14 שנה אחרי ועדת בכר, הבנקים מגדילים את דריסת הרגל בניהול כסף בקרנות

90 קרנות נאמנות, שמנהלות יותר מ–11 מיליארד שקל, עוקבות אחרי המלצות דיסקונט והבינלאומי ■ רשות ניירות ערך החליטה לאפשר את המצב, לאחר שהבנקים איימו כי לא יספקו שירותי ייעוץ ללקוחות שמשקיעים פחות מ–300 אלף שקל ■ הגידול בנכסי הקרנות צריך להדליק נורה אדומה

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אחד מאפיקי קרנות הנאמנות הצומחים ביותר הוא אפיק הקרנות העוקבות בנקים. מדובר בקרנות שעל פי התשקיף שלהן מחויבות לעקוב אחר המלצות ההשקעה של אחד הבנקים. כיום פועלות בשוק 90 קרנות נאמנות כאלה - כולן עוקבות אחרי תיקי ההשקעות של שני בנקים - הבינלאומי ודיסקונט.

מאז סוף 2017 נוספו 30 קרנות נאמנות. סך הנכסים שלהן, שהיה אז כ-7 מיליארד שקל הוא כיום 11.1 מיליארד שקל - גידול של 57%. אחרי ארבעת המודלים של הבינלאומי עוקבות 36 קרנות בהיקף של 5.7 מיליארד שקל ואילו אחרי המלצות ההשקעה של דיסקונט יש 54 קרנות שמנהלות 5.6 מיליארד שקל. כל בתי ההשקעות - החל בגדולים כמו מיטב דש, פסגות, מור, מגדל שוקי הון, אקסלנס, הראל, אלטשולר שחם, וילין לפידות וכלה בקטנים דוגמת, איילון, איילים, אלומות ותמיר פישמן - הקימו קרנות עוקבות כאלה. הקרן הגדולה בתחום שייכת למור. היא עוקבת אחרי תיק עוקב 2 של בנק דיסקונט ומנהלת 825 מיליון שקל. הקרן הבאה אחריה היא של מיטב דש שעוקבת אחרי תיק נזילות הבנק הבינלאומי ומנהלת 800 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker