מחיר הגז בעולם צונח - ומגחיך את התעריף שחברת החשמל משלמת למאגר תמר

מלחמת הגז בין רוסיה לארה"ב בעיצומה, והמחירים בעולם צונחים ■ באירופה ירד מחיר יחידת חום ל-3.8 דולרים בלבד, שפל של עשור,ומחירי החשמל ביבשת הוזלו ב-30% בחצי שנה ■ אנליסט בתחום: "רצפת המחירים באירופה מתפוררת - אם לא מתמוטטת"

ערן אזרן
אונייה של של מעבירה גז נוזלי
אונייה של של מעבירה גז נוזליצילום: HANDOUT/רויטרס
ערן אזרן

בשעה שחברת החשמל תשלם 4.8 דולרים עבור גז כחול־לבן, על רקע תוצאות ההליך ה"תחרותי" שהתנהל בין מאגרי תמר ולווייתן - מחירי הגז בעולם מגרדים את התחתית. מחיר הגז באירופה ירד ביוני לשפל של עשור - 3.8 דולרים ליחידת חום. מחיר הגז באסיה, אזור שייבא היסטורית גז במחירים גבוהים, ירד ל-4.5 דולרים בלבד, בעוד בארה"ב נמכר גז בכ-2.3 דולרים בלבד.

"רצפת המחירים באירופה מתפוררת, אם לא מתמוטטת", נכתב בשבוע שעבר באתר האנרגיה Oil&gas, לאחר שמחיר הגז בהולנד ירד ל-3.2 דולר ליחידת חום - הנמוך מאז תחילת המסחר בהאב ההולנדי (TTF) במארס 2010. "זהו שוק של קונים, ואירופה קונה", צוטט קרלוס טורס־דיאז, ראש מחקר שוק הגז בחברת Rystad Energy. "הזוכים הברורים הם צרכני הקצה באירופה, שנהנים ממחירים נמוכים של גז ומחירי חשמל שצנחו ביותר מ-30% בחצי השנה האחרונה".

מחירי השפל באירופה, שרחוקים ממחיר של כ-8 דולרים בממוצע ב-2018, מיוחסים למלחמת הגז על השוק האירופי, המתנהלת בימים אלה בין רוסיה לארה"ב. המחירים מגחיכים את המחיר שמשלמת חברת החשמל לתמר, 6.2 דולרים ליחידת חום. רוסיה היא ספק הגז העיקרי והמסורתי של גז לאירופה - דרך צינור הגז המרכזי שעובר באוקראינה, וכן באמצעות משלוחים של גז מונזל (LNG). רוסיה היתה אחראית ב-2018 על כ-40% מאספקת הגז לאירופה - כ-200 מיליארד מ"ק (BCM) של גז טבעי.

בשנים האחרונות ארה"ב קוראת תיגר על ההגמוניה של רוסיה באירופה, על רקע עודפי גז גדולים שהיא מייצאת בצורה של גז מונזל. כדי לבלום את החדירה של ארה"ב לאירופה ולשמור על מעמדה כספק המרכזי, ענקית האנרגיה הרוסית גזפרום מוכנה להוריד מחירים. הפחתת המחירים מקשה על היצואנים מארה"ב, שכן הגז האמריקאי יקר לעומת הגז הרוסי, כך שמחיר נמוך מ-4–4.5 דולרים עלול להפוך את משלוחי הגז המונזל האמריקאים ללא כלכליים.

הסיבה לגמישות המחירים של גזפרום נעוצה בעובדה שהיא מספקת חלק משמעותי מהגז לאירופה באמצעות צינור יבשתי קיים. כלומר, העלות השולית של הזרמת הגז בצינור מאפשרת לגזפרום להיות באיזון ואף להפסיד במשלוחי LNG - במטרה לדחוק את ארה"ב מהשוק האירופי האסטרטגי.

"משלוחי הגז הטבעי הגדולים של רוסיה לאירופה הם ניסיון לבחון את החוסן של היצואנים בארה"ב", ציינו בחודש שעבר כלכלני סיטיגרופ, שחתכו את תחזיות מחיר הגז ל-2019 ב-18% בעקבות הצפה של גז בשוק העולמי. "רוסיה בוחנת את תגובתו של השוק העולמי לסביבת המחירים הנמוכה - ובמיוחד את גמישות הייצוא של LNG מארה"ב", הדגישו בסיטיגרופ.

מחירי הגז

ההיצע הגובר הפיל את מחירי הגז הנוזלי ברחבי העולם כולו ולא רק באירופה. מחיר ה-LNG באסיה - אזור שייבא גז נוזלי ב-10–12 דולר ליחידת חום - היה ביוני 4.4 דולר בקוריאה ובסין ו-4.38 דולרים בהודו. בדרום אמריקה המחירים נעים סביב 4–4.3 דולרים.

חח"י יכולה לוותר על הגז מלווייתן

הירידה התלולה במחירי הגז בעולם מאירה באור חיוור את תוצאות המכרז שניהלה באחרונה חברת החשמל (חח"י) לרכישת גז כחול־לבן - ומדגימה את המצב האבסורדי, שבו גז מיובא זול יותר לעומת גז ישראלי, מרחק כמה עשרות קילומטרים בלבד מהבית.

באחרונה ערכה חח"י התמחרות בין מאגרי תמר ללווייתן, הנשלטים על ידי המונופול של דלק ונובל אנרג'י, שבסופו הוחלט לרכוש גז מלווייתן, ב-4.79 דולרים ליחידת חום, ובעלות כוללת של 600–700 מיליון דולר. הבחירה בלווייתן נעשתה בשל במטרה לגוון את מקורות אספקת הגז. למעשה, השותפות בשני המאגרים התיישרו לפי הרף העליון בנוסחת המחיר שקבע "מתווה הגז" והגישו הצעות זהות.

הסכם רכש הגז החדש של חח"י מלווייתן אינו כולל כמות רכש מינימלית, כך שחח"י יכולה, מבחינה תיאורטית ואולי גם מעשית, לוותר על רכש הגז מלווייתן ולחפש משלוחי LNG במחירי שפל - למשל, מארה"ב. כלומר, במקום שתרכוש גז ב-4.8 דולרים מהמונופול הישראלי, חח"י יכולה לקנות משלוחי גז נוזלי במחירים זולים - כולל עלויות הגיזוז (הפיכה לגז).

עלותו של גז נוזלי מארה"ב עשויה להסתכם ב-4–4.5 דולרים בלבד, כולל עלויות הובלה של דולר אחד, עלויות גיזוז של כחצי דולר ועלות רכש הגז. זהו חיסכון משמעותי לחברת החשמל ולצרכנים בישראל, שלא זכו להפחתה של 30% במחיר החשמל, בדומה לאירופים.

חלקה של ארה"ב גדל

משלוחי LNG מארה"ב לבריטניה סופקו ביוני במחיר של 3.38 דולר ליחידת חום בלבד - כלומר, גם כשמוסיפים עלויות הולכה וגיזוז, חח"י יכולה לחתוך במחיר על חשבון החוזה עם לווייתן. לרשותה של חח"י עומדת גם האופציה לייבא גז מאחד ממתקני ההנזלה במצרים - בעלות נמוכה יותר.

היצוא הישראלי עלול להיפגע

הירידה החדה במחירי הגז הנוזלי בעולם אינה נוחה גם לירדן, שצריכה להצדיק יבוא גז ישראלי יקר בכ-6 דולרים ליחידת חום, החל מסוף 2019, לנוכח המחאה הציבורית והפוליטית הפנימית. כיום, ירדן רוכשת גז ממצרים, בהולכה יבשתית, במחיר מוערך של 4 דולרים ליחידת חום. קודם לכן, היא ייבאה גז נוזלי (LNG) מקטאר במחיר של 7 דולרים ליחידת חום.

קטאר מייצאת כיום משלוחי LNG לאסיה ב-4.85 דולרים ליחידת חום בלבד - כלומר, גם אם תיפסק הזרמת הגז ממצרים לירדן עומדת חלופה זולה יותר לגז הישראלי, יבוא LNG מקטאר. ירידת מחירי ה-LNG גם עשויה להשפיע לשלילה על יצוא גז מישראל למצרים: בהינתן רכש גז מישראל ב-5–6 דולרים, משלוחי LNG לאירופה, דרך מתקני ההנזלה המצריים, נהפכים לפרויקט לא כלכלי.

ירידת מחירי הגז ומלחמת המעצמות תקשה גם על שר האנרגיה, יובל שטייניץ, להגשים את חזונו, שבעיני רבים מעולם לא היה ריאלי - לייצא גז מישראל לאירופה באמצעות צינור ימי. ספק רב אם ישראל ומדינות נוספות במזה"ת יוכלו למצוא מקום בשוק האירופי כל עוד מלחמת הגז בין רוסיה לארה"ב תמשיך להתנהל בעצימות גבוהה או נמוכה, וכל עוד רוסיה תמשיך לדחוק כל מתחרה פוטנציאלית באמצעות מחירי היצף.

מחברת החשמל נמסר: "מחיר הגז הנוזלי הוא עונתי - עולה בחורף ויורד בקיץ, בהתאם לביקושים בעולם, ובממוצע שנתי הוא 7 דולרים, גבוה משמעותית מהמחיר של לווייתן".

תגובת השותפות בלווייתן: "כרגיל, מציאות לחוד וכותרות ב-TheMarker לחוד. ב-2018 היה ממוצע מחירי הגז באנגליה 8.1 דולרים ליחידת חום, בהולנד - 7.9 דולרים, במזרח הרחוק - 9.75 דולרים ובמזרח התיכון - 9.5 דולרים. זאת, בשעה שהמחיר הממוצע בישראל היה 5.3 דולרים.

אנו בטוחים ש'יד המקרה' מנעה מכם לפרסם נתונים אלה בזמן אמת. השוואה מניפולטיבית של המחירים בנקודת זמן אקראית אינה מקצועית בלשון המעטה, מצביעה על מגמתיות ומעמידה בסימן שאלה את מידת הנאמנות שלכם לעובדות ולקוראים".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ