עיניים עצומות לרווחה: למה משבר האקלים לא מתומחר?

קבוצת חוקרים בינלאומית מאוניברסיטאות פרנקפורט, ג'נבה וטקסס בדקה את יחסם של משקיעים מוסדיים בעולם לרמת הגילוי של סיכוני אקלים ■ מרבית הנשאלים במחקר שפורסם סברו שהגילוי המילולי והכמותני בנושא סיכוני האקלים רחוק מלהשביע רצון

עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחאה של פעילי אקלים מחוץ לבורסת תל אביב, בשבוע שעבר
מחאה של פעילי אקלים מחוץ לבורסת תל אביב, בשבוע שעברצילום: תומר אפלבאום

ההתחממות הגלובלית ומשבר האקלים מטרידים רבים, אך הם אמורים להדאיג גם חברות המושפעות מהפגעים הללו. בחברות בורסאיות סיכוני אקלים כאלה אמורים לקבל ביטוי בדיווחים התקופתיים, וככל שהסיכונים הללו משמעותיים יותר - כך אמור הגילוי בדו"חות להיות מפורט ומעמיק.

קבוצת חוקרים בינלאומית מאוניברסיטאות פרנקפורט, ג'נבה וטקסס בדקה את יחסם של משקיעים מוסדיים בעולם לרמת הגילוי של סיכוני אקלים. החוקרים התבססו על כ-440 נשאלים בגופים מוסדיים שונים. מרבית הנשאלים במחקר שפורסם באחרונה סברו שהגילוי המילולי והכמותני בנושא סיכוני האקלים הוא רחוק מלהשביע רצון.

המחקר אינו מתייחס לישראל, אבל עיון בדו"ח השנתי ל-2018 של חברת תמר פטרוליום המחזיקה במאגר הגז הטבעי תמר, שנבחרה באקראי, מלמד שהמצב בישראל אינו מלהיב.

הדו"ח מפרט השפעות חיוביות שעשויות להיות להתמודדות עם משבר האקלים על החברה. למשל, מוסבר בו כי החלטות הממשלה להורות לחברת החשמל לעבור מייצור פחמי לייצור על בסיס גז טבעי, מתוך מטרה להקטין את זיהום האוויר, יגדילו את הביקוש למוצר של החברה.

המוסדיים מתכוננים לסופה
תחומים עם תמחור חסר על רקע שינויי האקלים

מנגד, האקלים עלול גם להזיק. לכך מקדיש הדו"ח שבע שורות מתוך כ-250 עמודים. "פעילות ימית כפופה למגוון של סיכונים תפעוליים הייחודיים לסביבה הימית, כגון התהפכות, התנגשויות ונזק או הפסד הנגרמים כתוצאה מתנאי מזג אוויר קשים ותנאי הים", נכתב. "תנאי ים סוערים ומזג אוויר לא מתאים עלולים לגרום לנזקים למערכת ההפקה וההולכה של פרויקט תמר וכן לדחיות בלו"ז שנקבע לתוכנית העבודה ולהארכת משך ביצועה. דחיות כאלה עלולות לגרום לייקור העלויות הצפויות, ואולי אף לגרום לאי־עמידה בלוחות זמנים שהחברה מחויבת בהם".

קשה לדעת מהי רמת הסיכון. העמימות מתחברת לעובדה שלא ניתן להבין אם החברה מבוטחת מפני נזקי זיהום טבע עצומים שעלולים להיגרם עקב פגעי אקלים. לחברה יש ביטוח לנזקים שייגרמו מ"אירוע תאונתי" אך לא ברור אם המונח כולל פגעי אקלים.

במחקר הבינלאומי התבקשו הנשאלים להעריך אם החברות בעולם מתומחרות ביתר או בחסר לנוכח סיכוני האקלים. המומחים השיבו באופן גורף כי התמחור גבוה מדי. בלטו לרעה תחומי הנפט, תעשיית הרכב המסורתית, החשמל, הביטוח והגז הטבעי. מיד אחריהם חברות נדל"ן שפועלות באזורי חוף.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker