שולץ: טבע תחזור לצמיחה ב–2020; מעולם לא עשינו כל כך הרבה כסף באירופה

מנכ"ל טבע קור שולץ צופה שהשוק הסיני יהיה חלק משמעותי בעסקיה של החברה בתוך 5–7 שנים, מציין שהצמיחה במכירות תרופות המקור החדשות גדולה מהירידה במכירות קופקסון - ומבטיח לפרסם בפברואר תוכנית להמשך ההתייעלות

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מנכ"ל טבע, קור שולץ
מנכ"ל טבע, קור שולץצילום: בלומברג

בתום שנתיים רצופות של ירידה במכירות ובתזרים המזומנים, צפויה טבע לחזור לצמיחה חד ספרתית נמוכה ב-2020 — כך העריך קור שולץ, מנכ"ל טבע, בכנס הפארמה השנתי של ג'יי.פי מורגן שנערך השבוע בסן פרנסיסקו.

שולץ התייחס לשלושת התחומים שבהם טיפל מאז מינויו למנכ"ל בנובמבר 2017: רה-ארגון והקטנת הוצאותיה של החברה, הקטנת ומחזור החוב, והחזרת טבע לצמיחה, ובכל אחד מהם שילב תחזית אופטימית, שתומכת בזינוק של כ-7.5% במניית טבע במסחר בבורסת ניו יורק.

לדבריו, החברה עמדה ביעד של הקטנת ההוצאות ב-3 מיליארד דולר בסוף 2019 בהשוואה ל-2017, שמטרתה לקזז את השפעת הירידה הצפויה של 5 מיליארד דולר ברווח בתוך שנתיים כתוצאה מירידה במכירות קופקסון. הוא ציין שהחברה סגרה 13 מפעלים, נמצאת בתהליכי סגירה ומכירה של עוד 10 מפעלים, סגרה עוד 40 מעבדות ומשרדים ונפרדה מ-12 אלף עובדים מסוף 2017. לטענת שולץ, עוד כ-2,000 יעזבו עם השלמת המכירה או הסגירה של המפעלים האחרים בתוכנית.

מניית טבע (ניו יורק)

שולץ אמר שהחברה תציג בפברואר 2020 את התוכנית להמשך ההבראה שתכלול ככל הנראה סגירת מפעלים נוספים ושיפור ברווחיות הגולמית. מנכ"ל טבע הזכיר את המצב הקריטי שבו היתה נתונה החברה בהופעתו הראשונה בכנס - כשכרעה תחת חוב של 34 מיליארד דולר שנוצר ברכישת חברת אקטוויס ג'נריקס תמורת 40 מיליון דולר והשתבח בהקטנת החוב ב-8 מיליארד דולר.

"אני לא מאמין שחברות פארמה אמורות להיות כל כך ממונפות. יחס החוב הפיננסי נטו ל-Ebitda לא אמור להיות גבוה מ-2 - למרות שהוא כעת 5, אך הוא נמצא במגמת ירידה מהרבעון השלישי של 2019 - וימשיך לרדת כתוצאה מההצלחה לייצב את ההכנסות". שולץ חזר על מחויבותו להשתמש בכל התזרים הפנוי להקטנת החוב גם בעתיד - דברים שנעמו לאזניהם של בעלי החוב.

שולץ הזכיר שהחברה ביצעה לאחרונה מחזור של החוב כדי להחליק את לוח הסילוקין. לדבריו, החברה לא תידרש למחזור נוסף עד ל-2023 ואז הוא מקווה שדירוגה של החברה והמחזור ייעשה ברמות ריבית משופרות בהשוואה לרמות הגבוהות שבהן מוחזר החוב באחרונה. הוא חזר לנושא חידוש הצמיחה - נושא שמעסיק את קהילת האנליסטים שמסקרת את טבע; ציין ששוק התרופות הגנריות בארה"ב התייצב וששחיקת המחירים החדה, שהונעה ע"י כניסת מתחרים סיניים והודיים, נבלמה.

עוד דיבר המנכ"ל על הצלחתה של החברה לספק את הביקוש הרב למזרק האפיפן הגנרי - ואת ההצלחה בהשקת Truxima, גרסת הביוסימילאר (גרסה גנרית לתרופות שיוצרו בהנדסה גנטית של תאי יונק או חיידקים) של התרופה Rituxan. שולץ אמר שהחברה הוכיחה שהיא מסוגלת להתמודד עם הקשיים בהשקת תרופת ביוסימילאר בארה"ב והעריך שהחברה תעמוד ביעד של נתח שוק דו ספרתי ורווחיות טובה בשיווק Truxima, ותוכיח יכולת דומה בהשקות נוספות של תרופות ביוסימילאר.

מצבה של טבע בשוק הגנרי האירופי, שצמח בשיעור חד ספרתי נמוך ב-2019, טוב יותר. "טבע אירופה לא עשתה כל כך הרבה כסף אי פעם בעקבות תהליך הרה ארגון וב-2020 תרוויח סכום גדול יותר", לדבריו. מנוע צמיחה אחר יהיה הפעילות בסין: "טבע שמרה על ההזדמנות בשוק הסיני בכך שלא עשתה כלום עד עכשיו", אמר שולץ בביקורת לא מרומזת מדי על קודמיו. "אני לא מאמין במיזמים משותפים - ולכן הצמיחה שלנו בשוק הסיני, השוק הגנרי השני בגודלו בעולם, תהיה אורגנית. למזלנו, ממשלת סין פירסמה רשימת תרופות שאינן משווקות בסין - ומכיוון שקבלנו אישור לשווק ומייצרים חלק מהן נוכל להשיק אותן ללא ניסויים קליניים.

"השקנו בשוק הסיני את התרופה Treanda לטיפול בסרטני דם ואת התרופה Austedo לטיפול בהפרעות מוטוריות הקשורות במחלת הנטינגטון ובדיסקינזיה מאוחרת. הצמיחה שלנו בשוק הסיני מבסיס הכנסות נמוך תהיה חזקה - אבל בתוך 7-5 שנים סין תהיה חלק משמעותי מהעסק הגנרי של טבע וברווחיות טובה", אמר שולץ.

הגורם המשמעותי ביותר שמאפשר לטבע לחזור לצמיחה מתונה ב-2020, לדברי שולץ, היא העובדה שהירידה במכירות קופקסון מרמתו הנוכחית – מיליארד דולר לשנה - נמוכה מהצמיחה במכירות התרופות המקוריות החדשות אוסטדו ואג'ובי לטיפול במיגרנה. שולץ אמר שמכירות אוסטדו יחלפו ב-2019 על היעד של 350 מיליון דולר ב-2019, ואילו כאשר החברה תשיק את המזרק האוטומטי - מכירות אג'ובי יתאוששו והחברה תצליח לנגוס בנתח של 25% - לעומת נתח של 14% ברבעון השלישי של 2019.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker