גילעד אלטשולר: למשקיעים אין ברירה – ולכן כשהערפל יתפזר העליות יחזרו

מנהלי השקעות ואנליסטים ממליצים לא להתרגש מהירידות: אל תעשו דבר. פשוט לחכות ■ עם זאת, הם מעריכים שהשווקים ימשיכו להיות עצבניים ותנודתיים כל עוד מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין תימשך ■ הענפים הפגיעים: חברות שנסמכות על יצוא וחברות ביטוח

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
גילעד אלטשולר
גילעד אלטשולרצילום: אילן אסייג

המסחר בבורסה של תל אביב ננעל היום (א') בירידות חדות. פער ארביטראז' שלילי של יותר מ–1%, שעמו פתחו את המסחר המניות הדואליות בעקבות הנפילות בוול סטריט ביום שישי; והתחדשותה ביתר שאת של מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין — הפילו את המדדים המובילים בתל אביב ביותר מ–3%.

הכלכלן הראשי של בית ההשקעות פסגות, אורי גרינפלד, ציין כי השווקים הופתעו מהפרסום של סין ביום חמישי לגבי העלאת מכסים נוספת. לדבריו, הסיבה לכך היא "אחת מהטיות המידע החזקות ביותר כיום בשווקים הפיננסיים". מכיוון שרובנו חשופים לתקשורת המערבית ולא לתקשורת הסינית, מרבית המשקיעים מניחים שארה"ב היא זו שמובילה את מלחמת הסחר ולא סין. ההפתעה הובילה את השווקים בעולם לירידות חדות שלא פסחו גם על ישראל.

אחד משני בעלי השליטה של בית ההשקעות אלטשולר שחם, גילעד אלטשולר, אינו מתרגש, כדרכו, מהמגמה השלילית: "כשיש חדשות לא טובות ואי־ודאות באוויר, יש נטייה לשוק לרדת. כשהאי־ודאות מתפזרת, השוק יחזור לעלות. הפעם הרקע הוא מלחמת הסחר בין סין לארה"ב, וזה מעיב על השווקים. אין חדש תחת השמש. יש תהליך ארוך של ירידת ריביות מתמדת בשוקי האג"ח, וזה גורם לכך שהאלטרנטיבות מאוד מצומצמות. לכן, בלית ברירה, המשקיעים ירצו לחזור לשוק המניות".

גם דודי רזניק, אסטרטג ריביות בלאומי שוקי הון, אינו נשמע מודאג במיוחד מהירידות של הבורסה בתל אביב היום: "הסיפור של מלחמת הסחר לא נגמר, ולא ייגמר בזמן הקרוב. אנחנו הולכים לתקופה ארוכה של אי־ודאות ותנודתיות בשווקים. האי־ודאות תימשך לפחות עד הבחירות בארה"ב בנובמבר 2020, אז אולי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ירצה להציג הישגים. השאלה היא עד כמה המלחמה תשפיע על הכלכלה הריאלית. יש כבר האטה במגזר הייצור העולמי, אך מגזר השירותים פחות נפגע כרגע. בארה"ב, למשל, עסקי הקמעונות עדיין חזקים מאוד, אך ייתכן שנראה האטה בתחומים אלו בהמשך הדרך".

כסף, דולרים
"האי־ודאות תימשך לפחות עד הבחירות בארה"ב בנובמבר 2020. השאלה היא עד כמה זה ישפיע על הכלכלה הריאלית"צילום: בלומברג

"כל עוד ארה"ב וסין לא נמצאות לפחות במשא ומתן רציני, השווקים צפויים להיות עצבניים ותנודתיים", ציין אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש. "מאז מאי, כשהמו"מ בין ארה"ב לסין התפוצץ, אנחנו באותו מצב. השוק לא עשה כמעט דבר מאז. עכשיו חלה החמרה נוספת בקרע בין הצדדים. כמובן שאין זה אומר שאין דרך חזרה, אבל כרגע הכיוון הוא החרפה".

איך זה צפוי להשפיע על ישראל?

רזניק: "אם ההאטה העולמית תימשך, בעיקר מגזר היצוא ייפגע, אבל עד כה לא ראינו השפעה כזו על ישראל. הצמיחה היתה סביב 3%, ויש פוטנציאל דווקא לעלייה בצמיחה ביחס לציפיות, על רקע היצוא ממאגר הגז לווייתן".

רזניק צופה שהתנודתיות תעלה בשוק המניות הישראלי, בהתאמה לעולם, כי שוקי המניות בעולם מתואמים. עם זאת, לדבריו, "רמות המחירים הנוכחיות של המניות בישראל הן סבירות. איני חושב שיש פה מגזרים מנופחים, כך שבסופו של דבר פוטנציאל הירידה לא גדול במיוחד".

מה ההמלצה למשקיעים במצב כזה?

אלטשולר: "ההמלצה היא לא לעשות דבר במצבים האלה. ממה שאני זוכר לאורך השנים, כשהציבור פועל, הוא בדרך כלל טועה בפעילותו".

אורי גרינפלד
אורי גרינפלדצילום: מוטי מילרוד

רזניק: "בימים של ירידות, מוטב לנשוך שפתיים ולחכות. בדרך כלל מקבלים החלטות לא טובות בימים כאלה וצריך לחכות קצת ולראות שהעסק מתבהר. בפרופיל סיכון נמוך, ייתכן שהשקעה במניות כלל אינה מתאימה בתקופה כזו תנודתית. אבל מי שמעוניין בסיכון מסוים, יכול לנצל ימים של ירידות חדות כהזדמנות לקנייה. בנוגע לפנסיה, יש הגנה מסוימת עם האג"ח הממשלתיות. רק החלק הזה עשה 8%–9% מתחילת השנה, כך שיש בזה הגנה לא רעה בכלל. קרנות הפנסיה עשו תשואה יפה עד כה מתחילת השנה, גם בהתחשב בירידה האחרונה".

זבז'ינסקי: "הכי חשוב תמיד זה לא להיות פזיזים כי הכל כבר מתומחר בשוק. רמת הסיכונים היום יחסית גבוהה לעומת השנים האחרונות, ולכן החשיפה למניות צריכה להיות לא במקסימום. בשנים האחרונות כל מי שקנה בירידות הרוויח כי השוק שינה כיוון ועלה מהר מאוד. היום לא הייתי ממהר לקנות בכל ירידה אלא הייתי מחכה קצת.

"כדאי לשים לב להשקעות שיכולות לאזן בין ההשקעות התנודתיות במניות להשקעות נוספות כמו האג"ח הממשלתיות, שעולות בכל ירידה בשוקי המניות. בנוסף, ראוי לתת משקל מסוים להשקעה בזהב".

מי צפוי להיפגע יותר?

רזניק: "חברות יצוא בוודאי צפויות להיפגע יותר וגם חברות ביטוח, שנסמכות על ביצועי שוק ההון. לעומתן, חברות נדל"ן יכולות להרוויח, מכיוון שסביבת הריבית הנמוכה יכולה לעבוד לטובתן מעצם היותן חברות די ממונפות".

דודי רזניק
דודי רזניקצילום: עופר וקנין

כלכלני בנק הפועלים סבורים שמלחמת הסחר פוגעת בשלב זה בעיקר בהשקעות הריאליות ופחות בצריכה הפרטית. הם נותנים כדוגמה את גרמניה, שנפגעה עד כה אפילו יותר מארה"ב ומסין, בשל ענף התעשייה הגדול שלה, שעתיר בייצור מכונות וציוד.

לדבריהם, בישראל מתמקד היצוא בענף השירותים, שממשיך לעלות בקצב מהיר. בענף הסחורות, היצוא הישראלי מתמקד ברכיבים אלקטרוניים, תרופות, כימיה וציוד ביטחוני. בבנק הפועלים ציינו שרגישותם של ענפים אלה להתפתחויות ההאטה בעולם נמוכה יותר. לכן, הם מעריכים כי "ככל שמלחמת הסחר תימשך וההאטה בעולם תגלוש לענפי משק נוספים — ואנחנו כבר רואים סימנים לכך — ההשפעות על ישראל ייהפכו משמעותיות יותר".

בנוגע לצמיחה העתידית של ישראל, בבנק הפועלים פחות אופטימיים מרזניק, ומציינים כי אמנם המשק הישראלי צומח בקצב יציב של 3%, אך מדובר בצמיחה נמוכה לעומת שנים קודמות. הם מעריכים שיש סיכוי גדול יותר שהצמיחה תקטן אף יותר, לנוכח העלייה בסיכונים מהעולם.

איך מלחמת הסחר תשפיע על השקל?

רזניק: "השקל כמעט שלא הושפע עד עכשיו מהסערה הזאת. התנאים הבסיסיים מאוד תומכים בשקל. אם התנודתיות תירגע, השקל אמור להמשיך להתחזק. עם זאת, אם הירידות יימשכו או יחריפו, זה יכול להשפיע על התחזקות השקל. במצבים של ירידות מרבית המוסדיים שמחזיקים כספים בחו"ל יידרשו להוסיף ביטחונות — וזה יעלה את הביקוש לדולרים בישראל. ראינו את זה ב-2018. זה התסריט היחיד שבו אני רואה היחלשות משמעותית של השקל. כרגע הוא כמעט נמצא בשיא שלו מול סל המטבעות".

אלכס זבז'ינסקי
אלכס זבז'ינסקי

זבז'ינסקי: "הניסיון מראה שאם שוקי המניות יורדים, השקל נחלש. כך שאם נראה שהירידות נמשכות, סביר להניח שהשקל ייחלש".

כלכלני בנק הפועלים מציינים שרק בשבוע שעבר התחזק השקל ב–0.85% מול הדולר. לדבריהם, בדרך כלל הלחץ לייסוף פוחת בתקופה של ירידות בשוקי המניות בעולם, שכן ירידת שווי המניות מצמצמת את הצורך בגידורי מט"ח. ואולם, הקשר הזה לא תמיד עובד.

לדברי כלכלני הבנק, אם החששות ממיתון עולמי יגברו, והמשקיעים המוסדיים יעדיפו לצמצם חשיפות לשווקים הגלובליים, זה עשוי דווקא להחזיר את לחצי הייסוף. לכן, מעריכים בבנק הפועלים שהריבית תיוותר ברמה הנוכחית תקופה ארוכה, ובנק ישראל ישמור את אופציית הפחתת הריבית לתרחיש של ייסוף חד בשער השקל.

מה צפוי בהמשך?

רזניק: "זה כמו להטיל מטבע. כל בוקר אפשר לקום עם ציוץ של טראמפ, שיכול להשפיע על השוק לכל אחד מהכיוונים. כשישקע האבק, והאנשים יבינו שהאלטרנטיבות לא כאלה מעניינות, השווקים יתייצבו".

אלטשולר: "ייתכן שהירידות יימשכו איזשהו זמן. אני לא יודע מתי זה ייפסק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker