זינוק יוצא דופן: פיספסנו את העליות במדד הכי טוב בבורסה

באוקטובר 2018 הושק מדד ת"א־פמילי, שכולל בתוכו חברות בשליטה משפחתית ■ מאז הניב המדד תשואה יוצאת דופן - מהגבוהות בבורסה ■ בתוך שנה ושלושה חודשים בלבד עלה המדד ב-53% ■ רק חברת קרנות אחת, תכלית, מציעה קרן העוקבת אחר המדד

ערן אזרן
משפחה
משפחהצילום: Sunny studio / Shutterstock

ב-14 באוקטובר 2018 השיקה הבורסה את מדד ת"א־פמילי, שכולל בתוכו חברות בשליטה משפחתית. המדד כולל 29 חברות - החל מענקיות כמו עזריאלי ושטראוס, דרך גופים מוסדיים, כמו הראל ומיטב דש, וכלה בחברות בשווי של כמה מאות מיליוני שקלים, כמו קסטרו וויקטורי.

ת"א-פמילי

מאחורי ההחלטה על השקת המדד, שהתקבלה בהמלצת הפדרציה העולמית של הבורסות (WFE), עומדת תשתית אקדמית רחבה: מחקרים מצאו כי חברות ציבוריות בשליטה משפחתית מניבות תשואה גבוהה יותר לאורך זמן, נוטות לקחת פחות סיכונים, שומרות על מינוף נמוך ומשלמות שכר נמוך יותר לבכירים. הסיבה לכך היא תכנון אחראי לטווח ארוך, שנובע מדאגה לנכסיו של הדור הבא.

בהתאם למתודולוגיה, שנקבעה בשיתוף עם פרופ' דן וייס מאוניברסיטת תל אביב, הבורסה קבעה כי חברה תוגדר משפחתית אם לפחות שלושה חברי דירקטוריון או נושאי משרה הם בני משפחה, ואם שיעור האחזקה של בעלי עניין הוא 40% לפחות. עוד נקבע, כי החברות שייכללו במדד יהיו בעלות שווי שוק של יותר מ-400 מיליון שקל.

שיעור השינוי במדדים מאז השקת ת"א פאמילי
צילום:

מאז השקתו, ת"א־פאמילי הניב תשואה יוצאת דופן - מהגבוהות בבורסה. בתוך שנה ושלושה חודשים בלבד עלה המדד ב-53%. לשם השוואה, ת"א 125 עלה באותה התקופה ב-14%, ת"א 90 (מהמדדים החזקים בבורסה) הוסיף 35%, ואילו מדד ת"א SME 60 עלה ב-1% בלבד. גם בחינה של מניות המדד בשלוש השנים שקדמו להשקתו מעלה כי הניב תשואה יוצאת דופן של 50%.

למרות הביצועים החזקים, רק חברת קרנות סל אחת, תכלית, הרימה את הכפפה והשיקה קרן מחקה שעוקב אחר המדד. תכלית ת"א פאמילי, שהושקה במאי 2019, הניבה מאז תשואה של כ-42%. ייתכן שביתר חברות הקרנות ממתינים שת"א־פאמילי יצבור טרק רקורד ארוך יותר עוד לפני השקת מכשיר עוקב מתאים.

הקרן של תכלית, שגובה דמי ניהול של 0.25% בשנה, מנהלת כיום כ-135 מיליון שקל - כך שחשיפת הציבור למדד עדיין נמוכה. מלבד הקרן, מי שבכל זאת ירצה להיחשף למדד - שלא דרך קרן מחקה הגובה דמי ניהול - יוכל לעשות זאת על ידי רכישת מניות ספציפיות בשוק. ולפי הביצועים, זה כנראה שווה את הטרחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker