פישמן עלה לכם 2 מיליארד שקל. הפישמניזם - 20, אולי 200 מיליארד

אני לא רוצה להשחית את זמנכם וזמני על הסדר החוב ועל 2 מיליארד השקלים שנמחקו מהפנסיה שלכם ■ אני רוצה לדבר אתכם על העלויות הנסתרות האדירות של הפישמניזם - השיטה הכלכלית שקנתה אחיזה בישראל בשני העשורים שבהם פישמן היה אחד מאנשי העסקים החזקים והמשפיעים במדינה

גיא רולניק
גיא רולניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אליעזר פישמן
אליעזר פישמןצילום: עופר וקנין
גיא רולניק
גיא רולניק

אם אתם מתעניינים בהסדר החוב של אליעזר פישמן - תמשיכו הלאה. אין לי שום דבר חדש לספר לכם על פישמן ועל הסדר החוב המושחת שכמעט עבר כאן השבוע והוקפא על ידי המפקחת על הבנקים ד"ר חדווה בר, מנכ"ל בנק הפועלים אריק פינטו ומנכ"לית בנק לאומי רקפת רוסק-עמינח בעקבות הלחץ הציבורי.

את כל מה שהיה לי לספר לכם על פישמן כתבתי כאן לפני חצי שנה, שנה, שנתיים, עשר ו-20 שנה. מדובר באיש עסקים כושל, מהמר, אלים וממונף, שהדבר העיקרי שאיפשר את הפיכתו לדמות מרכזית בכלכלה הישראלית היה העובדה שאחרי הקריסה הראשונה הגדולה שלו, הוא חזר לזירה העסקית מצויד בעיתון ובשורה של כלבי תקיפה שהתחזו לעיתונאים.

היום אני רוצה לדבר אתכם לא על פישמן, אלא על "הפישמניזם", או בשמו הקודם בטור הזה - "הדנקנריזם". האשראי המושחת שלקחו הבנקאים מהפנסיה שלכם ונתנו לפישמן - 2 מיליארד שקל - הוא כסף קטן כאשר מחלקים אותו על פני מיליוני חוסכים. לכן אני רוצה לדבר אתכם על הפישמניזם שלא עלה לנו 2 מיליארד שקל, אלא הרבה יותר: אולי 4 מיליארד, אולי 20 מיליארד, אולי 200 מיליארד שקל. לעולם לא נצליח לאמוד את הנזק של הפישמניזם. נצטרך להושיב בחדר אחד למשך שנה של ניתוח ותחקור מאות עיתונאים, פוליטיקאים, רגולטורים, אנשי עסקים, אנליסטים ובנקאים, ולשחזר את מה שהתרחש בישראל בשני העשורים האחרונים, כדי להבין כמה עשרות או מאות מיליארדים עלה לנו הפישמניזם ברמת החיים, באיכות החיים, באמון הציבורי, בחוסן הציבורי ובתפקוד המוסדות הדמוקרטיים.

2 מיליארד השקלים שפישמן עלה לנו נמחקו מזמן ממאזני הבנקים. קבוצה קטנה של בנקאים מושחתים ורגולטורים פחדנים ידעו מזמן שהכסף הזה התנדף. עכשיו כל הציבור יודע את זה, ולכן בר נאלצה השבוע לכתוב בהודעה לעיתונות את הטקסט הבא, שהיה כמעט הפוך מכל הלהג המשפטי־מוניטרי־רגולטורי שבו הבנק המרכזי מרח את הציבור בעשור האחרון: "הפיקוח על הבנקים העביר הנחיה לכל הבנקים הנושים לבדוק את ההסדר שמוצע, תוך ראייה רחבה של מכלול ההיבטים העולים מהנושא. דהיינו, הבנקים נדרשו לבחון מעבר לשיקולים הפיננסיים ומקסום הגבייה לנושים, גם שיקולים נוספים כגון אמון הציבור בבנקים, הוגנות בגביית חובות מלווים גדולים לעומת קטנים ועוד. בנוסף הבנקים נדרשו לבחון האם סביר שההסדר הנוכחי יסתיים ללא פשיטת רגל של הלווה, ומה יהיו ההשלכות של הסדר כזה על הסדרים עתידיים. הפיקוח על הבנקים מצפה שהדירקטוריונים וההנהלות של הבנקים יבחנו את ההצעה תוך ראייה רחבה של מכלול ההיבטים העולים מהנושא, לרבות מקסום החזר החוב ושמירת אמון הציבור בבנקים".

דברים כדורבנות. אבל הם הגיעו באיחור של יותר מעשור, כשתמונתו של פישמן היתה על שער מוסף זה, לאחר שחשפנו כאן שפישמן הפסיד 2 מליארד שקל בהימורים ממונפים על הלירה הטורקית.

אני לא רוצה להשחית את זמנכם וזמני על הסדר החוב ועל 2 מיליארד השקלים שנמחקו מהפנסיה שלכם. אני רוצה לדבר אתכם על העלויות הנסתרות האדירות של הפישמניזם - השיטה הכלכלית שקנתה אחיזה בישראל בשני העשורים שבהם פישמן היה אחד מאנשי העסקים החזקים והמשפיעים במדינה.

שער של המרקר-וויק מיוני 2006

1. הכסף שהלך לפישמניזם לא הלך ליזמים ולאנשי עסקים אמיתיים שרצו להקים עסקים אמיתיים ולא לקנות ולמכור מונופולים, עסקים וזיכיונות מהמדינה. הכסף לפישמניזם שלח כל בוקר מסר ליזמים ולבעלי עסקים קטנים ובינוניים שהמערכת הפיננסית בישראל מושחתת ומעדיפה קבוצה קטנה של אנשים עם דלתות פתוחות למנכ"לי הבנקים, חיבורים פוליטיים, רגולטורים לשעבר ברשימת מקבלי השכר וחברים טובים בצמרת התקשורת. הכסף שהלך לפישמניזם הבריח מכאן במשך עשרות שנים אלפי יזמים שהבינו שהם לא חלק מהכנופייה השלטת ושהם צריכים לחפש את עתידם מעבר לים.

2. הכסף שהלך לפישמניזם ולדנקנריזם עיוות והיטה את התקשורת שבה הם שלטו במישרין או בעקיפין. אלה לא רק העיתונים, אלא בעקיפין גם חלק גדול מערוצי הטלוויזיה שנשענו על סדר היום, הכתבות והניתוחים שהופיעו בעיתונים שנשלטו בידי הפישמנים, הדנקנרים ודומיהם.

3. הכסף שהלך לפישמניזם ולמועדון הטייקונים הקטן שצבר כוח פוליטי אדיר ברגולציה, בממשלה ובתקשורת קנה את השתיקה שהעלתה לצמרת הבנקאות בישראל שורת בנקאים מושחתים - חלקם כבר ישבו בכלא, חלקם בדרך לשם וחלקם נחלצו בעור שיניהם מקלון וחשיפה בזכות המיליארדים ששפכו על עורכי דין והסדרים עם רשויות החוק.

4. הכסף שהלך לפישמניזם הוא ששימר וחיזק את השליטה במשק של קבוצה קטנה של טייקונים, מנהלים, עשרה עורכי דין צמרת, חמישה יח"צנים ויועצים אסטרטגים, שיחדיו הרכיבו את המועדון. רובם היו יושבים מדי שנה לצדו של פישמן בשורה הראשונה בוועידה השנתית של העיתון שבשליטתו. כמו שחשף לפני חצי שנה המנהל המיוחד לנכסי פישמן, עו"ד יוסי בנקל, במסמכי בית המשפט, כל האנשים האלה, מקורבים לצמרת פועלומי, ידעו שהוא פושט רגל או קרוב לפשיטת רגל כתוצאה מהרכישות הממונפות והניהול הכושל שלו.

זה כמובן התאים להם: הסכין שהחזיקו הבנקים קרוב לצוואר של פישמן הממונף, שעל פי מסמכי בנקל היה קרוב לפשיטת רגל במשך עשור, היה עוד דרך אפקטיבית לוודא שחלקים גדולים מהתקשורת ישמרו סדר יום ציבורי שרובו ככולו עוסק במסכי עשן. מאחוריהם הם שדדו את הציבור וחילקו את הזיכיונות, המונופולים, המכרזים ופנסיות שלנו ביניהם.

5. איך אנחנו יודעים ששליטה בתקשורת נותנת כוח אדיר וחסר תקדים לטייקון מול כל הגורמים המשמעותיים במגזר העסקי? כל שנדרש הוא לשמוע את העדות של שותפתו של פישמן ב"גלובס" - אלונה בר און. היא סיפרה כיצד אף אחד מעורכי הדין ורואי החשבון הגדולים, חלקם כאלה שהיא הכירה מקרוב במשך שנים, לא רצה לייצג אותה מול פישמן כאשר לפני שבע שנים היא הגיעה למסקנה הוא מנשל אותה בהדרגה מנכסיה.

6. איך אנחנו יודעים ששליטה בתקשורת נותנת כוח אדיר לטייקון מול כל הפוליטיקאים והרגולטורים שהם ממנים? אנחנו יכולים להיכנס לאתר של ח"כ מיקי רוזנטל, שאליו הוא העלה השבוע שורת פוסטים שבהם הוא מסביר שהח"כים תלויים לחלוטין בעיתונים, באתרים ובערוצים כדי לשרוד או להצליח בכנסת. רוזנטל, שעבד ב"ידיעות אחרונות", הסביר השבוע כיצד שלט העיתון בפוליטיקאים והשתמש ב"עיתונות" שלו כדי לקדם אינטרסים כלכליים של הבעלים.

ייתכן שהעיתוי שבו בחר רוזנטל להעלות את הפוסטים החריפים אינו מקרי, ואולי קשור לכך שבשנה האחרונה נחשפו חלקים אדירים מהמטריקס הישראלי כאשר התברר שפישמן, שהיה שותף ב"ידיעות אחרונות" ושלט ב"גלובס", הוא פושט רגל ושראש הממשלה בנימין נתניהו ומו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס ישבו יחד בישיבות סודיות, שבהן ניהלו משא ומתן שמהותו לקנות ולמכור חוקים תמורת עיתונים וסיקור תקשורתי.

7. כלי התקשורת בישראל נשלטו במשך שנים בידי הפישמניזם, וכל מי שהיה במעגלים הקרובים למאגרי הכוח וקבלת ההחלטות ידע שיש דברים שמדברים עליהם, ויש דברים שאף אחד לא מדבר עליהם. יש חלקים במשק שבהם אפשר להכריז על רפורמות ויש כאלה שאסור להתקרב אליהם. הכסף שהלך לפישמניזם דחף לסדר יום כלכלי שהגדיל את התמריצים של פוליטיקאים ורגולטורים לשמור על הסטטוס־קוו, ששימר את מוקדי הכוח והכסף במשק וייצר מכשולים לרבות מהיוזמות שמטרתן לקחת משאבים מאלה שיש להם כדי לתת לאלה שאין להם.

חדווה ברצילום: עופר וקנין

8. הפישמניזם אינו איש, הוא שיטה. הוא אינו טייקון, אלא מערכת אקולוגית של כמה עשרות אנשי עסקים, בנקאים, יועצי תקשורת, יועצים אסטרטגים, עורכי דין, עיתונאים, פרסומאים, רגולטורים ופוליטיקאים שמקיימים ביניהם יחסי קח־תן תת־קרקעיים ומגחכים כאשר הפוליטיקאים והעיתונאים עסוקים בהסתה של המגזרים, העדות והזרמים השונים בציבור אלה נגד אלה.

9. הפישמניזם אינו תספורת של 2 מיליארד שקל. מי שצעק השבוע בעיתונים, בערוצים, בתחנות הרדיו ובאולפנים "תספורת, תספורת" הוא במקרה הטוב אידיוט שימושי שחושב שהבעיה הגדולה היא חוב בנקאי שנמחק, ובמקרה הגרוע הוא חלק מהמועדון הזה, שנהנה מהפישמניזם ורוצה שהדיון הציבורי יתעסק ב-2 מיליארד שקל - ולא בכלכלה הפוליטית שייצרה את הפישמניזם.

10. הפישמניזם, כמו הדנקנריזם, אינו מיליארדי שקלים של תספורות, שפעם בשנה, שנתיים או שלוש נחשפים לרגע בעיתון - אלא מה שקורה כל יום, כל דקה, כל שעה, בחיבורים הסמויים של בעלי הכוח והכסף עם אלה שאמורים לשמש ככלבי השמירה של הדמוקרטיה, עם אלה שאמורים לייצג את הציבור, להילחם את מלחמתו, להגן עליו, אבל עסוקים בקידום קומץ בעלי כוח וכסף.

11. הפישמניזם אינו הנכסים שהוברחו ונצברו במשך השנים בארץ ובחו"ל בידי קרובי המשפחה של פישמן בארץ ובחו"ל, בשעה שהאימפריה העסקית שלו שקועה בחובות ענק סמויים מהציבור. הפישמניזם הוא קשר השתיקה בדירקטוריונים של החברות, הבנקים, כלי התקשורת והרגולציה שאיפשרה לפישמן להתנהל כאילו הוא בעל הבית של המדינה, בשעה שכל עסקיו היו שייכים לציבור דרך הלוואות עתק שהועמדו לו מכספי הפנסיה של הציבור.

12. הפישמניזם נחשף השבוע במלוא הדרו למיליוני ישראלים, משום שפישמן איבד את כוחו הפוליטי האדיר והתקשורת החלה סוף-סוף לעשות את עבודתה. מהרגע שבו התחוור למפקחת על הבנקים ולמנהלי הבנקים שהמשחק השתנה - הם נתקפו פאניקה ועשו את מה שהיו צריכים לעשות לפני 10 או 15 שנה: לנקוט הליכי פשיטת רגל.

13. הפישמניזם לא מת, הוא רק נחלש ונחשף. הפישמניזם הוא זה שמאפשר כיום למונופול הגז לגבות מהציבור מחירים כפולים ממחיר השוק, למרות דו"ח מבקר המדינה, למרות העושק דוקר העיניים, כי האנשים ששירתו את המערכת הפישמניסטית עברו לשרת את הגזלנים הבאים. הם לא מבדילים בין נדל"ן, תקשורת, ביטוחי בריאות, סלולר או גז. היכן שאפשר לארגן את החוקים, הרגולציות וכללי המשחק כדי לשדוד מיליארדים מציבור רחב, מפוזר ולא מאורגן - הם יהיו שם עם אותן שיטות. הם בונים על אדישות הציבור, על מורכבות הסוגיות, וברגעים בודדים של תשומת לב הם ידאגו שכל סוגיה תמוצב מיד כפוליטית, כדי לפצל את העם, כדי להסיט את האש וכדי שהמיליארדים של הפנסיות, השכר והחסכונות של הציבור ימשיכו לזרום אליהם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים