מתעוררים מתרדמת החגים: חמש השאלות החשובות שמחכות להכרעה בשוק ההון הישראלי

קוטלר רוצה לעקוף את לאומי ולהחזיר את הפועלים לצמרת, תשובה ינסה להשלים את עסקת שברון הממונפת שפגעה באמון המשקיעים - ולוקסי ממשיך להתחמש בקרב על אפריקה ■ רוכשי בזק מחכים לאישור משרד התקשורת, וסלקום תיאלץ לגבש תוכנית כדי לצוף בשוק הסלולר המדמם

מיכאל רוכוורגר
מחאה של עובדי סלקום
מחאה של עובדי סלקוםצילום: עופר וקנין

בחודשים הקרובים צפויים להתבצע כמה מהלכים בשוק ההון הישראלי. לפי שעה, לא ברור אילו מהם יתבצעו ויושלמו, אם בכלל. להלן, חמישה מהם:

האם קוטלר יסיים סוף סוף את חקירת המס של הפועלים וייפרד סופית מישראכרט?

דב קוטלר, המנכ"ל החדש של בנק הפועלים, אינו מבזבז זמן. ימים ספורים לאחר שנכנס לתפקיד הודיע על מינויים של ראשי החטיבות הקמעונית, הפיננסית ומשאבי האנוש. המטרה של איוש התפקידים הללו נועדה להחזיר במהירות את הפועלים לקידום עסקיה.

ואולם, לקוטלר ברור שהדבר העיקרי שיאפשר להפועלים לחזור לשגרת עסקים מלאה, ולהחזיר את ההובלה מבחינת רווחיות ושווי שוק - שאותה הבנק איבד לטובת לאומי - הוא סיום חקירת המס בארה"ב. חקירה זו עלתה לבנק כבר יותר מ-3 מיליארד שקל, ותעלה לו עוד כמה מאות מיליוני שקלים לפחות.

דב קוטלר
דב קוטלרצילום: תומר אפלבאום

קוטלר היה מעדיף לסיים את החקירה בהקדם, אפילו תמורת תשלום סכום גבוה נוסף. ואולם, לדאבונו לרגולטורים האמריקאיים יש קצבי עבודה ותעריפים משלהם.

משימה נוספת שהפועלים יצטרך לבצע היא מכירת יתרת האחזקות בחברת כרטיסי אשראי ישראכרט (33%). שווי השוק של אחזקה זו כיום הוא 900 מיליון שקל. אחרי שהפועלים הנפיק בבורסה לפני כחצי שנה 65% מישראכרט, זה כבר יהיה פחות קריטי לבנק אם מימוש יתרת האחזקות יתבצע בבורסה או באמצעות מכירה לרוכש אסטרטגי.

האם יצחק תשובה ישלים את מכירת הפניקס וקניית נכסי שברון?

במאי השנה חתמה קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה על הסכם למכירת השליטה בחברת הביטוח הפניקס (32.5%) לקרנות ההשקעה הפרטיות האמריקאיות סנטרברידג' וגלטין תמורת 1.7 מיליארד שקל. המחיר מגלם להפניקס שווי שוק של 5.3 מיליארד שקל, לעומת שווי של 6 מיליארד שקל שלפיו נסחרה בעת החתימה על ההסכם ולעומת שווי השוק נוכחי שלה, 5.6 מיליארד שקל.

יצחק תשובה
יצחק תשובהצילום: דודו בכר

ואולם, אף על פי שסנטרברידג' וגלטין הן קרנות השקעה אמריקאיות וללא זיקה לסין או מדינות אסיאתיות אחרות, משה ברקת, הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, עדיין מתמהמה במתן היתר שליטה לגופים הללו. זאת כשבהתאם לחוק לצמצום הריכוזיות במשק דלק מחויבת להשלים את מכירת הפניקס עד סוף דצמבר.

בקרוב גם יתברר אם דלק תצליח להשלים את העסקה, באמצעות החברה הבת איתקה, לרכישת עשרה נכסי גז ונפט מפיקים בים הצפוני, עם עתודות מוכחות של 131 מיליון חביות נפט, רישיונות לקידוח בשטחים חדשים, אסדות, תשתיות וכוח אדם של ענקית האנרגיה שברון. זאת תמורת 1.65 מיליארד דולר נטו.

מדובר בעסקה מורכבת וממונפת, שבדלק טוענים כי נערכו אליה כשנה, ותניב לקבוצה תזרימים שנתיים של מאות מיליוני דולרים. ואולם, הסיכונים הרבים שטמונים בעסקה הביאו בחודשים אחרונים לירידה של עשרות אחוזים בניירות ערך של דלק.

האם יעקב לוקסנבורג ישלים את רכישת אפריקה?

מחזיקי האג"ח של חברת אפריקה ישראל להשקעות מסדרות כ"ו, כ"ז וכ"ח - שהחברה חייבת להם 2.25 מיליארד שקל - בחרו לפני קצת יותר משבועיים בהצעה של לפידות קפיטל שבשליטת יעקב לוקסנבורג (לוקסי) על פני זו של חברת הנדל"ן י.ח דמרי שבשליטת יגאל דמרי. ההצעה של לפידות קפיטל, שהיתה גבוהה במקצת מזו של דמרי, הסתכמה ב-1.35 מיליארד שקל. ההצעה היא לרכישת השליטה בחברת התשתיות דניה סיבוס, ששולטת באפריקה מגורים (75%), וכן בקרקעות בסביון.

כדי להשלים את העסקה לפידות קפיטל צירפה כשותפה את אלטשולר גמל ופנסיה, שתזרים 124 מיליון שקל לצורך רכישת אפריקה. ואולם, זה לא מספיק. כדי להשלים את העסקה לפידות תצטרך להשלים בגיוס הון בהנפקת זכויות של 50 מיליון שקל, כשמתוך סכום זה לוקסנבורג - המחזיק ב-85% - התחייב לנצל את מלוא הזכויות, וכן לגייס הון בהנפקת מניות רגילה של 100–200 מיליון שקל. נוסף על כך, לגייס באמצעות אג"ח כמה מאות מיליוני שקלים.

יעקב לוקסנבורג
יעקב לוקסנבורגצילום: סיון פרג'

כדי להגדיל את הסיכויים להשלמת הגיוס, החברה קיבלה התחייבות חיתומית מפועלים אי.בי.אי חיתום ומדיסקונט קפיטל חיתום, כי אם הגיוס לא יושלם החתמים יזרימו 100 מיליון שקל לפחות.

לפידות קפיטל גם תנסה לגייס 200 מיליון שקל באמצעות אג"ח, שיובטחו בשעבוד על מניות סאני תקשורת. החברה גם הבטיחה ליווי בנקאי של 150–200 מיליון שקל.

האם יאשרו לסרצ'לייט ודוד פורר לרכוש את השליטה בבזק?

עברו כמעט שנתיים מאז ששאול אלוביץ' איבד את השליטה בקבוצת ירוקום. למרות זאת, לא הושלמו עד כה העסקות למכירת השליטה בשניים מהנכסים המרכזיים של יורוקום - בזק וחלל תקשורת.

בסוף יוני חתמו קרן ההשקעות האמריקאית סרצ'לייט ודוד פורר, בעל שליטה בחברת ניאופרם ובעל המניות הגדול בכלכלית ירושלים, על העסקה במסגרת הסדר חוב לרכישת השליטה בחברת בי־קום, המחזיקה ב-26.3% מבזק. במסגרת ההסדר צפויים סרצ'לייט ופורר להשקיע סכום מצטבר של 640 מיליון שקל.

ואולם, לפי שעה הרוכשים לא קיבלו היתר שליטה בבזק ובבי־קום ממשרד התקשורת. כל עוד ההיתר לא יתקבל, לא ניתן יהיה להשלים את העסקה, שאמורה לשפר מאוד את מצבם של בעלי האג"ח של בי־קום (שהחברה חייבת להם 2 מיליארד שקל), ולקבע תספורת של 50% למחזיקי אג"ח של אינטרנט זהב (החברה האם של בי־קום), שהחברה חייבת להם 730 מיליון שקל.

בי־קום דיווחה אתמול (ג') כי העסקה תושלם ב-7 בנובמבר. לפי הערכות, שר התקשורת, דוד אמסלם, צפוי לאשר אותה לאחר קבלת אישור מהיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט.

דוד פורר
דוד פוררצילום: עופר וקנין

נושי החברה האם של חלל תקשורת, יורוקום נדל"ן, אינם מצליחים למצוא רוכשים למניות השליטה בחלל (54%) במחיר שיכסה את מלוא יתרת החוב.

אחרי שמימשה את אחזקותיה בפרויקט מידטאון בתל אביב תמורת 150 מיליון שקל, ליורוקום נדל"ן נותר חוב של 150 מיליון שקל. כדי לקבל אותו בחזרה במלואו עליה למכור את מניות חלל ב-15 שקל למניה, בעוד מניית חלל נסחרת לפי מחיר של 11.6 שקל.

יו"ר בזק, שלמה רודב, ושאר מנהלי החברה, דודו מזרחי ורן גוראון, פועלים כדי להוציא לפועל מהלכי התייעלות והשבחה בחברה.

האם אדוארדו אלשטיין יצליח לאושש את סלקום?

מניית דסק"ש ירדה מתחילת השנה ב-36% לשווי חברה של פחות מ-800 מיליון שקל. התשואות על האג"ח של החברה עלו ל-7%–9%. הסיבה העיקרית לצניחה בניירות ערך של דסק"ש שבשליטת אדוארדו אלשטיין נובעת מקריסה של 56% במניית סלקום (44%) לשווי שוק של כמיליארד שקל.

אדוארדו אלשטיין
אדוארדו אלשטייןצילום: עופר וקנין

סיכויי ההישרדות של סלקום בעולם התחרותי החדש שבו היא פועלת תלויים כעת ביכולתו של אלשטיין להוציא לפועל תוכנית פיטורים של יותר מ-500 עובדים, להשלים גיוס הון של מאות מיליוני שקלים, ולבנות תוכנית עסקית עדכנית להתמודדות עם השינויים שחלים בשוק התקשורת. בחודשים הקרובים יתברר אם סלקום תישאר בשליטתה של חברתאי.די.בי או שתחליף בעלות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker