חגיגת המחירים בסלולר: האם הוט ובזק מכות בפרטנר וסלקום כדי לחסל תחרות בטלוויזיה ובאינטרנט?

סאני תקשורת ו-HOT מובייל טילטלו היום את שוק הסלולר ■ המתחרים משוכנעים כי לא לחינם HOT ובזק הן אלה שמושכות את שוק הסלולר כלפי מטה: "שני המונופולים הגדולים מנסים לפגוע בבסיס ההכנסות של סלקום ופרטנר"

נתי טוקר
טל גרנות גולדשטיין, מנכ"לית HOT
טל גרנות גולדשטיין, מנכ"לית HOTצילום: רמי זרנגר

חגיגת המחירים בשוק הסלולר, שהגיעה היום לשיא עם השקת המסלול החדש של סאני תקשורת, נראית כמו חגיגה צרכנית לכל דבר. לכאורה מתקיימת תחרות משוכללת בשוק, הצרכנים נהנים והחברות מתמחרות את השירותים הקיימים באופן שייצר להן את התשואה העתידית הגבוהה ביותר. אבל ההחרפה של התחרות בשוק הפכה להיות אנומלית ומהווה דווקא סימן לדאגה לשוק התקשורת כולו.

הסיבה העיקרית לדאגה היא שלא ניתן לבחון רק את שוק הסלולר - צומח ועתיר הכנסה ככל שיהיה (מחזיק כ-42% מכלל ההכנסות בשוק התקשורת ב-2018) - ולהשליך ממנו על השוק כולו. תחום הסלולר הישראלי אמנם הפך לאחר רפורמת 2011 לאחד השווקים התחרותיים בעולם - אך מדינה כה קטנה עם שישה מפעילי סלולר היא שוק ששרוי בתחרותיות קיצונית. 

אבל לצד שוק הסלולר (שדורש משאבים עתידיים רבים להשקעות בתשתיות דור 5 - שספק אם יימצאו) - שוק התקשורת הישראלי שבוי בידיהם של שני מונופולים מוכרזים: בזק ו-HOT. בזק מוכרזת כמונופול בחמישה תחומים, שקשורים כולם לשליטה שלה בתשתיות הקוויות בישראל; ואילו HOT מוכרזת כמונופול בתחום שירותי הטלוויזיה.

רוב ההכנסות - מסלולר

בשני התחומים האלה החלה להתפתח בשנים האחרונות תחרות. לשוק הטלוויזיה הרב ערוצית נכנסו סלקום ופרטנר ב-2015 ו-2017 בהתאמה. בדו"ח העדכני של משרד התקשורת למחצית 2019 אמנם נכתב כי 22% מהצרכנים כבר מנויים על שירותים שאינם של דואפול HOT ו-yes, אבל נכון ל-2018 סלקום ופרטנר מחזיקות רק 6% מההכנסות בענף זה. הסיבה לכך היא העלות הגבוהה ששתי החברות נאלצות לשלם לבזק עבור תעבורת האינטרנט.

גם בתחום תשתיות האינטרנט החלה להתפתח תחרות בישראל. פרטנר וסלקום (כיום באמצעות IBC שבשליטתה יחד עם קרן תש"י) פורשות סיבים אופטיים עם אינטרנט במהירות של עד 1 ג"ב כבר בחצי מיליון משקי בית והגיעו יחד לכ-100 אלף מנויים. מי שחשה זאת על בשרה היא בזק שהחלה לאבד ברבעונים האחרונים מנויים בתחום תשתית האינטרנט. גם HOT חשה מאוימת בתחום האינטרנט, ולכן השיקה (מחדש) השבוע את חבילת האיטנרנט במהירות של 500 מ"ב. 

הורדת המחירים של HOT מובייל היום, באמצעות המותג סאני, היא דרמטית. מדובר במחיר הנמוך ב-50% מהמחיר שבו HOT עצמה מציעה חבילה דומה כיום. 

איציק בנבינשתי, מנכ"ל פרטנר
איציק בנבינשתי, מנכ"ל פרטנר צילום: עופר וקנין

עם הודעת סאני היום היו בשוק התקשורת שסברו בתחילה כי סאני מסבסדת את המחיר כחלק ממבצעים שהיא מתכוונת להציע לרוכשי סמארטפונים של סמסונג. באמצעות מודל מעין זה הרעיד רמי לוי את שוק התקשורת בספטמבר כאשר הכריז על מסלול סלולר בשקל. לאחר שמשרד התקשורת מיהר להתערב בעניין, הבהירו ברמי לוי כי מדובר במבצע נקודתי לגיוס חברי מועדון הלקוחות בלבד.

המקרה  של סאני ו-HOT הוא שונה. ראשית, לא מדובר במהלך שמשולב ישירות עם פעילות שיווק מכשירי סמסונג של סאני. על פי החוק לא ניתן ליצור זיקה בין מכשירי סלולר לתשלום עבור קו הסלולר. לכן היכולת של סאני לסבסד את עלות הקו באמצעות התשלום על המכשיר היא מוגבלת. לא רק זאת אלא שגורמים בסאני הבהירו היום כי הם כלל אינם מסבסדים את מסלול הסלולר המוזל אלא זהו המחיר שגובש עם HOT מובייל ומהווה עבורם הזדמנות עסקית. 

לאור מצבה של HOT מובייל, קשה להבין את ההיגיון העסקי מאחורי המהלך. HOT מובייל רשמה הפסד תפעולי של 45 מיליון שקל ברבעון השני של 2018  - המועד האחרון שבו דיווחה החברה. משם המצב בשוק רק הידרדר, לפי הדו"חות של המאוחדים של אלטיס שכוללים פירוט חלקי על מצבה של HOT מובייל, ומעידים על ירידה בהכנסה החודשית הממוצעת מלקוח.

הפרישה מתרחבת

HOT היא לא היחידה שמושכת את המחיר כלפי מטה. גם כלפי המונופול המוכרז השני, בזק, נטען כי הוא משמר ואף מחריף את ירידת המחירים. בספטמבר 2018, כאשר סלקום היתה הודיעה ראשונה על עליית מחירים - צעד שנתפש בעיני רבים בעיקר כאיתות לשוק -  פלאפון היתה החברה הגדולה היחידה שהבהירה במענה לשאלות כי אין לה כל כוונה להעלות מחירים. 

גם עבור פלאפון אין היגיון עסקי להמשיך ברמות המחירים האלה. החברה רשמה ברבעון הראשון של 2019 הפסד תפעולי של 10 מיליון שקל - וזאת לאחר התכווצות של כ-30 מיליון שקל בהכנסה משירותי סלולר בשני הרבעונים האחרונים, על אף גידול של יותר מ-40 אלף מנויים באותה תקופה.

האם הכל מתנהל כראוי בשוק התקשורת?

המתחרים בשוק הסלולר משוכנעים כי לא לחינם הקבוצות HOT ובזק, שני המונופולים המוכרזים בשוק, הן אלה שמושכות את שוק הסלולר כלפי מטה. אפילו we4G עם המותג אקספון לא מגיעה לרמות המחירים שמציעות פלאפון ו-HOT. הסיבה לכך, כך משוכנעים המתחרים, היא ניסיון לפגוע בבסיס ההכנסות של סלקום ופרטנר - וכך לנסות לסכל תחרות מצד שתי הקבוצות החדשות בתחומי הליבה של בזק ו-HOT - תשתיות אינטרנט וטלוויזיה, בהתאמה.

דודו מזרחי, מנכ"ל בזק
דודו מזרחי, מנכ"ל בזק

אף שהן נכנסו לתחומים חדשים, הלחם והחמאה של סלקום ופרטנר הוא עדיין שוק הסלולר. 60% מהכנסות סלקום הן מסלולר ואצל פרטנר הנתון הוא 78%. שתי החברות הגדילו משמעותית את ההשקעות שלהן בשנתיים האחרונות לתחומי הפעילות החדשים - תשתיות סיבים אופטיים וטלוויזיה. אבל החרפת התחרות בשוק הסלולר מאיימת עליהן כעת - ובשתי החברות מדברים באופן מוצהר על האטה בהשקעות. סלקום כבר ביצעה צעדים בשטח. ברבעון השני של 2019 צימצמה סלקום את השקעותיה ל-113 מיליון שקל לעומת 131 מיליון שקל ברבעון המקביל כדי לשפר את תזרים המזומנים שלה ולאותת לשוק כי יש לה יכולת לשרת את חובותיה בסך 3.7 מיליארד שקל. 

במשך שנים שלט בישראל דואפול HOT ו-yes וגבה מחירים מופקעים עבור שירותי טלוויזיה. HOT נפגעה מכך וברבעון האחרון, אף שהיא צמחה בכ-6,000 מנויים, ההכנסות של הקבוצה כולה נחתכו ב-14.2% לעומת הרבעון המקביל. בבזק המגמה מדאיגה גם היא, ומלבד איבוד הלקוחות הרבעוני בתחום הטלפוניה בעל הרווחיות הגבוהה, החברה מאבדת כאמור גם לקוחות באינטרנט וכמובן בתחום הטלוויזיה בחברה הבת yes.

לקוחות הטלוויזיה משלמים פחות

במשרדי הממשלה יש שסבורים כי שוק התקשורת מתנהל כעת באופן מיטבי, ללא מימון ציבורי, ויש לאפשר לו לאסדר את עצמו - למעט תיקון כשלי שוק נקודתיים, למשל כוחה של בזק בתחום התשתיות הפיזיות. אבל התחרות הגוברת בשוק הסלולר אמורה להעלות את השאלה החשובה: האם הכל מתנהל כראוי בשוק התקשורת?

ב-HOT הבהירו היום כי קיצוץ המחירים של סאני הינו מהלך שלה בלבד והמבצע כלל אינו קשור ל-HOT מובייל. ואולם צעד זה מעלה חשש כי שני המונופולים הגדולים של שוק התקשורת מכים את מחוללות התחרות בתחום הסלולר כדי לעצור תהליכים שכבר החלו להתפתח במקטעים אחרים בשוק - טלוויזיה ותשתיות אינטרנט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker