקטים במדינות מתפתחות (Banks Development Multilateral). הבנקים נוסדו במטרה לספק פתרונות מימון ומומחיות לפרויקטים בעולם השלישי, שמרחיק משקיעים פרטיים. כיום נאמדת ההשקעה של הבנקים בפרויקטים ב–100 מיליארד דולר בשנה, שמנותבים, בין השאר, לכבישים, מערכות השקיה ותחנות כוח.

שר האוצר, משה כחלון, אמר כי "הקמת הקרן היא תוצאה של שיתוף פעולה פורה בין מנכ"ל משרד האוצר, החשב הכללי, הממונה על התקציבים, ראש רשות שוק ההון, הכלכלנית הראשית והיועץ המשפטי של משרד האוצר. למדינת ישראל יש אינטרס לפעול בדומה לכלכלות המפותחות בעולם, ולהרחיב את נוכחותה במדינות המתפתחות. כל אלה דחפו לפיתוחו של מודל הטומן בחובו הזדמנויות רבות לכלכלה הישראלית".

ליבוביץ, שמשמש מנכ"ל קבוצת קלאריטי קפיטל, אמר כי "בעולם של ריביות אפסיות, העמיד משרד האוצר תוכנית יצירתית ואפקטיבית שתאפשר לסקטור הפרטי להשקיע בריבית עודפת מחד, ובטריטוריה צומחת מאידך - תוך ניצול חוזקה הכלכלי של מדינת ישראל. קבוצת קלאריטי קפיטל גאה לשתף פעולה עם משרד האוצר ולתרום מהיכולות הבינלאומיות של החברה במסגרת מיזם חשוב זה, הממצב את מדינת ישראל כגורם משפיע בזירה הכלכלית הגלובלית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker