הקיבוצניקים שבדרך לאקזיט של 100 מיליון שקל - בזכות הטפטפות

קיבוץ מצר, שהוא הספונסר של קבוצת הפועל תל אביב בכדורסל, מנהל מגעים עם קרן זרה למכירת נתח מחברת הטפטפות ומוצרי ההשקיה מצרפלס שבבעלותו ■ חלק מהתמורה צפויה להישאר בקופת מצרפלס, בעוד שעשרות מיליונים יגיעו ישירות לחברי הקיבוץ

ערן אזרן
מפעל מצרפלס
מפעל מצרפלסצילום: אייל טואג

240 חברי קיבוץ מצר, מזרחית לחדרה, בדרך לאקזיט משמעותי. ל–TheMarker נודע כי הקיבוץ מנהל בימים אלה מו"מ מתקדם עם קרן זרה, למכירת נתח מחברת מצרפלס, הפועלת בתחום הטפטפות ומוצרי ההשקיה. המגעים מתנהלים לפי שווי מוערך של 300 מיליון שקל למצרפלס, שנמצאת בבעלות מלאה של הקיבוץ, כמהלך אסטרטגי להרחבת פעילותה בשווקים העולמיים.

גם לאחר העסקה, בכוונת הקיבוץ לשמור על השליטה במפעל – כלומר, לשמור על אחזקה הונית של יותר מ–50%. פרטי העסקה הסופיים עדיין לא נסגרו, אך לפי הערכות, הקיבוץ ימכור נתח משמעותי מהחברה, כנראה יותר מ–40% ולא פחות מ–25%. חלק מהתמורה בעסקה תישאר בקופת מצרפלס, וחלק אחר יגיע ישירות לחברי הקיבוץ, שצפויים ליהנות מאקזיט של עשרות מיליוני שקלים.

קיבוץ מצר ניהל בחודשים האחרונים מגעים עם כמה משקיעים פוטנציאליים. ההנהלה הכלכלית של הקיבוץ, שבראשה עומד עמרי שוהם, מובילה את המגעים. בקיבוץ, ש–45 מחבריו מועסקים במפעל, סירבו להתייחס אתמול לעסקה המתבשלת. עם זאת, מקור המקורב למו"מ העריך כי העסקה צפויה להיחתם בתוך שלושה חודשים.

הספונסרית של הפועל תל אביב

מצרפלס, שהוקמה ב–1970, עוסקת בעיקר בייצור ושיווק מערכות השקיה. החברה, שמעסיקה כ–200 עובדים, מתכננת ומייצרת מגוון של שלוחות טפטוף, צינורות פוליאתילן להולכת מים, גז ושפכים, צינורות תקשורת ומערכות אינסטלציה ביתיות המכונות Super Pipe) SP). החברה מגלגלת מחזור שנתי של כ–300 מיליון שקל ומוכרת את מוצריה בישראל ובחו"ל.

אוהדי הפועל תל אביב
אוהדי הפועל תל אביב. מצרפלס היא הספונסר הראשי של הקבוצהצילום: ניר קידר

מחצית מהכנסותיה של מצרפלס, שמנוהלת על ידי שמוליק שצ'ופק (מנכ"ל), מבוססות על יצוא. החברה מוכרת את מוצריה באמצעות חברות בנות — בין היתר בארגנטינה, באוסטרליה, בסין, במקסיקו, ברוסיה, באוקראינה, בקזחסטן ובקפריסין. למצרפלס יש רשת מפיצים רחבה, הכוללת נציגויות בצ'ילה, בספרד, בהודו, בקניה ועוד.

באתר האינטרנט שלה הסבירה מצרפלס על הקמתה: "כשקיבוץ מצר גדל ושטחי החקלאות והמים לא הספיקו, חברי הקיבוץ הצעיר חיפשו מקורות הכנסה — תעשייה שתניב הכנסה גבוהה יותר. הקיבוץ רכש קו (ייצור) לפרופילי פלסטיק וקו מילוי שקיות לשמפו, דבש ונוזלים אחרים, שנהפך במשך הזמן למפעל מצרפלס".

כיום מצרפלס היא הספונסר הראשי למועדון הכדורסל של הפועל תל אביב, שעמו חתמה ב–2011 על הסכם חסות ששוויו מוערך במאות אלפי שקלים בשנה.

העסקה הקודמת: לפי שווי 175 מיליון שקל

קיבוץ מצר מחזיק במלוא המניות של מצרפלס, לאחר שבמאי 2018 רכש את האחזקות (25%) של קבוצת גאון, שבשליטת קרן ויולה. הרכישה נעשתה תמורת 43.5 מיליון שקל, ולפי שווי של כ–175 מיליון שקל למצרפלס. כלומר, בפרק זמן קצר יחסית שווי החברה גדל.

הדרך של מצר לאקזיט

בשעתו, חברי הקיבוץ מימנו את רכישת המניות של גאון באמצעות הלוואה בנקאית, וכבר פרעו תשלום ראשון בעסקה. בעבר הסבירו בקיבוץ שעם כניסת קרן ויולה לשליטה בגאון, הצדדים הפסיקו לראות עין בעין את כיווני ההתפתחות של מצרפלס, ולכן הוחלט לרכוש את החלק שלה. חברי הקיבוץ אישרו את העסקה ברוב גדול של 96%.

הכנסת הקרן הזרה לשותפות במצרפלס נעשית כמהלך אסטרטגי להרחיב את פעילותה בשווקים העולמיים — בדגש על מוצרי ההשקיה. מצרפלס מחזיקה בקווי ייצור במקומות שונים בעולם, והיא נוהגת להקים את המפעלים בחו"ל ביחד עם שותפים מקומיים. חומרי הגלם העיקריים של מצרפלס הם חומרי גלם פלסטיים, שמחירם מושפע, בין היתר, ממחיר הנפט.

עוברים לשיטת השקיה בנפח נמוך

ישראל נחשבת מדינה מובילה בשימוש בשיטת ההשקיה בנפח נמוך, שכן כ–60% מהשטחים החקלאיים בישראל מושקים בשיטה זו. תחום הטפטוף וההשקיה בעולם מצוי בצמיחה בשל הגידול בביקוש למערכות השקיה במדינות המתפתחות ובשל שינויי אקלים, המתבטאים, בין היתר, בהתחממות כדור הארץ ובמחסור במים מתוקים.

הצורך הגובר בחיסכון במים להשקיה, הגידול באוכלוסיית העולם ועליית המודעות לסוגיית איכות הסביבה, הם גורמים המעודדים את המעבר לשיטת ההשקיה בנפח נמוך. לצד מצרפלס, חברה מרכזית מישראל שפועלת בתחום ההשקיה בטפטוף היא נטפים מקיבוץ חצרים. השליטה בנטפים נמכרה ב–2017 לחברת Mexichem ממקסיקו, שרכשה 80% ממניותיה תמורת 1.5 מיליארד דולר.

תגובות