סלקום חיה בעולם משלה: התשואה מזנקת ולהנהלה אין תוכנית

לפי תשואות האג"ח שלה, סלקום לא תוכל למחזר את חובה ■ ואולם ההנהלה אינה מנסה להרגיע או לקדם גיוס הון, ובעל השליטה עסוק בעניינים אחרים ■ הסימנים מראים כי סלקום מחכה שמשרד התקשורת יתערב ויציל את השוק

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר שטרן, מנכ"ל סלקום
ניר שטרן, מנכ"ל סלקוםצילום: עופר וקנין

האם הנהלת סלקום סומכת יתר על המידה על הרגולטור הישראלי שיחלץ אותה ואת שוק התקשורת מהמצב הקיצוני שבו הם מצוים? המסחר באג"ח של סלקום, שחייבת למשקיעים 3.4 מיליארד שקל, מעיד על כך שהשוק מעריך בהסתברות מסוימת כי החברה עשויה להידרדר להסדר חובות.

בקופת סלקום נותרו בסוף הרבעון השני 1.3 מיליארד שקל במזומן. עם זאת, סדרה ו' של סלקום, שמועדה פירעונה הסופי הוא ינואר 2020, נסחרת בתשואה גבוהה של 8.6%. תשואה זו מעידה על הנחה בשוק, שלפיה קיים סיכוי כלשהו לכשל פירעון של סלקום. זאת במיוחד במצב הנוכחי, שבו הנהלת סלקום אינה מקדמת מהלכים להרגעת השוק. אם החשש יתגבר לקראת מועד התשלום, מחזיקי האג"ח הארוכות של החברה ירוצו לבית המשפט כדי לעצור את התשלום לאג"ח הקצרות.

משרדי סלקום בנתניה
משרדי סלקום בנתניהצילום: BAZ RATNER / REUTERS

לדברי בכיר בשוק ההון, "סלקום היתה צריכה לבצע הנפקת זכויות מזמן. אילו הכניסה לקופתה 450-400 מיליון שקל, היא היתה מרגיעה את מחזיקי האג"ח. דסק"ש יכולה להשתתף כיום בהנפקת זכויות בהיקף זה, ומחזיקי האג"ח שלה לא היו מתנגדים. הם מבינים שאם סלקום לא תבצע מהלכים דרסטיים ולא יהיה שינוי רגולטורי - סלקום אמנם לא תקרוס, אך היא תעבור לידי מחזיקי האג"ח שלה" .

מדוע סלקום אינה מזרזת מהלך של הנפקת זכויות, שיחזיר את החוב שלה להיסחר בתשואות שמאפשרות מיחזור? אולי מכיוון שאדוארדו אלשטיין - שמחזיק בדסק"ש ואי.די.בי פיתוח ומתמודד עם קשיים ואתגרים בחברות האלה - אינו משקיע מחשבה בסלקום.

התשואה הגבוהה מראה על החשש בשוק

יש שיטענו כי הנהלת סלקום היא מנומנמת במכוון, כדי לסמן לרגולטור - משרד התקשורת - שהוא חייב להתערב בשוק התקשורת. התחרות העזה כיום בשוק הובילה לכך שחבילות סלולר מוצעות בסכום של 12.5 שקל בחודש. סכומים כאלה לא יאפשרו לדירקטוריונים של החברות הציבוריות לאשר השקעה בתשתיות, ובתוך כמה שנים ישראל תמצא את עצמה בפיגור אחרי העולם. דירקטוריון סלקום מודע לכך שמשרד האוצר לא יקדם מהלכים שבהם המדינה תיקח על כתפיה את ההשקעה בתשתיות, שעה שהיא צריכה להתמודד עם גירעון עצום.

הנהלת סלקום מצפה לשר תקשורת חדש

לכן, ייתכן כי הנהלת סלקום מעדיפה להעלים עין מהתשואות הגבוהות של האג"ח שלה, לפחות עד הבחירות והמועד בו ימונה שר תקשורת חדש, שעשוי לקדם מהלכים לטובתה. את העובדה שהתשואות של החוב נושקות כבר ל-10% מתרצים בחברה במספר זניח של משקיעים שסוחרים באג"ח. ההנהלה עשויה להפנות את הספקנים לגבי מצבה של סלקום לעובדה שהגופים המוסדיים אינם זורקים סחורה לשוק. זוהי ראיה מספקת לכך שאותם משקיעים מאמינים לגרסת ההנהלה, שלפיה החברה אינה נמצאת בקשיים פיננסיים שאותם לא תוכל לצלוח.

אדוארדו אלשטיין
אדוארדו אלשטייןצילום: עופר וקנין

בפועל, כל עוד האג"ח נסחרות בתשואות 9.4%-8.1% - לסלקום יהיה קשה למחזר את החובות. העובדה שבעלת השליטה, דסק"ש, נמצאת במצב רגיש אל מול מחזיקי האג"ח שלה, אינה מקלה על סלקום - שהדירקטוריון שלה עצמאי, אך נשלט על ידי אנשי דסק"ש - לצאת בהנפקת זכויות.

למשקיעים נותר רק להביט במניה, שקרסה כבר ב-65% ב-12 החודשים האחרונים. הנהלת סלקום הותירה את החברה להתמודד עם מינוף גבוה בענף תחרותי, שהוביל לכך שהחברה - שבעבר נסחרה בשווי דומה לזה של פרטנר - נסחרת עתה לפי שווי של 873 מיליון שקל, לעומת שווי של 2.47 מיליארד שקל שבו נסחרת פרטנר.

להנהלה לא היו תשובות

בשבועות האחרונים נשאל ניר שטרן, מנכ"ל סלקום, מהי האסטרטגיה של ההנהלה. להנהלה לא היו תשובות. הדירקטוריון, בראשות עמי אראל, חייב לקדם מהלכים עצמאיים, שאינם קשורים לדסק"ש, כדי לעצור את הסחרור בסלקום. שוק התקשורת אינו יציב - סלקום עשויה להפוך טרף קל למתחרים ביום שבו הרגולטור ישחרר רסן, ויאפשר מיזוגים של שחקנים גדולים. אם סלקום לא תגיע למועד זה עם מאזן חזק יותר, היא עשויה להירכש על ידי אחת המתחרות, אולי אפילו בידי פרטנר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker