רוצים פוליטיקאים שמייצרים תועלת ופתרונות? המודל הפיני מנצח

שוודיה, דנמרק ופינלנד מבינות שהלגיטימציה לשיטה הכלכלית שלהן יכולה להתקיים רק אם פירות העוגה יגיעו לכל שכבות הציבור ■ לצערנו, אפשר לייצא לישראל מצפון אירופה רק מעליות של KONE, ריהוט של איקאה וצעצועים של לגו

גיא רולניק
גיא רולניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנהיגות הקואליציה הפינית: מריה אוהיסלו (מימין), ראש הממשלה סאנה מארין, שרת האוצר קטרי קולמוני ולי אנדרסון
מנהיגות הקואליציה הפינית: מריה אוהיסלו (מימין), ראש הממשלה סאנה מארין, שרת האוצר קטרי קולמוני ולי אנדרסוןצילום: LEHTIKUVA/רויטרס
גיא רולניק
גיא רולניק

בכל מעלית שנייה או שלישית במגדלים הרבים שנבנים כיום בתל אביב אפשר למצוא בלוח הכפתורים את הלוגו Kone - אחת משלוש ענקיות ההנדסה והטכנולוגיה בעולם המעליות. תוך שנה-שנתיים יופתעו דיירים ומבקרים רבים לגלות נוסע משונה איתם במעלית: רובוט קטן שמעלה משלוחים לדירות. גם הרובוט הזה תוכנן ומיוצר על ידי אותה חברה.

לא. לא הגעתם בטעות למדור ההנדסה, העתידנות והטכנולוגיה של TheMarker. לא הייתי נדרש לעולם המסעיר של מעליות במגדלים אלמלא מקום הולדתה של Kone. בחברה הזאת נתקלתי לראשונה לפני שמונה שנים, בעקבות הפרויקט המיוחד של TheMarker על המדינות הנורדיות. בביקור באספו, העיר התעשייתית הסמוכה להלסינקי, נתקלתי במגדל ההנהלה המרהיב של KONE ומיהרתי לבקש להיפגש עם נציגיה. התברר לי שהחברה, שנוסדה ב-1910 בפינלנד, מנוהלת מהעיר שבו הוקמה, אף שהיא כבר מעסיקה 55 אלף עובדים ומכירותיה מתקרבות ל-12 מיליארד דולר בשנה.

מה שהחזיר אותי השבוע ל-Kone אינו המינוי של סאנה מארין בת ה-34 לראש ממשלת פינלנד - ראש הממשלה הצעירה ביותר בהיסטוריה - וגם לא העובדה שכל המפלגות המרכיבות את הקואליציה בפינלנד מובלות על ידי נשים. זה קרה דווקא כמה ימים קודם לכן, כאשר העמוד הראשון של מוסף סוף השבוע של "ניו יורק טיימס" נשא את הכותרת: "פינלנד - גן עדן קפיטליסטי".

מסימני העידן הנוכחי. רוחות חדשות מנשבות בארה"ב ובמערב: באיחור של 20 או 30 שנה, יותר ויותר אמריקאים ועיתונאים אמריקאיים מתעוררים מהמיתוס שאליו גדלו, שהשיטה הכלכלית האמריקאית היא-היא גן העדן הקפיטליסטי. הפופולריות של אליזבת וורן וברני סנדרס משקפת בין השאר את ההבנה שהמודל האמריקאי כושל.

ב-2016 נהגו רוב האמריקאים לכנות בזלזול את סנדרס סוציאליסט. כיום יותר ויותר מהם יודעים להבחין בין סוציאל-דמוקרט לסוציאליסט ולהבין שעבור רוב הציבור, המודל של מדינות סוציאל-דמוקרטיות כמו שוודיה, פינלנד ודנמרק הוא הרבה יותר מוצלח.

ברני סנדרסצילום: Charles Krupa/אי־פי

אבל הכתבה ב"טיימס" הלכה סוף-סוף קדימה והסבירה לקוראים את מה שמובן מאליו לרוב האזרחים בצפון אירופה וגם לרבים מקוראי עיתון זה. המודל הפיני, השוודי והדני מנצח לא רק מפני שהמדינות האלה יותר שוויוניות, הרבה פחות מושחתות ואיכות החיים של רוב הציבור בהן גבוהה יותר. הוא מוצלח משום שהמודל הזה גם מבטיח מגזר עסקי מתקדם ותחרותי.

לב הטיעון בכתבה של ה"טיימס" הוא פשוט. היא נכתבה על ידי זוג אמריקאי שעבר מברוקלין להלסינקי, וגילה שהשכר שם אמנם נמוך יותר והמיסוי גבוה - אבל השירותים הציבוריים הרבה יותר טובים ובני-השגה. האמריקאים מגלים באיחור רב שהשיטה של מערכת בריאות ומערכת חינוך פרטיות ויקרות משרתת בעיקר את העשירים.

המיסוי בפינלנד אכן גבוה. גם בשוודיה ודנמרק. לצד המיסוי יש בשלוש המדינות האלה איגודי עובדים מכלילים, שמאגדים 80%-70% מהעובדים. אבל בניגוד לאגדות שנולדו בארה"ב והופצו בכל העולם, איגודי העובדים בצפון אירופה - דווקא בגלל שיעורי החדירה הגבוהים שלהם - הם איגודים אחראיים. בראיון שפירסמתי כאן לפני שש שנים הסביר לי הכלכלן הראשי של האיגודים בשוודיה שמטרת העל של האיגודים היא לדאוג לפריון וליעילות של העובד.

שוודיה, דנמרק ופינלנד נקראות סוציאל-דמוקרטיות, אבל במידה רבה, כפי שה"טיימס" מתאר, הן קפיטליסטיות, כי הן מקדשות את התחרות, היוזמה הפרטית וזכויות הקניין. אבל במדינות האלה מבינים שהלגיטימציה לשיטה הכלכלית הזאת, שמקדשת תחרות וזכויות קניין, יכולה להתקיים לאורך זמן בלי אי-שקט חברתי רק אם פירות העוגה הגדלה יגיעו לכל שכבות הציבור ולכל מי שתרם, ולא רק לאנשים בקודקוד או לאלה שמחוברים למוקדי הכוח. הם גם מבינים שתשתיות ציבוריות, מערכת בריאות אוניברסלית ומערכת חינוך טובה ובת-השגה לא רק קריטיות לצדק חברתי ולדמוקרטיה חזקה, אלא גם מביאות פירות אמיתיים למגזר העסקי לאורך זמן.

הלסינקי, פינלנדצילום: בלומברג

לפני עשור, כאשר נוקיה קרסה בעקבות התחרות עם אפל, מיהרו רבים להגיד שהמודל הפיני נכשל. נוקיה היתה אחראית ל-4% מהתוצר הפיני. הנתח הזה קרס ל-1% לאחר שמנהליה פיספסו את מהפיכת הסמארטפון של סטיב ג'ובס. אבל לפינים יש מלה, "סיסו", שמתארת את הנחישות והענווה שלהם בכל תחום - בפוליטיקה, במלחמות עם הרוסים ובעסקים. פינלנד התאוששה והמשיכה קדימה עם נוקיה קטנה שהוחלפה על ידי סטארט-אפים וחברות תעשייתיות וחדשנות בתחום מדעי החיים והבריאות.

ריבוי הנשים בעמדות שליטה בפוליטיקה הפינית, הדנית והשוודית אינו מקרי. מדובר בחברות מתקדמות, מצליחות ויעילות יותר מרוב המודלים במדינות המפותחות. אך טבעי שבמדינות שבהן מצופה מפוליטיקאים להקדיש את כל מרצם לשפר את רמת החיים ואיכות החיים של התושבים, יעדיפו הבוחרים לראות יותר נשים בעמדות השפעה.

לצערנו, אפשר לייצא לישראל מצפון אירופה רק מעליות של KONE, ריהוט של איקאה וצעצועים של לגו, ואי אפשר להביא משם את הפוליטיקאיות. מתי יגיע היום, ואת מקומם של הגברים הממלאים את משרדי הממשלה, הכנסת ואולפני הטלוויזיה, שכישרונם העיקרי הוא להסית נגד המחנה השני, יחליפו דמויות דומות יותר לאלה שכבשו השבוע את הממשלה הפינית?

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט