הרגע שהרגיז את מנכ"ל בנק הפועלים - ומדוע הגיע הזמן לוותר על הסודיות הבנקאית

הנפילה של הדנקנרים ושל פישמן אינה סוד, ויש במקרים אלה כמה מרכיבים ייחודיים שקריטי לברר ולחקור בצורה שקופה. זאת יכולה להיות התרומה החשובה ביותר של ועדת כבל להבנת התופעה של בנקאות המקורבים והטייקונים

סמי פרץ

"להיות ראשון זה מחייב" קבעה סיסמת הפרסומת של בנק הפועלים לפני שנים, ואכן, ראשי הבנק היו הבנקאים הראשונים שהתייצבו היום (א') בדיוני ועדת החקירה הפרלמנטרית (ועדת כבל) לחקר כשלי האשראי עם הלווים הגדולים.

בנק הפועלים אינו רק הבנק הגדול ביותר, אלא גם הנגוע ביותר בכשלי האשראי האלה ובבנקאות המקורבים. היו"ר לשעבר, דני דנקנר, ובן דודו, נוחי דנקנר, הביאו את הפרקטיקה הזו לדרגת אמנות, ולא פלא ששניהם סיימו בכלא. הדור הנוכחי של הבנקאים מגיע לדיוני ועדת כבל במצב נוח יחסית. הטייקונים קרסו מזמן, הבנקאים הרלוונטיים הוחלפו ברובם, הריבית במשק נמוכה מאוד בעשור האחרון ומקלה על מצב הלווים והחובות הבעייתיים, וכל זה קורה בעשור שבו הבנקאות העולמית התפרקה. זה מאפשר לבנקים הישראליים להציג הפסדי אשראי נמוכים, ובכך לחזק את המסר שמנכ"ל הפועלים, אריק פינטו, ויו"ר הבנק, עודד ערן, ניסו להעביר: נכון, היו כשלים, הפקנו לקחים, למדנו, ועכשיו הכל בסדר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker