שבוע לפני המשפט - טבע ירתה כדור אחרון. האם היא תימלט מתביעות?

נוכח מצבה הפיננסי הקשה וכדי להסדיר את התביעות נגדה בפרשת האופיאידים, טבע מציעה הסדר שיכלול אספקת תרופות ב–15 מיליארד דולר במשך עשר שנים ■ קבלת ההסדר תפטור את טבע מתביעות תמורת עול כספי שנתי של 500-400 מיליון דולר - דחייתו תקרב אותה לכינוס נכסים ■ מניית טבע זינקה ב–9%

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מחאה נגד מגפת האופיאודים במסצ'וסטס
מחאה נגד מגפת האופיאודים במסצ'וסטסצילום: Charles Krupa/אי־פי

נוכח מצבה הפיננסי הקשה, טבע מציעה הסדר שיכלול אספקת תרופות ב-15 מיליארד דולר על פני עשר שנים, כדי להסדיר את התביעות בעניין מעורבותה בייצור ושיווק אופיואידים. קבלת ההסדר תפטור את טבע מתביעות תמורת עול כספי שנתי של 500-400 מיליון דולר לשנה, ועשויה למשוך גורמים שמתעניינים ברכישת החברה.

דחיית ההצעה תקרב את טבע לכינוס נכסים. פחות משבוע לפני תחילת המשפט נגדה בפרשת האופיואידים, עושה חברת טבע ניסיון של הרגע האחרון לחתום על הסדר שיפטור אותה מהתביעות.

החוב חונק את טבע

לפי דיווח של סוכנות הידיעות בלומברג, טבע הבהירה לנציגי התובעים שמצבה הפיננסי הקשה אינו מאפשר לה לשלם סכומי כסף משמעותיים במזומן, ולכן היא מציעה את ההסדר.

אליזבת בורץ', פרופסור למשפטים מאוניברסיטת ג'ורג'יה, העריכה כי הצעתה של טבע לשלם באספקת תרופות עבור פטור מתביעות עלולה להיות סימן לכך שאם היא תידחה טבע תעמוד בפני סכנת כינוס נכסים.

מנכ"ל חברת טבע קאר שולץ
מנכ"ל חברת טבע קאר שולץצילום: עופר וקנין

מצבה הכלכלי של טבע - שמתמודדת עם חוב פיננסי נטו של 26.6 מיליארד דולר, נכון לסוף יוני 2019 - מעמיד אותה במצב שונה ונחות ביחס לשאר החברות הנתבעות, ועלול להגדיל את הסיכוי שהחברה תבקש הגנה מפני נושיה. יתרת המזומן בקופתה של החברה הסתכמה ב-2.2 מיליארד דולר, נכון לסוף יוני 2019.

לאחר שפרעה אג"ח ב-1.6 מיליארד דולר ביולי 2019, על טבע להתמודד עם לוח סילוקין מאתגר, עוד לפני שתתפנה לטפל בשתי התביעות המרכזיות שעומדות בפניה: פרשת משככי הכאבים הנרקוטיים ופרשת תיאום מחירי התרופות הגנריות בארה"ב. טבע אמורה לפרוע תשלומי אג"ח ב-6.8 מיליארד דולר עד לנובמבר 2021.

מצוקת מזומנים

ניסיון למחזר את החוב בשלב זה לא יהיה פשוט, מכיוון שגם לאחר התאוששות קלה האג"ח של החברה לטווח קצר נסחרות בתשואות גבוהות, למשל האיגרות שעומדות לפירעון בנובמבר 2021 ובאוקטובר 2024 - נסחרות בתשואות של 6.31% ו-6.23% בהתאמה. תזרים המזומנים הפנוי של החברה נמצא במגמה ברורה של ירידה נוכח הקיטון במכירות הקופקסון והמשבר בשוק הגנרי האמריקאי. התזרים הפנוי, כלומר תזרים המזומנים מפעילות שוטפת בניכוי השקעות ברכוש קבוע, הסתכם ב-1.8 מיליארד דולר ב–12 החודשים שהסתיימו ביוני 2019. ברבעון האחרון החברה עברה לתזרים מזומנים שלילי מפעילות שוטפת.

במלים אחרות: לטבע אין יכולת לתרום מזומן לקופת ההסדר והיכולת שלה לייצר מזומנים כדי לשרת הן את החוב העצום שנוצר ברכישת חברת אקטוויס ג'נריקס, והן את הסדר החוב החדש - מוגבלת. יש להניח שהצעתה של טבע לשלם בתרופות בקצב של 1.5 מיליארד דולר לשנה על פני עשר שנים עשויה להיתקל בדרישות לתשלום של סכום מסוים במזומן ותשלום גדול יותר בתרופות.

חור בכיס

גם אם תתקבל הצעתה של טבע היא תטיל עומס פיננסי משמעותי על החברה. הרווחיות הגולמית של המגזר הגנרי בארה"ב אינה מדווחת בנפרד מהרבעון הראשון של 2018, אבל ברבעון האחרון של 2017 הרווחיות של טבע ממכירת תרופות גנריות לחברות ההפצה הגדולות בארה"ב היתה 40% ממכירותיה. בהנחה שהרווחיות הגולמית של חברות ההפצה היא 50%, הצעתה של טבע לתרום תרופות גנריות ב-1.5 מיליארד דולר (במונחי המחיר לצרכן) עשויה לגרום לטבע עלויות ייצור של 450–500 מיליון דולר לשנה. את עלויות הייצור הללו תידרש טבע לספוג, משום שלא תגבה כל תשלום עבורן.

טבע צופה כי תייצר תזרים מזומנים פנוי של 1.6–2 מיליארד דולר ב-2019, שנת השפל בתזרים המזומנים של החברה, להערכת המנכ"ל קור שולץ. טבע תידרש לוותר על כרבע מתזרים המזומנים הפנוי כדי לשרת את הסדר הפשרה המתגבש.

בית מרקחת בארה"ב
בית מרקחת בארה"בצילום: Bryan Woolston/רויטרס

המכשולים של ההסדר

לפי הדיווח של בלומברג, חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון מוכנה לשלם 4 מיליארד דולר כחלק מהסדר פשרה שיפטור אותה מתביעות בנוגע למעורבותה בפרשת האופיואידים. מניית טבע עלתה ב-9.3% במסחר בבורסה בת"א וגם האג"ח של החברה עלו בעקבות הידיעה על המו"מ שטבע מנהלת על הסדר התביעות נגדה בפרשה. נראה שהשוק מעריך כי העלות האפקטיבית של ההסדר לטבע תהיה נמוכה יחסית, וכי הסרת האי־ודאות בנושא האופיואידים עשויה להגדיל את הסיכוי שטבע תחזור להיות יעד לרכישה.

ירידה בתשואה על האג"ח של טבע

הסדר מהסוג שהציעה טבע צריך להתגבר על כמה מכשולים - כמו הנכונות של התובעים להתחשב במצבה הפיננסי של החברה ולאפשר לה לחמוק מתרומה משמעותית במזומן לטיפול במגפת האופיואידים. זאת אף שאקטוויס, החברה הבת של טבע, היתה אחת היצרניות הגדולות של אופיואידים במונחים כמותיים.

אקטוויס ייצרה על פי נתוני הרשות האמריקאית למלחמה בסמים 26.4 מיליארד אופיואידים ב-2006–2012 - נתח שוק של 35% מהאופיואידים שנמכרו בארה"ב בתקופה זו. ייתכן שלפחות חלק מהתובעים יחשבו שנוכח ההסדר שמציעה טבע, עדיף להם לנסות להשיג סכום גבוה יותר על ידי פירוק החברה.

מכשול אחר הוא הקושי לגבש הסכמה בין מספר כה רב של תובעים שחלקם נוקטים עמדות תקיפות כלפי יצרני האופיואידים - ודורשים מהם לשאת באחריות למגפה. גישה מסוג זה מכבידה על חברת Purdue, יצרנית משכך הכאבים Oxycontin, לגבש הסדר חוב של 10–12 מיליארד דולר, שכולל תרומה של 3 מיליארד דולר של משפחת סאקלר, בעלי החברה.

לפי דיווח קודם, שלוש מפיצות גדולות של תרופות - מק'קסן, קרדינל ואמריסורסברגן - מנהלות מגעים עם תובעים במדינות ובמחוזות בארה"ב לגיבוש הסדר פשרה בהיקף של 18 מיליארד דולר. אם כל המשאים והמתנים יושלמו בחיוב, צפויה דחייה במשפט שאמור להתחיל ב-21 באוקטובר, בקליוולנד שבאוהיו. במשפט יידונו 2,600 תביעות של מדינות, מחוזות, ערים ורשויות מקומיות כנגד היצרניות והמפיצות של האופיואידים. התביעות טוענות שיצרניות האופיואידים אחראיות להתפרצותה של מגפת האופיואידים שגרמה למותם של 400 אלף אמריקאים בין 1996 ל-2017.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker