תשובה, אלשטיין או טייקון אחר, מי יגיע ראשון להסדר?

השאלה מייצגת את חששם של משקיעים לגבי תמר פטרוליום, קבוצת דלק, דסק"ש וסלקום ■ החשש הממשי ביותר עשוי להיות בתמר פטרוליום, שמנייתה צללה ב-50% מאז יולי 2017

ערן אזרן
מי רוצה להגיע להסדר
האם החברות בדרך להסדר?צילום: צילום מסך מתוך עמוד הפייסבוק "אזהרת רווח — שוק ההון הישראלי"

בסוף השבוע הופצו ברשת החברתית פייסבוק תמונות הומוריסטיות (עד כמה שבשוק ההון יכולים להצחיק), בנוגע לאירועי השבוע. באחת התמונות נראה יורם ארבל על כיסא המגיש בשעשועון העבר "מי רוצה להיות מיליונר?", שואל את המתמודד: מי תגיע ראשונה להסדר? א. תמר פטרוליום ב. קבוצת דלק ג. דסק"ש ד. סלקום.

לתמונות שהופצו אין כמובן יכולת לנבא אם חברה כזאת או אחרת תגיע להסדר, אך הן מבטאות את החששות של המשקיעים, כפי שאלה משתקפים בעלייה בתשואות האג"ח של החברות המוזכרות. עם זאת, במקרה של תמר פטרוליום, החשש עשוי להיות הממשי מכולן.

תמר פטרוליום מחזיקה ב–16.75% מהזכויות במאגר תמר, אותן רכשה מדלק ונובל. משקיעי תמר פטרוליום ספגו מאז ההנפקה ביולי 2017 מכה כואבת: מניית החברה צללה ב–50%, ותשואות האג"ח נסקו לכ–7.5%, לאחר שנפלו ב–6% בחצי שנה.

הנפילות מיוחסות להרעה במצבו של מאגר תמר, ובעיקר לאובדן חלק מהחוזה של חברת החשמל ללווייתן. בדו"חות הרבעון הראשון הזהירה תמר פטרוליום כי לאובדן חלק מהחוזה, בשווי של 850 מיליון דולר, "השפעה מהותית לרעה על ההכנסות והרווחים ב–2020–2021" — וכל זאת, עוד קודם להפחתת מחיר אפשרית של עד 25% ב–2021 בחוזה הקיים בין תמר לחברת החשמל.

תמר איבד גם את החוזה של כיל שעובר ללווייתן ואז לכריש; חוזה בזן, שעובר לכריש ב–2021; החוזה של פניציה (לווייתן); יצרני החשמל הפרטיים, שיורדים מרכש של 3.2 BCM בשנה ל–1.6 BCM בשנה (כולם עוברים לכריש, חלקם עוברים ללווייתן באופן זמני); וחלק מחוזה פז. בסך הכל, מ–10.3 BCM בשנה, המכירות בתמר ירדו לפי הערכות ל–6.3 BCM ב–2020 עם חיבור לווייתן (בהנחה שגם דליה תעביר חצי מהחוזה ללווייתן באופן זמני), ול–5 BCM ב–2021, עם חיבור כריש.

אל רשימת הצרות מתווספת העובדה שהחל ב–2020, יחלו בתמר בתשלום מס ששינסקי. המשמעות היא שתמר פטרוליום הממונפת עשויה להסתמך בשנים הבאות על יצוא הגז למצרים לפירעון מלוא חובותיה — 4 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח. או במלים אחרות: ללא יצוא מסיבי, המשקיעים בתמר עשויים ללמוד בקרוב שיעור מהיר בניהול השקעות: כך לא הופכים להיות מיליונר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker