סוף לשושלת אריסון: האם קוטלר יצליח לשנות את התרבות הניהולית בבנק פועלים?

המינוי של דב קוטלר למנכ"ל הבא של בנק הפועלים הוא סטירת לחי לדור המנהלים הנוכחי של הבנק, שהובילו ציון קינן ואריק פינטו ■ האם קוטלר יצליח להוביל את הבנק בעידן של אתגרים טכנולוגיים ותעסוקתיים?

מיכאל רוכוורגר
דב קוטלר, מנכ"ל בנק הפועלים החדש
דב קוטלר, מנכ"ל בנק הפועלים החדשצילום: עופר וקנין
מיכאל רוכוורגר

שלושה חודשים אחרי שאריק פינטו הודיע על סיום תפקידו כמנכ"ל בנק הפועלים, לאחר קדנציה קצרה ומורכבת שנמשכה רק כשלוש שנים, בחר אתמול (ב') דירקטוריון הבנק מנכ"ל חדש. דב קוטלר, 63, יהיה זה שיחליף את פינטו בעוד כמה חודשים כמנכ"ל הבנק הגדול בישראל. בסוף השבוע אמורה להתכנס אסיפת בעלי המניות של הפועלים ולהאריך את כהונתו של יו"ר הבנק, עודד ערן.

קוטלר גבר בישורת האחרונה על שני מתמודדים, דורון ספיר וידין ענתבי. ספיר סיים באחרונה קדנציה קצרה ומאכזבת מבחינתו של שנה כמנכ"ל מגדל ביטוח, וקודם לכן כיהן במשך כשש שנים כמנכ"ל חברת כרטיסי אשראי כאל, שבשליטת בנק דיסקונט.

ענתבי, לשעבר הממונה על שוק ההון והביטוח במשרד האוצר, משמש זה קצת יותר משנה ראש חטיבה לשווקים פיננסיים ופעילות בינלאומית בבנק הפועלים וכיו"ר פועלים שוקי הון, זרוע השקעות ריאליות ובנקאות להשקעות של הבנק. קודם לכן שימש ראש חטיבה פיננסית בבנק. בסופו של דבר ענתבי היה המועמד היחיד מתוך הפועלים שהגיע לישורת האחרונה, והדבר עשוי לחזק את מעמדו בבנק. שלושת המועמדים הופיעו בפני דירקטוריון הבנק בישיבה מיוחדת במלון בהרצליה.

ארז יוסף, המקורב לפינטו ומי שמשמש כראש חטיבת אסטרטגיה, תפעול ומשאבים של הפועלים, אפילו לא הגיע לישורת האחרונה. יוסף נחשב בחודשים האחרונים המועמד המוביל להחליף את פינטו. בעקבות אי-מינויו, יוסף שמילא ב-25 השנה האחרונות מגוון תפקידי ניהול בהפועלים, עשוי כעת לפרוש מהבנק.

לא מספיק

האם הדבר נבע מכך שיו"ר הפועלים ערן, שעמד בראש ועדת האיתור, לא היה מעונין במינוי של מועמד פנימי שמקורב למנכ"ל הנוכחי, כפי שהיה בעבר כשפינטו מונה והיה מקורב למנכ"ל הקודם ציון קינן - או שהדבר נובע מנסיבות אחרות שיתבררו בהמשך? בשלב זה אין תשובה ודאית לכך.

גם גולן שרמן, ראש חטיבת החדשנות בהפועלים, שהתמודד על תפקיד המנכ"ל, לא הגיע לישורת האחרונה בהתמודדות. כעת יהיה מעניין לראות אם שרמן יישאר בבנק ואם קוטלר ימנה אותו לתפקיד של ראש חטיבה קמעונית, במקומו של רונן שטיין שהודיע לפני כחודש על סיום תפקידו.

להבדיל מדיסקונט, שהודיע אתמול על מינויו של אורי לוין לתפקיד המנכ"ל החדש, כ-40 יום בלבד אחרי ההודעה של לילך אשר טופילסקי על סיום תפקידה, בהפועלים לקח הרבה יותר זמן, שלושה חודשים, עד שוועדת האיתור גיבשה את המלצותיה והעבירה אותה לדירקטוריון הבנק - כשעד היום לא ברור מה היו השיקולים שעמדו בפני הוועדה בבחירת המועמדים לפני שגיבשה את החלטתה. מלבד ערן, חברים בועדת האיתור בהפועלים הדירקטורים דליה לב ויעקב פאר.

האתגרים של דב קוטלר

חרף הזמן הרב שעבר מאז ההודעה של פינטו ואף שמדובר במצב לא בריא עבור ארגון גדול כמו הפועלים - להתנהל תקופה ארוכה בלי שיהיה ידוע מי יעמוד בראש ההנהלה ויוביל את הבנק בשנים הקרובות - ההליך התנהל לאט ולווה בהמון דיסאינפורמציה, הדלפות מכוונות מצד יועצי התקשורת של הבנק והכפשות לגבי התנהלות של בנקים אחרים, כמו דיסקונט שהיה נתון בהליך דומה.

החוק להגבלת שכר הבכירים במערכת הבנקאות ל-2.5 מיליון שקל בשנה; העובדה שהפועלים, בשונה מדיסקונט ולאומי, לא העלה את שכר המינימום של עובדיו (מה שהיה מאפשר להעלות את השכר של המנכ"לים); רגולציה תובענית; פגיעה במעמד; ואתגרים רבים הניצבים בפני מערכת הבנקאות; הובילו לכך שהיצע המנהלים האיכותיים שערן יכול היה להביא מלכתחילה לא היה גדול במיוחד.

יותר אגו, פחות כסף

קוטלר מתמנה לאחד התפקידים המשפיעים והיוקרתיים במשק הישראלי - מינוי שמבחינתו מונע יותר משיקולי אגו מאשר משיקולים כספיים. בארבע שנים וחצי האחרונות הוא התמקד במיזם השקעות חברתיות בנדל"ן אינטו, שבו הוא שותף, וכן בייעוץ לגופים שהתעניינו ברכישת חברות כרטיסי האשראי מקס וישראכרט.

עודד ערן
עודד ערןצילום: אמיל סלמן

קוטלר מילא במשך כ-18 שנה מגוון תפקידים ניהוליים בבנק לאומי. בהמשך כיהן כמנכ"ל כאל, מנכ"ל בנק אגוד, וב-2006 מונה על ידי ראשי קרן מרקסטון דאז, רון לובש ואמיר קס המנוח, לתפקיד מנכ"ל בית השקעות פריזמה. זה היה זמן קצר לאחר פרסום המלצותיה של ועדת בכר, כשלובש וקס הבטיחו לקוטלר שכר מתגמל של מיליוני שקלים בשנה, יד חופשית לביצוע רכישות והבאת מנהלים תמורת שכר מפתה.

עבור קוטלר זו היתה קדנציה קצרה וכושלת של פחות משנתיים, שבמהלכה אכן הושקעו בפריזמה סכומי ענק, אבל בית ההשקעות סבל מפדיונות כבדים, שערוריות פנימיות ובסופו של דבר, בתחילת 2008, קוטלר הודח מהתפקיד. בהמשך פריזמה קרסה ונכסיה נמכרו לפסגות ולאקסלנס.

אחרי עזיבת פריזמה, קוטלר התקשה למצוא עבודה. רק בסוף 2008 נתנה לו יו"רית ישראכרט דאז, אירית איזקסון, שמכירה אותו היטב מתקופת עבודתם המשותפת בלאומי, צ'אנס גדול ומינתה אותו למנכ"ל ישראכרט - תפקיד שאותו מילא במשך כחמש שנים. באותן שנים לא היתה תחרות אמיתית בתחום, מה שסייע לישראכרט, שנהנתה מגב פיננסי חזק של החברה האם הפועלים, לבסס את מעמדה כחברה הגדולה והרווחית בענף עם רווח שנתי של מאות מיליוני שקלים. הדבר איפשר לקוטלר להעשיר את חשבון הבנק שלו בכמה עשרות מיליוני שקלים נוספים.

החקירה בארה"ב והבנק בטורקיה

קוטלר יצטרך להתמודד עם כמה אתגרים דחופים. הפועלים הוא עדיין הבנק הגדול במערכת מבחינת היקף מאזן, תיק אשראי, פיקדונות, הון עצמי ומספר לקוחות קמעונאים - אבל העיכוב המתמשך בחקירת המס בארה"ב, שעלתה לבנק עד כה כ-3.2 מיליארד שקל (כולל הוצאות משפטיות), ותעלה עוד כמה מאות מיליוני שקלים לפחות, פגע מאוד ביכולת של הפועלים לקדם ולהניע מהלכים עסקיים, בעיקר כאלה שהיו קריטיים בסביבה העסקית המשתנה.

המנכ"ל פינטו נאלץ להקדיש חלק לא מבוטל מזמנו לחקירה. בהודעה על סיום תפקידו, ציין פינטו כי הוא יעשה הכל כדי לסיים את החקירה עוד לפני שיעזוב את הבנק. ואולם במקרה זה הדבר לא תלוי בהפועלים, שסביר כי יהיה מוכן למחוק עוד כמה מאות מיליוני שקלים שבמילא לא יסכנו את איתנותו הפיננסית, רק כדי להותיר את החקירה מאחוריו.

ידין ענתבי
ידין ענתביצילום: עופר וקנין

אחרי הכל, למשרד המשפטים האמריקאי ולמחלקה לשירותים פיננסיים של מדינת ניו יורק יש את לוחות הזמנים והתעריפים שלהם. הכוח והיכולת לקבל החלטות מכריעות בעניין זה נמצאים בעיקר במגרש שלהם. בנוסף, נגד הפועלים ובנקים נוספים מתנהלת חקירה של הרגולטורים האמריקאיים בחשד לשוחד ששולם לבכירי פיפ"א - תמורת הענקת זכויות שידור.

גם אם החקירות יסתיימו בקרוב, והפועלים יוכל לחזור לחלק דיווידנדים לבעלי מניותיו, קוטלר ייאלץ להתמודד עם ההשלכות של החקירה: מינוי צפוי של מוניטור על פעילות הסניף בניו יורק, ומגבלות נוספות שייתכן כי יוטלו על הבנק. בשנים הקרובות יזנח הפועלים את החלומות לרכישת בנק בארה"ב, שימזג לתוכו את הפעילות הנוכחית של סניף ניו יורק במתן אשראי לעסקים קטנים ובינוניים.

בנוסף, הפועלים אינו מצליח לקפל את יתרת הפעילות של הבנק הטורקי פוזיטיף, שהסבה לו הפסדים של מאות מיליוני שקלים בעשור האחרון. הפועלים אף לא סגר את מלוא הפעילות של לקוחות הבנקאות הפרטית בשווייץ - מה שצפוי גם כן להעסיק את קוטלר.

כשקוטלר כיהן כמנכ"ל ישראכרט, יחסיו עם מנכ"ל הפועלים דאז, ציון קינן, היו מתוחים למדי. כעת יהיה מעניין לראות כיצד קוטלר יפעל כשתסתיים חקירת המס בארה"ב והפועלים ייאלץ לדרוש מבכיריו בשנים הרלוונטיות לחקירה, ובהם קינן, להשיב בונוסים של מיליוני שקלים שקיבלו - בדומה למה שהיה בלאומי.

דורון ספיר
דורון ספירצילום: עופר וקנין

הפועלים נסחר לפי שווי שוק של 36.8 מיליארד שקל - נמוך בכ-1.2 מיליארד שקל מזה של לאומי - כשהפער בשווי השוק אף הגיע לפני כמה חודשים לכ-3 מיליארד שקל. מלבד החששות של המשקיעים לגבי ההשלכות של חקירת המס, שווי השוק של הפועלים מושפע לרעה גם מכך שבעלת השליטה בבנק לשעבר, שרי אריסון, אמורה למכור את יתרת אחזקתה בבנק - 15.8%, בשווי של יותר מ-5 מיליארד שקל - מה שייצור לחץ מסחרי על המניה. חבילות גדולות כאלה של מניות נמכרות בדרך כלל בהנחה של כמה אחוזים לעומת מחיר המניה בבורסה.

השארת מנהלים - או רענון שורות?

כך או אחרת, בשלוש השנים האחרונות, הפועלים - שהיה בעבר הבנק המוביל במערכת - איבד את מעמדו המוביל לטובת בנק לאומי. ב-2018-2017 ביצע פינטו שינויים גדולים בהנהלת הפועלים והחליף כמעט את כל חברי ההנהלה. כמה מחברי ההנהלה הנוכחית לא צברו ניסיון ניהולי-עסקי רב, ולא הפגינו יכולת הוצאה לפועל של מהלכים בולטים - שיתורגמו לתוצאות בשטח.

לאור האמור, אחד האתגרים הבולטים של קוטלר יהיה למצוא את הנוסחה שתאפשר לו להיות מצד אחד הדמות הבולטת בבנק, ומצד שני לתת לראשי החטיבות והאגפים סמכויות מספקות להניע תהליכים בתקופה שבה מערכת הבנקאות משנה את פניה. האם קוטלר יעשה זאת עם אותם מנהלים שנמצאים כיום בהפועלים - או שהוא ירענן את השורות?

לפחות חלק מהמנהלים הנוכחיים יוחלפו, ואם קוטלר יצליח למצוא מחליפים ראויים ו"רעבים", וכן להעלות את המוטיבציה של חברי ההנהלה הנוכחיים שיישארו - הרי אמון המשקיעים במניית הפועלים כנראה יגדל, והיא עשויה לצמצם את הפער מול לאומי.

הפועלים השלים בהצלחה בתחילת אפריל הנפקה ראשונית (IPO) של חברת כרטיסי האשראי ישראכרט (65.2%) בבורסה בתל אביב תמורת 1.8 מיליארד שקל, ולפי שווי חברה של 2.7 מיליארד שקל, לעומת שווי שוק נוכחי של 2.57 מיליארד שקל. לאחר ההנפקה נותר הבנק עם 33% בישראכרט - שבהם מותר לו להחזיק עד פברואר 2021, לפי חוק שטרום להגברת התחרות במערכת הבנקאות. בעקבות ההנפקה ושערוך יתרת האחזקה לפי שווי של ההנפקה, הפועלים ירשום בדו"חותיו לרבעון השני של 2019 רווח של כ-265 מיליון שקל.

נגיד בנק ישראל, אמיר ירון
נגיד בנק ישראל, אמיר ירוןצילום: אמיל סלמן

ישראכרט, המייצרת רווח שנתי של 300 מיליון שקל, היתה נכס מהותי עבור הבנק. הפועלים ייהנה כעת מתרומה לרווח בשיעור של 33% והוא עשוי אף לרשום רווח הון נוסף - אם יצליח למכור את גרעין השליטה לפי שווי של יותר מ-2.7 מיליארד שקל - משימה שנראית כיום, בעקבות ההתפתחויות האחרונות בענף כרטיסי אשראי ותשלומים, מאתגרת במיוחד.

מעבר לכך, קוטלר יצטרך לקבל החלטות אסטרטגיות לגבי הפיצוי על אובדן הרווח השוטף הגבוה מישראכרט. אחד האפיקים שאמורים לפצות על כך הוא הסכמי תפעול והנפקה חדשים, שהבנק חתם עם כאל ומקס (לשעבר לאומי קארד) לכרטיסים הבנקאיים שלו. ההסכם עם ישראכרט יפוג ב-2023 בלי שבינתיים חודש והפועלים הבטיח עד כה לישראכרט כי יתפעל רק כ-40% מהכרטיסים הבנקאיים החדשים שלה.

בהתאם לכך, הפועלים יצטרך להחליט אם לבסס את האסטרטגיה העתידית של הבנק בתחום כרטיסי האשראי והתשלומים, באמצעות שיתופי פעולה עם ישראכרט - כפי שהחליט לאומי לעשות, לפחות באופן חלקי עם מקס, או לצאת לדרך חדשה בתחום זה, וכנגזר מכך לבצע צעדים שיחלישו את ישראכרט, באמצעות העברת נתחי שוק בהסכמי תפעול והנפקה חדשים לכאל ומקס. לפחות בכל הקשור לעולם כרטיסי האשראי, הניסיון שצבר כמנכ"ל ישראכרט צפוי לסייע לו.

קוטלר ייכנס לתפקיד בעיצומן של תמורות מרחיקות לכת בענף הבנקאות. חרף ההצהרות מלפני כמה שנים של שר האוצר, משה כחלון, כי בעוד עשר שנים הבנקים ייעלמו, ניתן להניח שהדבר לא יקרה, אבל לכל מי שעוסק בתחום ברור כי הענף ייראה אחרת, וכי התחרות של הפועלים לא תהיה רק מול לאומי - אלא יותר מול ענקיות טכנולוגיה כמו גוגל, אמזון ואפל, וכן מול חברות כרטיסי אשראי וגופים חוץ-בנקאיים.

בנוסף, הפועלים יצטרך לשמור על מעמדו המוביל במתן האשראי הצרכני למשקי בית, לעסקים קטנים, גדולים ובינוניים - תחומים שבהם התחרות צפויה לגבור מצד גופים מוסדיים, חברות כרטיסי אשראי וגופים חוץ-בנקאיים.

בנק הפועלים השקיע בשנים האחרונות משאבים לא מבוטלים בזירה הטכנולוגית: הקמת סניפים דיגיטליים, השקות של אפליקציית התשלומים ביט ושל אפליקציה למשקיעים בשוק ההון וכן פתיחת חשבון דיגיטלי ללא צורך בזיהוי בנקאי. אפליקציית ביט אמנם הביאה לגיוסם של יותר מ-2 מיליון משתמשים, בעיקר בקרב לקוחות פרטיים, אבל במסגרת עסקות להעברת תשלומים בין לקוחות פרטיים לבנקים, אין מודל עסקי המאפשר לבנק לייצר רווחים של ממש - ועד כה הפועלים שרף עבור השיווק של ביט כ-50 מיליון שקל מדי שנה.

בבנק הפועלים קיוו כי נגיד בנק ישראל, אמיר ירון, לא יחסום את כניסתן של אפליקציות התשלומים של הבנקים לעסקות מול עסקים קטנים ובינוניים. ואולם הנגיד הגביל בשבוע שעבר את המחזור השנתי של אפליקציות הבנקים ל-3-2 מיליארד שקל בשנה עד 2021. בעקבות כך התנופה של ביט עשויה להיעצר והמנכ"ל החדש יצטרך לחשוב כיצד להתאים את התוכנית העסקית של ביט לתקופת ביניים, עד שיוסרו המגבלות.

רון וקסלר, מנכ"ל ישראכרט
רון וקסלר, מנכ"ל ישראכרטצילום: סיון פרג'

בכל מקרה, נראה כי בינתיים הפועלים לא הביא בשורה דרמטית שתאפשר לו להוביל את מערכת הבנקאות הישראלית מבחינה טכנולוגית. הפועלים גם לא הצליח לפתח פעילות רחבה בתחום ההיי-טק ולא השכיל לבצע מספיק שיתופי פעולה בין גופי הפינטק לעסקים קטנים ובינוניים, שהם לקוחות הבנק.

בימים אלה ראשי הפועלים גם מחפשים מנכ"ל חדש לפועלים שוקי הון, שיחליף את עומר קרייזל. פינטו הגדיל במהלך כהונתו את תקציב ההשקעות הריאליות של פועלים שוקי הון, אבל עדיין, גם אם החברה אכן הגדילה את פעילותה, לא מדובר בהיקפים משמעותיים, והיא לא הצליחה לבסס את מעמדה בתוך הבנק - להבדיל ממתחרתה הגדולה לאומי פרטנרס, שתורמת מדי שנה לרווח של לאומי כמה מאות מיליוני שקלים.

לקוטלר, שמכיר היטב את הנעשה בשוק ההון, תהיה כאן הזדמנות להביא מנכ"ל רציני ורעב לביצוע עסקות, שביחד עם צוות של פועלים אי.בי.אי חיתום (מוחזקת בשרשור בכ-25% על ידי פועלים שוקי הון), יצליח להגדיל את הפעילות ואת התרומה לרווחיות הבנק.

המכשול: ועד העובדים

אחד הדברים שאיפשרו להפועלים לבצע צעדי התייעלות מקיפים במשך השנים, וכך לשפר את התוצאות, היה היחסים החמים ששררו בין ועד העובדים להנהלת הבנק. פינטו עצמו שימש בעבר יו"ר הוועד. בהפועלים היה נהוג כי בתמורה לכך שהוועד איפשר להנהלה לקדם את תוכניותיה, ראשיו זכו לקידומים וחלקם הגיעו להנהלה עצמה. ואולם היחסים של הוועד וההנהלה התקררו בשנה האחרונה, כשמטעם ההנהלה הוביל יוסף את המהלכים מול הוועד.

בקרב העובדים קמה אופוזיציה שניסתה להשתלט על הוועד, ולמנוע מיו"ר הוועד הקודם, יוסי גל, המקורב להנהלה הנוכחית, לנהל את המגעים מול ההנהלה לגיבוש הסכם שכר חדש. באחרונה נבחר רוני גורפינקל ליו"ר הוועד והוא יוביל את המגעים מול ההנהלה וקוטלר לגיבוש הסכם חדש.

הגעה להסכם היא קריטית עבור הפועלים, שבשנים האחרונות הוציא לפרישה מוקדמת 3,500 עובדים (כמעט רבע מכוח האדם), ובשנה האחרונה נפרד מכ-50 מנהלים בסניפים. מגמה זו צפויה להימשך בשנים הקרובות, שכן בזכותה הפועלים מצליח להציג בשנים האחרונות חיסכון בהוצאות וכנגזר מכך שיפור עקבי ביחסי היעילות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום