הצרות של אופקו לא נגמרות בחשד להרצת מניות

חברת הביומד של פיליפ פרוסט גם מסובכת בחקירה בארה"ב של משרד המשפטים בחשד לגביית יתר מחברות הביטוח הפדרליות; ובנוסף היא סובלת מגירעון עמוק בתזרים, מכירות נמוכות של תרופת הדגל ומהפסד תפעולי ■ החברה עלולה להידרש לממש נכסים כדי לעמוד בהתחייבויותיה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ההפסקה של השעיית המסחר במניותיה של חברת אופקו בנאסד"ק ביום שישי לפני תשעה ימים הסירה כנראה את האיום על השעייה של המסחר במניה גם בתל אביב וגריעתה ממדדים כמו ת"א 35 ות"א 125. ואולם, גם לאחר החזרתה למסחר יש עדיין בדו"חות הכספיים של החברה מספיק נושאים שצריכים להטריד את בעלי המניות ואיגרות החוב שהנפיקה החברה. 

החששות הגוברים לעתידה של אופקו באו לידי ביטוי בנפילה של 7% במחיר איגרות החוב להמרה של החברה, שעומדות לפירעון ב–2033, בתוך שבוע — ובקפיצה בתשואה עליהן מ–1.9% ל–2.6%. ההון העצמי של אופקו הוא 1.8 מיליארד דולר , אבל חלק המזומנים ושווי המזומנים בו מסתכם ב–80 מיליון דולר. חלקם המצרפי של המוניטין, הנכסים הבלתי מוחשיים וצנרת המוצרים בפיתוח מגיע ל–2 מיליארד דולר — כך שברור שערכו של ההון המוחשי של אופקו נמוך בהרבה.

למזלה של אופקו המוניטין הרב של פיליפ פרוסט, בעל השליטה בחברה, שהוא גם היו"ר והמנכ"ל, איפשר לה לרכוש את מרבית נכסיה בהקצאה של מניות — כך שהחוב הפיננסי נטו של החברה אינו גדול לכאורה, 115 מיליון דולר. הבעיה היא שנזילותה של אופקו נמוכה, ביצועיה חלשים, והיא עלולה להידרש לפרוע לבעלי האג"ח ולבנקים סכומים לא קטנים כבר בטווח של חודשים.

פעילותה השוטפת של אופקו ייצרה ב–12 החודשים שהסתיימו ביוני 2018 גירעון של 93 מיליון דולר בתזרים המזומנים. אופקו מימנה בשנים האחרונות את פעילותה בתשלומים חד־פעמיים גדולים מעסקות מסחור של תרופות בפיתוח ובהנפקות של איגרות חוב. שני מקורות מימון אלו עשויים להיחסם, כשפרוסט נמצא תחת עננה של חשדות כבדים, והמוניטין שלו עלולים לספוג מכה אנושה.

העברת הזכויות תמורת 275 מיליון דולר

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker