אריסון מובילה: שוק המניות התאושש - והמיליארדרים מיהרו לממש

מכירות מניות על ידי בעלי עניין הסתכמו במחצית הראשונה של 2021 ב-3.8 מיליארד דולר ■ את טבלת המכירות הובילה שרי אריסון, עם מימוש של מניות בנק הפועלים ב-1.5 מיליארד שקל

יוסף חרש
יוסף חרש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
שרי אריסון
יוסף חרש
יוסף חרש

מכירות מניות על ידי בעלי עניין במחצית הראשונה של 2021 הסתכמו בכ-3.8 מיליארד שקל, ורכישות מניות על ידי בעלי עניין הסתכמו בכ-2.2 מיליארד שקל. כך, המכירות נטו הסתכמו ב-1.6 מיליארד שקל. נתונים אלה עולים מניתוח של עסקות בעלי עניין שפירסם בשבוע שעבר קובי אברמוב, מנהל יחידת המחקר של הבורסה לניירות ערך.

פעילות בעלי העניין במחצית הראשונה של 2021 היתה ברמה דומה למחצית הראשונה של 2020. המימושים ב-2020 התרחשו על רקע מגפת הקורונה וקריסת הבורסות בעולם באמצע מארס, ומנגד עסקות בעלי העניין ב-2021 נעשו על רקע ההתאוששות הכלכלית של המשק ועלייה של כ-10% במדדי ת"א 35 ות"א 90 ושל 24% במדד הבנקים, שנחשב תמונת ראי של מצב המשק.

בין המכירות הבולטות של מניות בעלי עניין היו מכירת מניות בנק הפועלים על ידי שרי אריסון, שמכרה באפריל 4.4% ממניות הבנק תמורת 1.5 מיליארד שקל. לאחר המכירה נותרו בידי אריסון 11.3%. המכירה נעשתה במסגרת ההבנות עם בנק ישראל בנובמבר 2018 לגבי יציאתה של אריסון מגרעין השליטה בבנק הפועלים. עם המכירה פקע היתר השליטה של אריסון מבנק ישראל, ונקבע שהיא לא תצביע בשם יותר מ-5% ממניות הבנק.

שלמה אליהו מכר באפריל את יתרת מניותיו (2.1%) בבנק מזרחי טפחות, בשווי של כ-489 מיליון שקל. את המניות קיבל אליהו במסגרת מיזוג עם בנק איגוד שהיה בשליטתו לבנק מזרחי טפחות.

אבן צ'ארלס נוימן, מבעלי השליטה במקס סטוק, מכר כ-13% ממניותיו בחברה, בשווי של כ-201 מיליון שקל ונותר עם כ-5% ממניות החברה. החברה הונפקה בבורסת תל אביב בספטמבר 2020, בהצעת מכר של בעלי השליטה - קרן אמי של זהבית כהן, אורי מקס ואבן נוימן – לפי שווי של 1.7 מיליארד שקל.

בעל השליטה במגדל, שלמה אליהו. מכר באפריל את יתרת מניותיו (2.1%) בבנק מזרחי טפחותצילום: אייל טואג

גם מבנה מכרה את אחזקותיה בסלע קפיטל, 5.8%, לאחר שבשנה שעברה כשל ניסיון ההשתלטות על החברה.

מנגד, בתחום הרכישות בלטו עסקות שנעשו במסגרת מאבקי שליטה על חברות. נכסים ובניין רכשה באפריל כ-14.7% ממניות גב ים בכ-943 מיליון שקל, והגיעה לאחזקה של 44.7% בחברה. זאת לאחר שאיש העסקים צחי נחמיאס, בעל השליטה במגה אור, השתלט על דסק"ש ששולטת בנכסים ובניין. רכישת מניות גב ים התבצעה במסגרת המאבק על השליטה בחברה מול אהרון פרנקל, שמחזיק כיום כ-28% מגב ים.

ישראל קנדה רכשה ממשקיעים מוסדיים מקבוצת כלל ביטוח כ-13% ממניות אלרוב, תמורת כ-387 מיליון שקל.

אלרוב, שבשליטת אלפרד אקירוב, רכשה כ-5% ממניות כלל ביטוח בשווי של כ-196 מיליון שקל, והגיע לאחזקה של כ-10% בחברה. החודש קיבל אקירוב היתר מרשות שוק ההון להחזיק עד 15% ממניות החברה. גרעין שליטה בכלל ביטוח מוגדר מאחזקה של 30%, והעלאת האחזקה מעבר ל-15% עשויה לקרב את אלרוב לשם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker