"95% מהמנויים כבר חזרו אלינו. הולמס פלייס לא תיקלע למשבר כמו סטודיו C"

על רקע בקשת הפירוק של רשת סטודיו C, בימים האחרונים איבדה מניית הולמס פלייס 17% ■ האם המצב בשוק מועדוני הכושר יפגע בהולמס פלייס או מהווה דווקא הזדמנות? ■ קרן שתוי, מנכ"לית קבוצת הולמס פלייס בישראל: "אני לא רואה סיטואציה שבה החברה תלך להקפאת הליכים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
קרן שתוי, מנכ"לית הולמס פלייס

רשת מועדוני הכושר סטודיו C הגישה שלשום (ב') לבית המשפט המחוזי בירושלים בקשה לפירוק - לאחר שחלק מבעלי הנכסים שמהם שוכרת הרשת לא הסכימו לוותר לה על חוב שכירות בסכום של כ-460 אלף שקל. נראה כי משקיעי המתחרה, רשת הולמס פלייס, אינם כה רגועים: השבוע איבדה החברה, ששווייה בבורסה 311 מיליון שקל, 17% מערכה (בשנה האחרונה עלתה מניית הולמס פלייס ב-43%).

בבקשה לפירוק של רשת סטודיו C נכתב: "יצוין המובן מאליו - הרשת, שתחום עיסוקה הוא אימוני סטודיו לנשים בלבד, נפגעה באופן אנוש וחסר תקדים במהלך השנה וחצי האחרונות, מאז פרצה מגפת הקורונה". את הבקשה הגישו עורכי הדין של הרשת - אשר אקסלרד, יהודה ספז ועמנואל שלמון.

"בעלי המניות, שרכשו את החברה מבעליה הקודמים רק בנובמבר 2019, עשו כל אשר לאל ידם על מנת לשקם את החברה מהנזקים הכבדים ביותר שנגרמו לה, תוך חתימה על ערבויות אישיות, צמצום מצבת העובדים, העתקת מטה החברה, וסגירת סניפים, לרבות סניפים רווחיים. הכל כדי לעמוד בהתחייבויותיה העסקיות, מתוך ציפייה שלכשתסתיים מגפת הקורונה, תתחיל הרשת לייצר פעילות משמעותית שתוביל אותה לרווחיות. למרבה הצער, דבר זה לא אירע ולא צפוי לקרות - בפרט נוכח התפרצותו המחודשת של נגיף קורונה, הפוגע קשות בוודאות העסקית ומקשה באופן מיידי על גיוס לקוחות חדשים, העשויים להוות מנוע צמיחה עיקרי לחברה", נכתב בבקשה.

מועדון כושר של הולמס פלייסצילום: שי כהן

על פי הבקשה, במארס עד יוני, סטודיו C השיבה ללקוחותיה שביטלו מנויים כ-9.5 מיליון שקל, החברה קיבלה "הנשמה מלאכותית" מהמדינה בדמות מענק בסכום של 3.2 מיליון שקל. אך עבורה היתה זאת "טיפה בים", שלא איפשרה לה להמשיך לממן את פעילותה העסקית השוטפת - הדורשת תשלומי שכירות חודשיים בסכום של 800 אלף שקל עבור 26 הנכסים; משכורות חודשיות ל-237 העובדים בסכום של 860 אלף שקל; החזרי הלוואות בסכום של 260 אלף שקל; תשלום חוב משפטי בסכום של כמיליון שקל; ותשלומים לספקים בסכום של 735 אלף שקל.

מהנפגעים העיקריים של הקורונה

שוק הכושר הישראלי התקרב לפני הקורונה לשווי של כ-4 מיליארד שקל, עם צמיחה של 6%-8% בשנה בין 2019-2013. הולמס פלייס סיימה את 2019 עם כ-135 אלף מנויים, שהתאמנו ב-47 מועדוני כושר. ב-2020, לפני הסגר הראשון, החברה כבר החזיקה ב-50 מועדוני כושר בישראל, ואף שאפה לפתוח עוד 20 סניפים.

ואולם, מפרוץ המגפה, מועדוני הכושר היו מהנפגעים העיקריים של משבר הקורונה. המגפה הובילה לסגירה ארעית של המועדונים, ופגע בתוצאותיה של הולמס פלייס. הרבעון הראשון של 2021 היה אחד הקשים שחוותה החברה: הכנסותיה קרסו ב-81% ל-17 מיליון שקל - לאחר שמועדוני החברה היו סגורים בכ-57% מהרבעון, והחברה נאלצה להקפיא את המנויים.

אמנם בעת סגירת המועדונים החברה הצליחה להקטין את הוצאותיה השוטפות על הפעלתם. אך בפועל, הקיטון ברבעון הראשון הסתכם ב-35% בלבד, בשל העובדה שבמחצית השנייה של הרבעון חדרי הכושר נפתחו ורשת המועדונים נאלצה לשאת במלוא ההוצאות התפעוליות - כמו שכירות, ארנונה ושכר העובדים - כשבמקביל היא ממשיכה לספוג פגיעה קשה בהכנסות בשל העובדה שאנשים חזרו לאט לאימונים, בהתאם למגבלות התו הירוק.

הולמס פלייס הציגה ברבעון הראשון של 2021 הפסד גולמי בסך 34 מיליון שקל, בהשוואה לרווח גולמי בסך 10.7 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2020. ההפסד הנקי של החברה ברבעון הראשון של 2021 הצטבר לסך של 37.7 מיליון שקל, בהשוואה להפסד מצומצם יותר בסך 4.8 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2020.

מניית הולמס פלייס

"המצב הפיננסי של הולמס פלייס טוב"

האם גל רביעי של המגפה יפגע בהולמס פלייס, או שהחברה תוכל לנצל את חולשת המתחרים ואת גישתה לבורסה ולצמוח מהתקופה הקשה? "זה מטריד מאוד לראות מתחרה משמעותית - השנייה בגודלה בשוק - לא שורדת את התקופה", אומרת בשיחה עם TheMarker קרן שתוי, מנכ"לית קבוצת הולמס פלייס בישראל. "לדעתי, הולמס פלייס לא תיקלע למשבר פיננסי בסדר גודל כזה (כמו של סטודיו C; ש"א) - אנחנו במצב טוב פלוס, אני לא רואה סיטואציה שבה החברה תלך להקפאת הליכים. נכון לבוקר זה, החברה שמה בצד את חובות העבר, ובפעילות השוטפת חזרה להרוויח. 95% מהמנויים חזרו אלינו. את החסכונות בסך 4 מיליון שקל בשנה, שאותם הצלחנו לחסוך על הוצאות הנהלה וכלליות, נמשיך לחסוך גם בעתיד כשכל הלקוחות יחזרו", מוסיפה שתוי.

לדברי שתוי, "סטודיו C עבדה בשיטה הפוכה לשיטה שבה אנו עובדים. בסטודיו C כל המנויים שילמו מראש - ולכן החברה היתה חייבת לכולם חודשי חינם. לאחר הפתיחה היא נדרשה לתת שירות, אבל בפועל לא הניבה הכנסות. אנחנו, בניגוד אליהם, גובים באמצעות הוראת קבע - וכשהקורונה פרצה, הקפאנו את הגבייה לכל המנויים, אז לא נשארנו חייבים כסף ללקוחות מלבד הלקוחות ששילמו בתשלומים. לדעתי, גם ניהלנו את מערכת היחסים עם בעלי הנכסים בצורה טובה יותר. בעלי הנכסים מבינים שחדרי כושר זה ערך משמעותי ורוצים אותנו".

"הולמס פלייס ממש לא בדרך לקריסה, המצב הפיננסי שלה טוב, והשוק מבין זאת", מגבה את עמדתה של שתוי אנליסט באחד הגופים המוסדיים. לדבריו, "בניגוד למתחרה, שהיתה חברה פרטית, להולמס פלייס יש גישה לשוק ההון, שאותה היא ידעה לנצל גם בשיא המשבר: היא ידעה לקחת הלוואות בערבות מדינה, פרעה הלוואות יקרות עם ריבית אפקטיבית של 8% ומיחזרה אותן בריבית נמוכה יותר של 2.5%. החוב הפיננסי נטו של החברה בסוף הרבעון הראשון הסתכם ב-30 מיליון שקל, ויש לה בבנקים מסגרת אשראי לא מנוצלת בסך כ-20 מיליון שקל נוספים, שיכולה לעזור לה לנצל הזדמנויות. 52 המועדונים שאותם היא מפעילה מעניקים לה כוח מיקוח טוב מול בעלי הנכסים, בהם ביג ומליסרון".

האנליסט בגוף המוסדי צופה כי בניגוד להפסד תזרימי EBITDA בסך 15.7 מיליון שקל, שאותו הציגה הולמס פלייס ברבעון הראשון של 2021, את הרבעון השני החברה תסגור באופן מאוזן ואולי אף עם רווח קטן. לדבריו, "בכל משבר יש חברות חזקות שממשיכות קדימה ומתחרים חלשים שקורסים. הרבה בעלי מועדוני כושר פרטיים, שאין להם גב כלכלי וגישה לבנקים ולהלוואות בערבות מדינה, קרסו ויקרסו - והולמס פליס תנצל את ההזדמנות, כפי שידעה לנצל אותה כששני מתחרים שהיו לידה קרסו - והיא רכשה מהם את המנויים".

לדברי שתוי, "החברה עובדת חזק. אני שומעת המון דיווחים מצד מתחרים על מחסור בכוח אדם, אבל אנחנו מרגישים שיש עובדים ולקוחות. פתחנו ארבעה מועדוני אייקון (מועדוני כושר Low cost פרימיום) במהלך תקופת הקורונה, וחתמנו על שלושה הסכמים לפתיחת מועדוני אייקון חדשים".

פרסומת של סטודיו Cצילום: מגד גוזני

איך את עוברת את התקופה?

שתוי: "בגלל הקורונה, אני לוקחת שני אדוויל כל בוקר, אנחנו מנסים בעיקר לשדר שאין לחץ במועדונים, אבל זה קשה כאשר הטלוויזיה מציגה כל יום חולים במצב קשה, ומדברת על התפרצות של וריאנט דלתא. בפועל, אני לא רואה ירידה במספר הכניסות של מתאמנים, ואני מקווה שימשיך ככה. נפגשנו באחרונה עם שר הבריאות, ניצן הורוביץ, וזה מרגיש כיום הרבה יותר שפוי מבעבר. במשרד הבריאות כולם אומרים לנו שלא יהיה סגר, אולי יהיו הגבלות מסוימות, ושהבדיקות יהיו בחינם. לא משדרים לנו תחושת היסטריה של סגירת מועדונים כמו בעבר" 

האם אתם מתכוונים לרכוש את הלקוחות של סטודיו C?

שתוי: "סטודיו C היתה על המדף הרבה זמן לפני שנרכשה, ובחרנו לא לרכוש אותה. הם פועלים בסטודיואים של 400 מטר ללא ציוד. נשמח שהלקוחות יבואו להתאמן אצלנו, אבל אין לי כוונה לשלם על כך כסף. לאחר הסגירה שלהם, קלטנו לא מעט מדריכות מסטודיו C, והן בדרך כלל באות עם המתאמנות. הגישה שלי אומרת: בואו נמצא עבודה לבנות. אם יבואו מנויות עמן, זה יהיה נפלא".

מתי השוק צריך לדאוג?

שתוי: "אם יסגרו אותנו שוב לתקופה של חצי שנה, אני לא יודעת לחזות מה יקרה, אבל זה יכול לייצר בעיה לחברה. זה מסוג הבעיות שנצטרך להתמודד עמן".

"אם ימשיכו עם מדיניות הסגרים ועסקים ייאלצו להמשיך לפתוח ולסגור, אז לא רק הולמס פלייס לא תוכל להתקיים - גם בתי מלון ובתי קולנוע יקרסו", טוען האנליסט. "זאת מכיוון שאלה עסקים תפעוליים מאוד, שיש להם הוצאות שוטפות גבוהות מאוד, והם דורשים אחוזי תפוסה מינימליים גבוהים בשביל להיות מאוזנים. אך לדעתי, המדיניות של הממשלה ומשרד הבריאות בפרט אינה להחיל עוד סגר. גם אם יחזרו לתו הירוק, כיום 70% מהמדינה מחוסנת, כך שהפגיעה תהיה פחותה הרבה יותר מהסגרים הקודמים - שבהם מרבית האוכלוסייה לא היתה עם חיסון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker