חזר לנצנץ: איך הגיע מחיר הזהב לשיא של שש שנים וחצי

בשקט יחסי, בזמן שמדדי הבורסות נעים משיא לשיא בתדלוק הריבית הנמוכה והשלילית ברחבי העולם, נכס אחד ותיק ואהוב הניב תשואה יפה למשקיעים בו - זהב ■ משפל של 1,047 דולר לאונקיה בסוף 2015, הזהב זינק בכמעט 50% לשיא של שש שנים וחצי

זהב
זהבצילום: בלומברג
דפנה מאור
דפנה מאור

בשקט יחסי, בזמן שמדדי הבורסות נעים משיא לשיא בתדלוק הריבית הנמוכה והשלילית ברחבי העולם, נכס אחד ותיק ואהוב הניב תשואה יפה למשקיעים בו - זהב. משפל של 1,047 דולר לאונקיה בסוף 2015, הזהב זינק בכמעט 50% לשיא של שש שנים וחצי, 1,552 דולר לאונקיה, החודש, והתמתן במקצת מאז. זוהי תשואה דומה לזאת שרשם המדד הראשי של בורסות וול סטריט, S&P 500. מתחילת השנה עלה הזהב בקצת יותר מ-17% - שוב, כמעט כמו S&P 500.

בתור סחורה שהחשיבות הממשית שלה - שימוש כחומר גלם למטבעות וצבירת יתרות כנגד כסף נייר - פחתה משמעותית בחצי המאה האחרונה, הזהב עדיין מהלך קסם על המשקיעים. הם רואים בו מקלט בטוח, סחורה פיזית שאפשר להחזיק בכספות למקרה של מלחמה גרעינית או קריסת שווקים. באופן שטחי, מחיר הזהב נסחר במתאם הפוך למחיר המניות, נסחר במגמה הפוכה לדולר האמריקאי, ויש לו מתאם הדוק יותר למחירי נדל"ן מאשר למחיר המניות או לדולר האמריקאי.

העלייה בסיכונים הפוליטיים העולמיים, החל במלחמת הסחר ועד המתקפה האיראנית בסעודיה, תרמו להתחזקות הזהב. התרסקות מטבעות הקריפטו, שבתקופה מסוימת נחשבו לזהב החדש, גרמה לזהב לנצנץ אף יותר.

הזהב מנצנץ

ייתכן שאחד הגורמים המשמעותיים ביותר בהתחזקות הזהב הוא ביקוש שמגיע מצד הבנקים המרכזיים. רכישות הזהב גדלו ב-2012–2018 על ידי בנקים מרכזיים ב-74%. הביקוש מתחום התכשיטים (הצרכן העיקרי של זהב) נשאר ללא שינוי; בתחום ההשקעות ירד הביקוש ב-7%; ובענף הטכנולוגיה, צרכן של זהב למעגלים מודפסים, למשל, כמעט לא היה שינוי בביקוש.

שתיים מהמדינות שנהנות מהעלייה במחיר המטילים - ותרמו לה משמעותית - הן רוסיה וסין. שתיהן פעלו בעשור האחרון לגוון את יתרות המט"ח שלהן, וקנו זהב. רוסיה יושבת על מאגר זהב עצום, ששויו 109.5 מיליארד דולר נכון לאוגוסט 2019, עלייה של 42% (שכוללת גם עלייה במחיר וגם צבירת זהב). כעת, הזהב הוא החלק הגדול ביותר ביתרות של רוסיה.

סין רכשה יותר מ-100 טונות של זהב ליתרות שלה מאז דצמבר. אחזקותיה הצטברו לשווי של כ-96 מיליארד דולר. בכך היא לא רק מקיפה את עצמה בחומות מתכת מול סכנות מלחמת הסחר, היא גם נפטרת מתלותה באחזקות הדולריות ואולי גם מערערת את שערו של המטבע האמריקאי במקצת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker