צעד מפתיע: רשות המסים לא ערערה על הפסיקה שפטרה שחקני נוסטרו ממס נוסף

בעקבות פסק דין שניתן באוגוסט, הרשות צפויה לקבל בשבועות הקרובים פניות מחברות לא מעטות שיבקשו לבטל את רישומן כ"מוסד כספי", המחייב אותן בתשלום מס נוסף לפי חוק מע"מ ■ במקרים מסוימים הן יבקשו החזרים על מס ששולם בעבר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פעילות נוסטרו: חברות העוסקות במסחר בשוק ההון לטובת עצמןצילום: Bro Crock / Shutterstock.com

רשות המסים צפויה להיתקל בקרוב בפניות של חברות העוסקות במסחר בשוק ההון לטובת עצמן (פעילות נוסטרו), ואלה יבקשו ממנה לבטל את רישומן כ"מוסד כספי", המחייב אותן בתשלום מס נוסף לפי חוק מע"מ על השכר והרווח (מס בשיעור 17%). הרשות תצטרך לשקול אם ליישם לגבי חברות אלה פסק דין שניתן באוגוסט, שבו הפסידה בסכסוך משפטי בינה לבין חברה שטענה כי אינה צריכה לשלם את המס הזה.

הרשות לא ערערה לבית המשפט העליון על פסק הדין שיש לו משמעויות רוחביות על שחקנים בשוק ההון. המועד האחרון להגשת הערעור חלף בשבוע שעבר.

פסק הדין ניתן על ידי שופט המסים אבי גורמן מבית המשפט המחוזי מרכז,  לאחר שנים של חוסר בהירות בסוגיה שנדונה. הוא קובע כי סוחרי נוסטרו הפועלים רק למען עצמם, אינם נחשבים "מוסד כספי" ואינם צריכים לשלם מס נוסף במסגרת חוק מע"מ - כפי שדרשה רשות המסים.

במשך עשרות שנים, פעילות מסחרית בחשבון נוסטרו בלבד, ללא כל פעילות נוספת, לא חויבה במס מכוח חוק מע"מ. ב-2015 פירסמה רשות המסים החלטת מיסוי שקבעה כי המס הנוסף הזה דווקא יחול במקרה שבו היקף פעילות ההשקעות בניירות ערך ואופייה הם בעלי גוונים "עסקיים". הרשות גם קבעה כי חברה העוסקת בהשקעות עצמיות ולא נרשמת כ"מוסד כספי" תהיה חייבת בדיווח מיוחד על כך לרשות (בפועל, הרשות קבעה כי זוהי "עמדה החייבת בדיווח") - אבל ב-2018 החובה הזאת בוטלה מבלי שפורסמה סיבת הביטול.

התיק שבו הכריע פסק הדין של גורמן עסק בשאלה אם חברת י.ג.מ השקעות -  ששני בעלי המניות שלה הם גם עובדיה היחידים ואין לה לקוחות - נחשבת "מוסד כספי", כפי שמסווגים בנקים, חברות ביטוח וגופים מוסדיים אחרים. סיווג כזה יחייב את החברה לשלם, מעבר למס חברות של 23%, גם מס (לפי חוק מע"מ) בשיעור 17% על הרווח שלה והשכר שהיא משלמת.

שופט המסים אבי גורמן. ציין כי אם הרשות רוצה לשנות את המדיניות, הדבר צריך להיעשות בחקיקהצילום: הקריה האקדמית אונו

בשנים האחרונות ניתנו בבית המשפט המחוזי בתל אביב שני פסקי דין שעסקו בחשבונות נוסטרו, על ידי השופטים ירדנה סרוסי והרי קירש, ובהם נקבע כי הפעילות אכן חייבת במס של 17%. עם זאת, בשני המקרים היתה גם פעילות נוספת מלבד השקעות עצמיות. פסק הדין של השופט גורמן הבהיר בצורה ברורה כי סיווג כמוסד כספי של גוף שכל פעילותו היא סחר בחשבון נוסטרו, יוביל לעיוותים ולקשיים.

רשות המסים והמחלקה הפיסקלית בפרקליטות המדינה, המייצגת אותה בבית המשפט העליון, החליטו שלא לערער על פסק הדין. ההחלטה מפתיעה, שכן בדרך כלל כאשר ניתן פסק דין בעל משמעות רוחבית בניגוד לעמדת המדינה, מוגש עליו ערעור לעליון. הסטטיסטיקה בתיקים כאלה בבית המשפט העליון היא לטובת המדינה. ב-2020, לדוגמה, התקבלו בביהמ"ש העליון פסקי דין ב-74 הליכים אזרחיים ומינהליים, שב-84% מהם התקבלה במלואה עמדת המדינה, ב-7% נוספים היא התקבלה חלקית, ורק ב-5% היא נדחתה לגמרי.

עם זאת, אם היה מוגש ערעור לעליון והוא היה נדחה, היתה נוצרת מבחינת הרשות הלכה מחייבת. השאלה העולה כעת היא כיצד הרשות תפעל מול סוחרי נוסטרו, שזוהי כל פעילותם עבור עצמם, ויבקשו שלא להירשם כמוסד כספי; וכיצד תנהג במי שכבר נרשם ונדרש לשלם מס לפי חוק מע"מ. מרשות המסים נמסר: "אנחנו עדיין בוחנים את פסק הדין והשלכותיו".

השופט גורמן ציין כי אם הרשות רוצה לשנות את המדיניות לגבי גופים שעוסקים רק בהשקעות עצמיות, הדבר צריך להיעשות בחקיקה. ייתכן שהרשות תבחר בדרך הזאת ותנסה לקדם חקיקה בנושא.

עורכי הדין אדם קדש (שותף) ונועה לב גולדשטיין (רו"ח, שותפה ומנהלת מחלקת המיסים) ממשרד איתן מהולל שדות שייצגו את חברת י.ג.מ אמרו: "אמנם מדובר בפסק דין של בית המשפט המחוזי, אך רשות המיסים היא צד להליך שבחר ביודעין שלא לערער עליו – ולכן לדעתנו המשמעות היא שהרשות נדרשת ליישם את פסק הדין גם במקרים עם נסיבות דומות". עורכי הדין מעריכים כי בשבועות הקרובים הרשות תקבל פניות מחברות לא מעטות שיבקשו לבטל את רישומן כ"מוסד כספי", ובמקרים מסוימים אף יתבקשו החזרים בגין מס ששולם ביתר בעבר.

עו"ד (רו"ח) נועה לב גולדשטיין. מעריכים שבשבועות הקרובים רשו המיסים תקבל פניות רבותצילום: תומר אפלבאום

עורכי הדין מוסיפים כי הסיבה לכך שהרשות לא עירערה, יכולה גם להוות הכרה שלה בכך שבסביבה החוקית כיום, פסק הדין צודק ומשקף את הדין המצוי ביחס לגורמים שכל פעילותם היא מסחר בניירות ערך בחשבון הנוסטרו שלהם, גם אם פעילות זו עולה כדי פעילות עסקית. כמו כן, לדבריהם, "ייתכן שהרשות מעריכה שיש מעט חברות שלא מקיימות פעילות נוספת מלבד השקעות עצמיות, ומרבית חברות הנוסטרו דומות יותר בפעילותן לחברת טריידומטיקס או חברת אקוויטס – שתי החברות לגביהן נפסק בעבר שהן חייבות במס מכוח חוק מע"מ. לכן הרשות עשויה לדחות פניות של חלק ניכר מהחברות, בטענה שאין ליישם לגביהן את פסק הדין בעניין י.ג.מ".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker