הוויסות כבר היסטוריה: צריך לתת לבנקים לשוב ולקנות את מניותיהם

האם ההיתר לבנקים לרכישה עצמית של מניותיהם עלולה להיות מנוצלת לרעה, כפי שקרה בעבר? ■ נדמה שהבנקים למדו לקח מפרשת ויסות מניותיהם, ויזהרו שלא להכתים שוב את שמם הטוב

מאיר חת
מאיר חת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאיר חת
מאיר חת

התשובה לשאלה "" צריכה להינתן על יד השוואת התנאים הקיימים כיום במשק ובמערכת הבנקאות לאלה שהיו קיימים בעשור ויסות מניות הבנקים — 1974–1983. התופעה הדומיננטית של עשור הוויסות היתה האינפלציה שהשפיעה על התנאים בשווקים הפיננסיים ועל התנהגות הבנקים.

תוצאה אחת של האינפלציה היתה שחלק גדול מהתחייבויות הבנקים ונכסיהם היו צמודים למדד המחירים לצרכן ולשער החליפין, וצמחו בקצב מהיר. הון הבנקים, לעומת זאת, נשאר רשום במאזנים בערכים היסטוריים עד 1982, וכתוצאה מכך ירד יחס ההון של הבנקים ל בהשוואה בינלאומית. הבנקים סברו שמצב זה עלול לפגוע במעמדם ושיש לעשות כל מאמץ שיחס ההון לא יפחת מ–2%. אני הייתי סבור כי אין מקום להשוואה עם בנקים במדינות המערב, מכיוון שמבנה נכסיהם והתחייבויותיהם של הבנקים הישראליים שונה ורמת הסיכון בהם נמוכה יותר. יתר על כן, אם היו מחשבים את יחס ההון על בסיס מאזניים מתואמים לאינפלציה, הוא היה גבוה מן היחס שחושב במאזנים שהוצגו על בסיס נתונים היסטוריים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker